Kierowcy „noga z gazu! Niesprzyjające warunki pogodowe na drogach

sobota, 22.1.2022 10:14 747 1

Kierowcy „noga z gazu! Niesprzyjające warunki pogodowe na drogach

Opady śniegu, deszczu, zmienna temperatura, mokra i śliska nawierzchnia mogą powodować utrudniania dla kierujących. Kierowcy „noga z gazu”. Dostosujmy prędkość do warunków panujących na drodze oraz stosujmy się do obowiązujących przepisów. W takich warunkach nie trudno o kolizję czy wypadek.

W związku z opadami śniegu  w powiecie świdnickim drogi są śliskie, miejscami oblodzone. Dlatego świdniccy policjanci apelują o ostrożność, rozsądek i dostosowanie prędkości do warunków panujących na drogach. Kierowcy „noga z gazu!

Kierowcy, którzy lekceważą obowiązujące limity narażają na niebezpieczeństwo siebie, ale również innych uczestników ruchu drogowego. Czasami kilka sekund decyduje o ludzkim życiu czy zdrowiu. Zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu drogowego.

Przypominamy o przestrzeganiu zasad ruchu drogowego, o właściwej technice i odpowiedzialnym zachowaniu, przez co zdecydowanie ograniczymy ilość niebezpiecznych zdarzeń na drodze.

Kierowcy ! Pamiętajmy , że w każdym przypadku dojeżdżania do oznakowanego przejścia dla pieszych, czy też do skrzyżowania powinniśmy zwolnić, zachować szczególną ostrożność i zwrócić uwagę na to co dzieje się poza jezdnią, a widząc pieszego przygotować się do jego wejścia na jezdnię. Tylko w ten sposób unikniemy zdarzeń drogowych. Jako kierujący mamy także obowiązek udzielić pierwszeństwa pieszemu podczas cofania, a także udzielić pierwszeństwa pieszemu przy wjeżdżaniu w drogę poprzeczną, jeżeli przechodzi on przez tę drogę.
Piesi także  powinni zachować szczególną ostrożność przy przechodzeniu przez jezdnię.

Każdorazowo korzystać z przejść dla pieszych oraz stosować się do sygnalizatora. Dopuszcza się przechodzenie przez jezdnię w innym miejscu niż wyznaczone, jeżeli odległość od przejścia dla pieszych przekracza 100 metrów lub też w sytuacji, gdy skrzyżowanie znajduje się w odległości mniejszej niż 100 m od wyznaczonego przejścia. Wtedy przechodzenie jest dozwolone również na tym skrzyżowaniu. Pamiętajmy, że przechodzenie przez jezdnię poza przejściami dla pieszych nie może powodować zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub utrudnienia ruchu pojazdów. Piesi są obowiązani ustąpić pierwszeństwa pojazdom i na drugą stronę przechodzić jak najkrótszą drogą. Na drodze dwujezdniowej piesi przechodząc przez jezdnię lub torowisko są obowiązani korzystać tylko z przejścia dla pieszych.

Piesi znajdujący się na przejściu dla pieszych mają pierwszeństwo przed jadącym pojazdem. Należy jednak pamiętać, iż wtargnięcie na jezdnię tuż przed nadjeżdżający pojazd - nawet na przejściu dla pieszych - jest niedopuszczalne. Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego powinni również pamiętać o noszeniu odzieży z elementami odblaskowymi, która przy niesprzyjających warunkach pogodowych oraz w porze nocnej w wielu przypadkach może zapobiec wypadkom drogowym.

Piesi. Pamiętajmy! Nie należy przejścia traktować jak enklawy bezpieczeństwa i wbiegać wprost pod koła pojazdu, stwarzając w ten sposób zagrożenie bezpieczeństwa.

foto - OSP Świdnica 

Przeczytaj komentarze (1)

Komentarze (1)

WSPOMNIENIE O KRZYSZTOFIE W. sobota, 22.01.2022 12:36
https://youtu.be/pFiAtpduwa8