komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK

niedziela, 17 stycznia 2021

Antoniego, Rościsława

KEP ws. kolędy: "tegoroczne wizyty duszpasterskie zostały odwołane (...)". Ale nie w Witoszowie

poniedziałek, 30.11.2020 14:10 , komentarze: 18 , odsłony: 5930
kategorie artykułu:

Ze względu na sytuację epidemiologiczną, tegoroczne wizyty duszpasterskie zostały odwołane, przesunięte na późniejszy czas lub odbędą się w zmienionej formie, w zależności od decyzji biskupa miejsca – powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ. Tymczasem, jak informowaliśmy jako pierwsi, w sobotę 28 listopada kolędę rozpoczął proboszcz z Witoszowa Dolnego.

CZYTAJ: Witoszów Dolny: przedświąteczna kolęda w czasie pandemii

- Temat wizyty duszpasterskiej będzie omawiany podczas najbliższej konferencji księży dziekanów. Ksiądz Biskup zanim podejmie stosowne decyzje w tej sprawie pragnie wysłuchać gremium doradczego zgodnie z wytycznym Kodeksu Prawa Kanonicznego, śledząc tym samym dane resortu zdrowia dotyczące liczby zakażeń koronawirusem. W związku z tym, informacja na temat wizyty duszpasterskiej w diecezji będzie podana w późniejszym czasie - informował redakcję rzecznik kurii, ks. Daniel Marcinkiewicz.

Na pytanie czy kuria wydała zgodę na kolędę w parafii w Witoszowie Dolnym (na co w liście do swoich wiernych powołuje się proboszcz załączając jednocześnie dwie koperty na datki) rzecznik odpowiedział:

- Ksiądz Proboszcz z Witoszowa podejmując decyzje o rozpoczęciu odwiedzin duszpasterskich, kierował się własnym rozeznaniem w Parafii co do tego wydarzenia.

Sprawą zainteresowały się media w całej Polsce. Jak się okazuje proboszcz zdania nie zmienił.

Ksiądz chodził po kolędzie w sobotę, ale wiem, że niektórzy mieszkańcy po prostu odmówili wizyty z uwagi na panującą pandemię i troskę o zdrowie swoich rodzin - informuje redakcję jedna z mieszkanek Witoszowa.

Póki co na nasze kolejne pytania dot. kolędy z tej parafii nie odniósł się rzecznik kurii. Brzmiały one następująco: 1. Co kuria ma na myśli używając sformułowania " Ksiądz Proboszcz z Witoszowa podejmując decyzje o rozpoczęciu odwiedzin duszpasterskich, kierował się własnym rozeznaniem w Parafii co do tego wydarzenia. ".  2. Czy w trosce o dobro mieszkańców oraz kapłanów i ich zdrowie w czasie pandemii i obostrzeń z nią związanych, wzorem innych diecezji, biskup nie powinien podjąć decyzji o odwołaniu kolędy i przeniesienie jej na inny termin w bezpieczniejszym czasie? Mieszkańcy boją się teraz o swoje zdrowie, zwłaszcza w kontekście apelu władz kraju. Są to m.in. osoby starsze i schorowane. 

Do sytuacji wizyt duszpasterskich w oświadczeniu wydanym 30 listopada odniosła się za to Konferencja Episkopatu Polski.

Ze względu na sytuację epidemiologiczną, tegoroczne wizyty duszpasterskie zostały odwołane, przesunięte na późniejszy czas lub odbędą się w zmienionej formie, w zależności od decyzji biskupa miejsca – powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ.

Rzecznik Episkopatu przypomniał, że każdy biskup decyduje o tym, w jakiej formie przeprowadzić tegoroczną „kolędę”, w zależności od sytuacji epidemiologicznej panującej na danym terenie. - W niektórych diecezjach wizyta duszpasterska została odwołana, w innych przeniesiona na późniejszy czas, a w jeszcze innych zamiast tradycyjnych odwiedzin księdza w domach odbędą się Msze św. dla parafian w kościele – zauważył ks. Gęsiak.

- Zachęcam do śledzenia komunikatów biskupów i ogłoszeń parafialnych w kościołach i na stronach internetowych parafii, aby być na bieżąco odnośnie wizyty duszpasterskiej w danej diecezji. Nie ma bowiem ogólnopolskich wytycznych w tej kwestii – podkreślił rzecznik Episkopatu.

Dodał również, że to samo tyczy się dyspens udzielanych przez księży biskupów od Mszy świętej w Uroczystość Bożego Narodzenia. - Jeśli chodzi o dyspensy od uczestnictwa w Eucharystii w niedziele i święta to również należy śledzić komunikaty poszczególnych ordynariuszy, którzy będą informować wiernych o takiej możliwości na terenie swojej diecezji – powiedział ks. Gęsiak.

 

 

Wasze komentarze

ksiądz czeka na grubszą kasę na remont pałacu w Komorowie...
poniedziałek, 30.11.2020 20:14 autor: zdegustowany
co to za pałac? kto go kupił i za ile?
wtorek, 01.12.2020 17:54 autor:
Doba sieje nienawiść do kościoła, ale do pań aborcjonistek to...
poniedziałek, 30.11.2020 17:31 autor: www.and
Marny to ptak ktłry własne gniazdo kala. Judasz typowy jak...
poniedziałek, 30.11.2020 23:59 autor: www
Nie obrażaj "dobry" czleku. Jedyny portal ktory nie...
poniedziałek, 30.11.2020 19:27 autor: Mobil
No taką kasę by przegapił?
poniedziałek, 30.11.2020 20:16 autor: Virus
Ale chciwy kasa kasa kasa a zdrowie ludzkie
poniedziałek, 30.11.2020 20:15 autor:
Jak nie drzwiami to oknem jak nie oknem to
poniedziałek, 30.11.2020 16:26 autor: Se mła.
A ktoś cię zmuszał do przyjmowania księdza? diable
poniedziałek, 30.11.2020 17:33 autor: wcvt
czy w Pcimiu Średnim zostały odwołane?
poniedziałek, 30.11.2020 15:32 autor:
Był u mnie ksiądz i żadnego zagrożenia nie było, bo...
poniedziałek, 30.11.2020 15:03 autor: admin
Co ty piszesz. Jaki atak na kościół. Czy wiesz co...
poniedziałek, 30.11.2020 21:22 autor: Pastuszek
poniedziałek, 4.1.2021 09:00
2
poniedziałek, 28.12.2020 09:32
1
czwartek, 24.12.2020 08:00
2
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Fotograf Świdnica
Fotograf Świdnica
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
Cukiernia Kasia
Cukiernia Kasia