komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK
LOTTO

niedziela, 18 listopada 2018

Romana, Klaudyny

Katastrofa budowlana w Świebodzicach. Śledztwo umorzone

czwartek, 5.7.2018 08:36 , komentarze: 0 , odsłony: 2359
kategorie artykułu:

Prokuratur Okręgowy w Świdnicy wydał postanowienie o umorzeniu śledztwa w sprawie katastrofy budowlanej, jaka miała miejsce 8 kwietnia 2017 roku w Świebodzicach przy ul. Krasickiego 28, w wyniku, której zginęło sześć osób.

- Z zebranego w sprawie materiału dowodowego wynika, że przyczyną katastrofy był wybuch gazu w mieszkaniu nr 4, należącym do Mirosława K. – jednej ze śmiertelnych ofiar tego zdarzenia, znajdującym się na pierwszym piętrze budynku - mówi rzecznik Prokuratury Okręgowej w Świdnicy, Tomasz Orepuk.

 Z uzyskanej w sprawie opinii biegłych różnych specjalności w tym z zakresu budownictwa, instalacji i urządzeń gazowych wynika, że miejscem niekontrolowanego wypływu gazu w mieszkaniu Mirosława K. mogły być: nieszczelność podłączenia kuchenki gazowej, mechaniczne uszkodzenie przyłącza, nieszczelność instalacji wewnętrznej kuchenki gazowej, uszkodzenie zabezpieczenia zaworu kuchenki gazowej.

Wskutek stopnia uszkodzenia instalacji gazowej oraz kuchenki, biegli nie byli w stanie ustalić, które z podanych wyżej miejsc było źródłem rozszczelnienia. Biegli wskazali jednak, że elementy instalacji gazowej, jaka znajdowała się w mieszkaniu nr 4 spełniały polskie normy techniczne. Według wyliczeń biegłych, aby doszło do wybuchu w mieszkaniu pokrzywdzonego musiało się nagromadzić co najmniej 7 m3 gazu.

W chwili wybuchu Mirosław K. znajdował się w swoim mieszkaniu. Ustalenia poczynione w toku postępowania wykluczyły, aby wybuch został spowodowany umyślnie.

- Z uwagi na fakt, iż nie wiadomo co Mirosław K. robił bezpośrednio przed wybuchem oraz co zainicjowało wybuch – działanie człowieka czy np. jakieś urządzenie elektryczne, stwierdzić należy, że pomimo wykorzystania możliwości dowodowy brak jest w sprawie danych dostatecznie uzasadniających podejrzenie popełnienia czynu polegającego na spowodowaniu wybuchu gazu i zawalenia się budynku mieszkalnego. Do zdarzenia jakim był wybuch gazu i zawalenie się budynku niewątpliwe doszło, nie wiadomo tylko, czy było to następstwem nieumyślnego czynu człowieka - dodaje rzecznik.

W budynku położonym przy ul. Krasickiego 28 w Świebodzicach przeprowadzano na bieżąco wszelkie wymagane prawem budowlanym przeglądy, a ostatni przegląd instalacji gazowej miał miejsce w dniu 11 października 2016 roku.

 

Wasze komentarze


sobota, 17.11.2018 08:00
2
piątek, 16.11.2018 12:03
środa, 14.11.2018 11:56
14
Szpital LATAWIEC
Szpital LATAWIEC
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
SKLEP OGRODNICZY
SKLEP OGRODNICZY
Cukiernia Kasia
Cukiernia Kasia
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Skład opału Agro
Skład opału Agro
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
Praca na GoWork
Praca na GoWork
Muzeum Broni
Muzeum Broni
Auto Max
Auto Max
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D
Mati Autogaz
Mati Autogaz