komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK

poniedziałek, 27 stycznia 2020

Przybysława, Anieli

Jest komunikat kurii ws. pozwu przeciwko biskupowi świdnickiemu

czwartek, 9.1.2020 14:51 , komentarze: 23 , odsłony: 6209
kategorie artykułu:

Zapadł prawomocny wyrok we wrocławskim Sądzie Apelacyjnym w sprawie z powództwa parafian z Szalejowa Górnego przeciwko biskupowi Diecezji Świdnickiej Ignacemu Decowi, dotyczącej pełniącego tam funkcję proboszcza ks. Krzysztofa Trybulca. W opinii parafian ich sprawującemu posługę od trzydziestu lat proboszczowi przypisywano nieprawdziwe i krzywdzące zarzuty ze strony biskupa. Pozew złożyło 19 parafian. Żądali przeprosin oraz wypłaty zadośćuczynienia w wysokości 5 tys. złotych na cele charytatywne. 

17 grudnia Sąd Apelacyjny we Wrocławiu ogłosił wyrok w tej sprawie oddalający apelację. Złożyła ją jedna osoba fizyczna, która wystąpiła o uzasadnienie wyroku. Wcześniej Sąd Okręgowy w Świdnicy oddalił powództwo.

Kuria Biskupia w Świdnicy wydała oświadczenie w tej sprawie:  

"Świdnicka Kuria Biskupia informuje, że Sąd Apelacyjny we Wrocławiu wyrokiem z dnia 17 grudnia 2019 roku oddalił apelację od wyroku I instancji z dnia 20 września 2018 roku, którym Sąd Okręgowy w Świdnicy pozew kilkunastu osób z parafii w Szalejowie Górnym przeciwko Biskupowi Świdnickiemu Ignacemu Decowi oddalił w całości jako bezzasadny. Wyrok jest prawomocny. Ksiądz Biskup zawierza wszystkich bez wyjątku parafian Szalejowa wstawiennictwu Maryi Matki Kościoła i Matki Miłosierdzia, prosząc szczególnie o dar jedności".

Konflikt zaczął się siedem lat temu, po wykonaniu  remontu dachu wieży kościelnej wieży w parafii w Szalejowie Górnym. Kiedy po kilku latach od inwestycji dach zaczął przeciekać ks. Trybulec po analizie dokumentów miał dojść do wniosku, że protokół odbioru prac został sfałszowany i  zawiadomił o tym biskupa. Proboszcz złożył także zawiadomienie w prokuraturze, a niedługo potem został przeniesiony na emeryturę. Odwołał się od tej decyzji do Watykanu, jednak kuria miała wówczas zarzucić proboszczowi, że ma dziecko z gosposią. 

- Podjęliśmy się całościowej obrony księdza Krzysztofa. Chcemy, aby ten człowiek, tak jak został przywitany przed trzydziestu paru laty, tak samo podziękowano mu za wykonaną posługę i pożegnano się z nim z należnymi mu honorami. Wystąpiliśmy do Sądu Okręgowego w Świdnicy z pozwem przeciwko biskupowi Decowi o naruszenie naszych dóbr osobistych, zadośćuczynienie w wysokości 5 tysięcy złotych, przeproszenie parafian oraz księdza proboszcza za szkalowanie, rozpowszechnianie nieprawdziwych, krzywdzących, poniżających Jego i zarazem nas, informacji. Elementem, który przesądził sprawę było to, że kuria, aby odwołać naszego księdza proboszcza przedstawiła do Rzymu absurdalne historie na jego temat, w tym m.in., że ma on dziecko. Parafianie zebrali pieniądze na  badania genetyczne, które oczywiście to wykluczyły. Po tym jak upadła historia z dzieckiem rozpoczęto niestety inną, a mianowicie zawiadomiono prokuraturę, że ksiądz odchodząc z kościoła miał ukraść krucyfiks i lichtarze - mówił Doba.pl w sierpniu ubiegłego roku reprezentant mieszkańców Szalejowa Górnego Bogdan Kaluźny.

Całość artykułu na ten temat:

https://doba.pl/dkl/artykul/parafianie-pozwali-do-sadu-biskupa-/16907/15?fbclid=IwAR1TwwGLZIoR0dz81OMgzc919Bby2IBsHSSDKoQouQzvhni4YgwoRSzETng

Jednocześnie w świdnickim sądzie od lipca ubiegłego roku toczy się jeszcze sprawa z powództwa cywilnego o naruszenie dóbr osobistych i dobrego imienia, jaką ks. Krzysztof Trybulec wytoczył biskupowi. Z informacji uzyskanych od adwokatki księdza Joanny Miszczyszyn wynika, że cała ciągnąca się od kilku lat historia poważnie odbiła się na zdrowiu byłego proboszcza, czeka go kolejny poważny zabieg i ostatnie miesiące właściwie spędził w szpitalu.   

 

Wasze komentarze

Decowi tylko na kasie zalezy. Znalem go z lat kiedy...
niedziela, 12.01.2020 00:00 autor: Ksiadz
czwartek, 23.1.2020 09:20
środa, 22.1.2020 18:55
środa, 22.1.2020 18:25
środa, 22.1.2020 13:22
wtorek, 21.1.2020 14:32
INTERFUEL SKŁADY WĘGLA
INTERFUEL SKŁADY WĘGLA
Fotograf Świdnica
Fotograf Świdnica
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
SKUP AUT
SKUP AUT
Cukiernia Kasia
Cukiernia Kasia
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D
Mati Autogaz
Mati Autogaz
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Pośrednictwo EUCO
Pośrednictwo EUCO
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele