Jakie zmiany na basenie odkrytym?

środa, 1.10.2014 09:27 10260 3

W ramach II edycji budżetu obywatelskiego na liście ogólnomiejskiej zwyciężył projekt Świdnickiego Forum Rozwoju dotyczący przebudowy basenu letniego przy ul. Śląskiej. Z samego tytułu zadania nie można wyciągnąć wniosków, jak zmieni się ten cieszący się popularnością obiekt. Jednak pomysłodawcy przybliżają wstępnie co kryje się pod projektem. Według planów ma powstać tu m.in. saunarium.

 

Wytyczne Świdnickiego Forum Rozwoju do projektu przebudowy basenu odkrytego w Świdnicy:

 

- Świdnickie Forum Rozwoju od samego początku ma wizję przebudowy obiektu przy ulicy Śląskiej. Widzieliśmy podobne obiekty w Polsce i za granicą, rozmawialiśmy przez kilka miesięcy z mieszkańcami Świdnicy prowadząc na ulicach miasta kampanię na rzecz tego projektu w budżecie obywatelskim, więc mamy też informację czego oni oczekują. Na bazie tego wszystkiego powstał ten wstępny dokument z propozycjami – mówi Marcin Paluszek, Prezes Świdnickiego Forum Rozwoju

 

Poniżej niezbędne wytyczne do projektu przebudowy:

1.NIECKI BASENOWE ZE STALI NIERDZEWNEJ

 

W obecnych nieckach zamontowano by instalację ze stali nierdzewnej. Stal nierdzewna (S.S., INOX ) jest materiałem trwałym i wytrzymałym. W przypadku wykonania prawidłowych spawów, powstaje jednolity, szczelny zbiornik odporny na tąpnięcia i ruchy ziemi. Dodatkową zaletą materiału jest jego lekkość. Ciężar 1 m2 ściany betonowej to ok. 700 kg w porównaniu do tego 1 m2 ściany wykonanej ze stali nierdzewnej to zaledwie 15-20 kg z konstrukcją wsporczą. Odporność na zmiany temperatury czyni baseny wykonane ze stal nierdzewnej idealnym materiałem do zastosowań zewnętrznych.

Przebudowa nie powinna wiązać się z równaniem całego obiektu z ziemią i wykonywaniu nowych żelbetonowych niecek. Trzeba rozważyć możliwość rezygnacji z jednej z niecek. Na chwilę obecną wydaje się, że dla Świdnicy trzy przebudowane niecki byłyby wystarczające.

 

2. SAUNARIUM CAŁOROCZNE

 

Obiekt miałby służyć nie tylko w okresie letnim. Aby obiekt był uczęszczany o każdej porze roku, trzeba wybudować nieduże saunarium zewnętrzne, z możliwością zaczerpnięcia kąpieli w udostępnionej jednej niecce nawet w zimie (zaopatrzonej w pompę ciepła).

 

3.SIŁOWNIA

Postulat wykorzystania obiektu nie tylko w okresie letnim może zostać zrealizowany także, jeśli w kompleksie basenowym powstanie funkcjonalna, nieduża siłownia połączona z saunami. Z siłowni korzystaliby nie tylko mieszkańcy, ale byłaby doskonałym miejscem dla wszelkim drużyn sportowych ćwiczących na co dzień na obiektach OSiRu.

 

4. BOISKO DO SIATKÓWKI PLAŻOWEJ:

Obok ŚFR chce utworzyć pełnowymiarowe boisko do siatkówki plażowej. W miarę możliwości z rzędem małych trybun, na których można byłoby rozgrywać zawody o charakterze miejskim, okręgowymi, a nawet ogólnopolskim. Siatkówka plażowa zyskuje na popularności w naszym kraju, dlatego jesteśmy pewni, że boisko będzie oblegane.

 

5. WŁASNE ŹRÓDŁO ZASILANIA

Rozwiązaniem dla poboru wody powinna być studnia głębinowa. Na terenie OSiRu szacuje się, że występują głębokie pokłady wody. Wciąż alternatywą powinna pozostać możliwość zasilania z miejskich wodociągów.

 

6. TOR DO SKIMBOARDINGU

Duża atrakcją dla młodszych i starszych będzie utworzenie specjalnego toru do skimboardingu, coraz popularniejszego sportu wodnego na desce.

 

7. STREFA DLA NAJMŁODSZYCH

Powstać ma strefa dla najmłodszych wraz z urządzeniami do zabaw dla dzieci oraz mini parkiem linowym i ścianką wspinaczkową.

 

8. EKOLOGICZNE ROZWIĄZANIA

W projekcie przewidziane zostaną ekologiczne rozwiązania wykorzystujące odnawialne źródła energii (np. baterie słoneczne do ogrzewania wody).

 

9. ATRAKCJE WODNE:

Na przebudowanym obiekcie znaleźć by się miały standardowe atrakcje wodne – takie jak bicze wodne, zjeżdżalnia – rura, jeżyki, gejzery, zjeżdżalnia trzytorowa rodzinna.

 

10. PRZEBUDOWA, NIE BURZENIE:

Projekt ma dotyczyć głównie przebudowy i modernizacji istniejących już obiektów na terenie basenu odkrytego. Dlatego w tych budynkach trzeba zadbać o nowe wygodne szatnie, toalety, ,miejsce dla matek do przewijania niemowląt i wykonanie niezbędnych prac rewitalizacyjnych jeszcze przedwojennych budynków. Chcemy stworzyć nowoczesne oświetlenie obiektu, tak aby można było z niego korzystać również po zmroku (z możliwością wynajmu obiektu na imprezy firmowe).

- Na każdym etapie prac projektowych powinno się brać pod uwagę potrzeby osób niepełnosprawnych. Obiekt musi spełniać wszystkie normy związane z dostępnością dla tej grupy mieszkańców - uważa Bogumiła Barańska.

- Przedstawiliśmy propozycję, teraz czekamy na zaproszenie na spotkanie od Prezydenta Świdnicy na którym będziemy mogli porozmawiać o dalszych procedurach związanych z realizacją tego projektu. Myślę, że Prezydent widząc duże poparcie mieszkańców dla tej propozycji, powinien wziąć pod uwagę umieszczenie tego zadania z przeznaczeniem kolejnych środków w budżecie na 2015 rok – mówi kandydat na Prezydenta Świdnicy Rafał Ząbczyk.

Pomysłodawcy zwycięskiego projektu postulują rozważenie partnerstwa publiczno - prywatnego przy realizacji przebudowy basenu, w szczególności w odniesieniu dobudowy siłowni, strefa saun, gabinetu masażu/fizjoterapii. Podczas tworzenia projektu modernizacji basenu powinny zostać przeprowadzone konsultacje, w których to mieszkańcy będą mieli możliwość wypowiedzenia się w sprawie proponowanych zmian.

 

oprac. mm

 

Przeczytaj komentarze (3)

Komentarze (3)

sobota, 04.10.2014 15:54
Ależ będziemy mieli cudo. Staruszek basen doczeka się remontu fest....
Aga czwartek, 02.10.2014 21:38
Moim zdaniem rezygnacja zjednej z niecek nie jest dobrym pomysłem,...
Rafał czwartek, 02.10.2014 20:36
fajnie będzie wyglądał nowy przebudowany basen - zawsze co roku...