Jakie błędy popełniają kupujący i jak ich uniknąć?

czwartek, 25.11.2021 15:48 288

Zakup nieruchomości to na tyle złożone przedsięwzięcie, że dość trudno uniknąć błędów – szczególnie w sytuacji, gdy nie ma się w tym względzie dużego doświadczenia. Poznaj najczęstsze błędy kupujących, by uniknąć ich przy zakupie nieruchomości.

Najczęstsze błędy kupujących na etapie wyboru nieruchomości

Już samo poszukiwanie nieruchomości do zakupu bywa sporym wyzwaniem i już na tym etapie kupującym zdarza się popełniać dość istotne pomyłki – oto one:

Brak perspektywicznego myślenia i źle oszacowane potrzeby mieszkaniowe

To częsty problem, a szczególnie przy zakupie pierwszego mieszkania. Wielu kupujących bierze wówczas pod uwagę swą bieżącą sytuację (na przykład dotyczącą liczby domowników), która przecież może ulec zmianie. By uniknąć częstych przeprowadzek, warto zastanowić się nad tym, czy wybrany lokal zaspokoi potrzeby życiowe rodziny w chwili zakupu, ale też w przynajmniej kilkuletniej perspektywie.

Nieznajomość rynku

Jeśli nie ma się rozeznania w cenach mieszkań i w ogólnej sytuacji na rynku nieruchomości, można skusić się na pozornie dobrą ofertę lub wręcz przeciwnie – odpuścić świetną okazję. Jeśli więc jest się na etapie zakupu mieszkania w konkretnej lokalizacji (na przykład w Bolesławcu), warto przejrzeć liczne mieszkania na sprzedaż w Bolesławcu, a nie tylko kilka ofert.

Niedokładna kalkulacja kosztów transakcji

Zakup mieszkania lub domu to nie tylko kwestia pokrycia ceny wybranej nieruchomości, ale też liczne koszty dodatkowe. W przypadku zakupu nieruchomości z rynku pierwotnego do jej ceny dochodzi jeszcze koszt opłat notarialnych i sądowych, a w przypadku zakupu na rynku wtórnym doliczyć trzeba już wymienione koszty dodatkowe, a także podatek PCC w wysokości 2% wartości lokalu.

Częste błędy kupujących przy podpisywaniu umowy i przy odbiorze nieruchomości

Błędy zdarza się popełniać kupującym niemal na każdym etapie procesu zakupu nieruchomości. Szczególnie ważne jest, by uniknąć tych, które mogą mieć konsekwencje finansowe:

Podpisanie umowy bezwarunkowej, gdy nie ma się jeszcze zagwarantowanego finansowania

To częsty i dotkliwy w ewentualnych skutkach błąd, którego można uniknąć. Jeśli nie ma się jeszcze zagwarantowanych środków na zakup nieruchomości, najbezpieczniej jest podpisać umowę warunkową, która powiąże zobowiązanie do zakupu z tym, czy udało się uzyskać pozytywną decyzję kredytową w banku.

Zaniechanie negocjacji

Zarówno wówczas, gdy kupuje się mieszkanie z rynku wtórnego, jak i wtedy, gdy oferta dotyczy obiektu z rynku pierwotnego, kupujący może negocjować cenę. Efekty negocjacji zależą od wielu czynników – najczęściej od sytuacji rynkowej i realnego zainteresowania konkretnym lokalem. Warto podjąć taką próbę, bo czasami zdarza się, że uda się wynegocjować zniżkę lub jakąś dodatkową korzyść w ustalonej cenie.

Niestaranny odbiór mieszkania

Niektórzy kupujący samodzielnie dokonują oględzin i odbioru nieruchomości. Inni zdają się na specjalistę w tym zakresie, co jednak jest usługą płatną. Jeśli kupującemu brak odpowiednich kompetencji, zdecydowanie warto skorzystać z pomocy profesjonalisty. Niestaranny odbiór mieszkania może skutkować tym, że wykryte później wady obiektu nie zostaną usunięte na koszt dewelopera lub sprzedającego nieruchomość.