Jak wybudować dom jednorodzinny w Warszawie, krok po kroku?

czwartek, 28.7.2022 18:02 385

Warszawa to miasto, które pod względem budownictwa rozwija się dość dynamicznie, pomimo, że ani życie w stolicy, ani budowa domów do najtańszych nie należą. Ostatnimi czasy bardzo popularna stała się budowa domów pod klucz w Warszawie. Dziś znacznie więcej osób, zamiast kupować mieszkanie, decyduje się na zakup działki i budowę własnego domu. W związku ze stale rosnącą inflacją koszt budowy domu jednorodzinnego jest coraz wyższy. Decydując się na budowę domu powinniśmy być odpowiednio przygotowani, by kolejno krok po kroku, doprowadzić inwestycję od początku do końca.

Jak wygląda budowa domu krok po kroku?

Zakup działki pod budowę

Wybór i zakup działki, to pierwszy krok, od którego należy zacząć. Na tym etapie należy zwrócić uwagę przede wszystkim na funkcjonalność wybudowanego na niej domu i ogrodu. W związku z tym ważnym aspektem będzie tutaj rozmiar działki, lokalizacja, otoczenie, ukształtowanie terenu, dostęp do dróg, kanalizacji oraz jej status prawny. Wszystkie te czynniki są decydujące o cenie, a także mają znaczący wpływ na przyszłe użytkowanie tej działki.

Wybór i dopasowanie projektu domu

Następnym krokiem, w związku z inwestycją, będzie zakup projektu domu, który ma ogromne znaczenie nie tylko na koszt jego budowy ale również na komfort przyszłego użytkowania. Projekt można kupić gotowy lub zlecić na indywidualne zamówienie, dopasowując go do własnego gustu i potrzeb oraz w zależności od zasobów finansowych.

Uzyskanie pozwolenia na budowę

Zanim będzie można zlecić prace budowlane niezbędne będzie uzyskanie pozwolenia na budowę. W tym celu należy udać się do Wydziału Architektury i Budownictwa Starostwa Powiatowego z potrzebnymi dokumentami i złożyć wniosek o pozwolenie na budowę. Po uzyskaniu decyzji i po czasie jej uprawomocnienia  należy pozyskać dziennik budowy i zatrudnić kierownika budowy oraz złożyć kompletne niezbędne dokumenty do Powiatowego Inspektoratu Budowlanego, zgłaszając zamiar rozpoczęcia prac budowlanych.

Podjęcie prac budowlanych

Po całej liście załatwiania formalności, związanych z przygotowaniami, można wreszcie przystąpić do rozpoczęcia prac budowlanych. Można je wykonać samodzielnie lub zlecić podwykonawcom. Budowę domu warto powierzyć fachowej i sprawdzonej firmie budowlanej, z doświadczeniem w budowie domów jednorodzinnych pod klucz. Warto na wstępie zobaczyć galerię zdjęć wykonanych projektów, a także sprawdzić opinie klientów. 

Po zakończeniu prac budowlanych będziemy potrzebować potwierdzenia kierownika budowy o jej zakończeniu, wpisanego do dziennika budowy. Do uzyskania pozwolenia na wprowadzenie się, należy przedłożyć komplet wszystkich niezbędnych dokumentów.

 Budowa domu to inwestycja w przyszłość. Jest podstawą w życiu każdej rodziny, więc bardzo ważną sprawą jest tu kwestia realizacji całego projektu. Sztuka budowy domu to zadanie dla wykwalifikowanych specjalistów w tej dziedzinie.