Jak określić datę powstania przychodu w CIT?

wtorek, 25.1.2022 15:12 448 0

Jak określić datę powstania przychodu w CIT?

Data powstania przychodu jest elementem niezwykle istotnym z perspektywy rozliczeń podatku CIT. Jej precyzyjne określanie często przysparza przedsiębiorcom trudności. Podpowiadamy, jak wyznaczyć moment powstania przychodu na potrzeby rozliczeń podatku CIT.

Moment powstania przychodu według ustawy o podatkach od osób prawnych

Określanie daty przychodu odbywa się na zasadach ogólnych na podstawie ustawy o podatkach od osób prawnych ( art. 12 ust. 3). Z tekstu ustawy wynika, że za przychody związane z działalnością gospodarczą, uzyskane z zysków kapitałowych (z wyjątkiem przychodów określonych w art. 7b ust. 1 pkt 1 updop) i z działów specjalnych produkcji rolnej uważa się również należne przychody – w tym te przychody, które nie zostały jeszcze otrzymane. Wysokość należnego przychodu ustala się po odliczeniu bonifikat i wartości zwróconych towarów.

Co wyznacza datę powstania przychodu?

Data powstania przychodu, określana na potrzeby podatku CIT, to data wykonania usługi, częściowego wykonania usługi, przekazania towaru lub zbycia prawa majątkowego, która przypada nie później niż na dzień wystawienia faktury lub uregulowania płatności.

Przykład:

Firma wystawiła fakturę sprzedaży towaru 29. października 2021 r. Towar został przekazany odbiorcy 3. listopada 2021 r. Która data wyznacza moment powstania przychodu do rozliczeń podatku CIT?

Wystawienie faktury sprzedaży w analizowanej sytuacji miało miejsce przed wydaniem towaru i to właśnie moment wystawienia faktury, tj. 29. października 2021 r., jest momentem powstania przychodu. W przykładzie nie podano daty uregulowania należności. Jeśli dokonanie płatności odbyłoby się przed dniem wystawienia faktury, data dokonania płatności wyznaczałaby moment powstania przychodu w CIT.

Jak rozwiązać zawiłe kwestie w rozliczeniach podatkowych?

Biuro rachunkowe EFEKTA oferuje fachowe i rzetelne doradztwo podatkowe. Posiadamy wieloletnią praktykę w świadczeniu kompleksowych usług księgowych dla firm: małych i średnich przedsiębiorstw oraz dużych spółek, w tym spółek z o.o. o zróżnicowanych profilach. Nasi eksperci w dziedzinie finansów, rachunkowości, ubezpieczeń, prawa pracy i prawa podatkowego odpowiedzą na każde pytanie związane z prowadzeniem firmy od strony formalnej. Zapraszamy do kontaktu: https://efekta.waw.pl/

Dodaj komentarz

Komentarze (0)