komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK

poniedziałek, 24 czerwca 2019

Jana, Danuty

Jak nasi dziadkowie i rodzice zdobywali własne M, czyli 60 lat życia Spółdzielni

czwartek, 6.6.2019 08:00 , komentarze: 0 , odsłony: 4462
kategorie artykułu:

W tym roku Spółdzielnia Mieszkaniowa w Świebodzicach obchodzi swoje 60-lecie istnienia.  Zrzesza 7541 członków, zarządza 121 budynkami o 5338 lokalach mieszkalnych, zajmujących łącznie powierzchnię użytkową ok. 272 tys. m2, posiada we władaniu grunty o łącznej powierzchni 474 tys. m2. Zarządza również nieruchomościami wspólnot mieszkaniowych w Świebodzicach, Strzegomiu, i Jaworzynie Śląskiej, ale zaczynała przecież od 20. członków. 

W lutym 1959 r. w Fabryce Mebli w Świebodzicach grupa 20. entuzjastów uchwaliła Statut Międzyzakładowej Spółdzielni Mieszkaniowej „Wiosna” w Świebodzicach, bo taka była pierwotna nazwa obecnej spółdzielni, by w czerwcu zarejestrować ją w Sądzie Powiatowym w Świdnicy, a we wrześniu w Związku Spółdzielni Mieszkaniowych i Budowlanych w Warszawie. 

 

 Wtedy też zaczęto wznoszenie pierwszych budynków. Pierwsze zasiedlenia miały miejsce już 3 lata później, przy ul. Kolejowej 20-22 w Świebodzicach oddano pierwsze mieszkania w 1962 roku.

 

Realizacja budowy Osiedla Sudeckiego wraz z ul. Stawową zakończyła się w 1978 r.  Łącznie w tym regionie Spółdzielnia administruje 807 mieszkaniami. W tamtym okresie spółdzielczość powojenna raczkowała. Zakłady pracy udzielały bezzwrotnych pożyczek na wkłady mieszkaniowe, ale zainteresowanie było znikome. Z czasem sytuacja zaczęła się zmieniać. Rosło zapotrzebowanie na nowe mieszkania.W lipcu 1967 r. zmieniono Statut Spółdzielni rozszerzając m.in. jej teren działania na powiat świdnicki z wykluczeniem miasta Świdnicy. W tym okresie rozpoczęto działania inwestycyjne na terminie miasta Strzegom. 30.12.1970 r. odbyło się pierwsze zasiedlenie członków spółdzielni w budynku Rynek 2-6 w Strzegomiu. Współpraca ze strzegomskimi zakładami pracy m.in ze ZREMB Strzegom zaowocowała wybudowaniem mieszkań przy ul. Cichej i Promenadzie. W chwili obecnej w Strzegomiu Spółdzielnia administruje 1242 mieszkaniami. W 1980r. Jaroszowskie Zakłady Materiałów Ogniotrwałych z uwagi na brak środków finansowych zwróciły się do spółdzielni z wnioskiem o przejęcie przez spółdzielnię rozpoczętej przez zakład inwestycji w zakresie budowy mieszkań w Jaroszowie. Pierwszy budynek oddano do użytkowania w marcu 1981 r., natomiast ostatni w 1988 r. Łącznie w Jaroszowie zrealizowano 236 mieszkań.  

 

 

 

W październiku 1973 r. oddano w Żarowie budynek przy ul. Łokietka 10A-C, natomiast ostatnia inwestycja w/w mieście miała miejsce w  1996r., gdzie oddano do użytkowania budynek przy ul. Bolesława Krzywoustego 8-14.Zasoby Spółdzielni w Żarowie obejmują 572 mieszkania.

Rok 1984 r. to pierwsze efekty inwestowania przez spółdzielnię w Jaworzynie Śląskiej, gdzie oddano do użytkowania budynek przy ul. Kościuszki, natomiast w latach 1991-1993 powstały budynki przy ul. Ceglanej i Wolności. Spółdzielnia przejęła realizację budownictwa mieszkaniowego od Zakładów Porcelany Stołowej „Karolina”. Zasoby Spółdzielni w Jaworzynie Śląskiej obejmują 165 mieszkań.

 

Na temat powstających w tamtym czasie budynków sporo pisała ówczesna prasa – głównie Gazeta Robotnicza i Słowo Polskie.  W archiwach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świebodzicach zachowały się wycinki z gazet, które są prawdziwą kopalnią wiedzy o budownictwie mieszkaniowym Świebodzic i okolic z tego okresu.

Spółdzielnia funkcjonując przez lata w różnych obszarach, dostosowuje  działania do zmieniających się warunków prawnych, ekonomicznych, społecznych i technicznych. W ramach gromadzonych środków na funduszu remontowym stale podwyższa standard budynków i otoczenia. Jako jedna z nielicznych w regionie, jest prężnym inwestorem budującym nowe budynki wielorodzinne oraz kompleksy domów jednorodzinnych. 

- Elżbieta Krzan, wieloletnia prezes Spółdzielni  jest świetnym gospodarzem – mówi  Zbigniew Suchyta, burmistrz Strzegomia. - To doskonały menager i negocjator. Doskonale rozwiązuje wszystkie problemy, a jej współpraca ze spółdzielcami zasługuje na podziw. Pani prezes jest przemiłą, elegancką, kobietą z klasą, która nie boi się podejmowania odważnych decyzji. Jest bardzo stanowcza w swoich działaniach, co z kolei przekłada się na skuteczność i profesjonalizm. Dzięki swojej wrodzonej charyzmie stanowi wzór do naśladowania dla niejednego z nas. Cieszę się, że mogę się od niej wiele uczyć. 

W ostatnich 10 latach Spółdzielnia wybudowała pięć domów wielorodzinnych przy ul. Dąbrówki w Świebodzicach, dwa budynki wielorodzinne w Strzegomiu przy ul. Cichej i Al. Wojska Polskiego, 71 domów jednorodzinnych w zabudowie szeregowej przy Osiedlu Piastowskim w Świebodzicach,  4 budynki mieszkalne dwu-lokalowe przy Osiedlu Słoneczne Ogrody w Strzegomiu.  

Działalność SM w Świebodzicach nie ogranicza się jednak wyłącznie do administrowania posiadanymi zasobami mieszkaniowymi i realizacji nowych inwestycji. Dzięki utworzonemu odpisowi na fundusz społeczno-wychowawczy (0,01 zł/m kw. powierzchni użytkowej mieszkania), wspiera również różnorodne imprezy kulturalne i sportowe. Są one organizowane m.in. przez Gminy, szkoły i kluby seniora we wszystkich miejscowościach, w których posiada zasoby mieszkaniowe.

 

- Zarząd Spółdzielni, na czele z panią prezes Elżbietą Krzan, jest bardzo otwarty na wszelkie propozycje współpracy ze strony strzegomskiego samorządu, co daje efekty w postaci wielu ważnych i potrzebnych inicjatyw – dodaje Zbigniew Suchyta. - Na uwagę zasługuje choćby uruchomienie świetlicy środowiskowej „Academia”, co bez dobrej woli i działań podjętych przez panią prezes, byłoby z pewnością trudne do zrealizowania. Wspólnie działamy także na rzecz poprawy bezpieczeństwa mieszkańców. Razem zadziałaliśmy w sprawie montażu kamer na Osiedlu Kamionka w Strzegomiu, co było konieczne z uwagi na akty wandalizmu, do których dochodziło w tym rejonie miasta. Wspólnie podejmowaliśmy także starania w kwestii budowy nowych mieszkań w Strzegomiu. Bardzo cieszę się, że Spółdzielnia angażuje się również w organizację wydarzeń kulturalnych na terenie naszej gminy, czym zaznacza swoją obecność w codziennym życiu strzegomian. 

 

- Z uwagi na przypadający jubileusz 60-lecia bieżący rok działalności naszej Spółdzielni, związanej z kulturą, rekreacją i sportem, będzie wyjątkowy.  Dlatego już dziś serdecznie zapraszamy na festyny, imprezy szkolne i inne uroczystości, w których współorganizatorem w nadchodzących miesiącach będzie nasza Spółdzielnia. Na imprezach tych zaakcentowany będzie fakt jubileuszu i  wiązać się to będzie  m.in. ze specjalnymi konkursami wiedzy o Spółdzielni i nagrodami niespodziankami . Serdecznie Państwa zapraszamy. Przybywajcie całymi rodzinami.  – zaprasza Elżbieta Krzan, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej w Świebodzicach. 

MIEJSCA IMPRZEZ WSPÓŁORGANIZOWANYCH PRZEZ SPÓŁDZIELNIĘ: 

Jaworzyna Śląska -15.06.2019 r

PARAFIADA 2019 -organizator: Parafia Sw. Józefa Oblubieńca N.M.P. w Jaworzynie Śląskiej - festyn na terenie Parafii

Festyn na osiedlu czerwiec 2019 r.

 

Strzegom - 29 czerwiec 2019 r.    

Odpust parafialny i festyn dla młodzieży bierzmowanej oraz mieszkańców Strzegomia pod patronatem Rzymskokatolickiej Parafii p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła

 

Świebodzice – II półrocze 2019

Święto Pieczonego Ziemniaka II półrocze 2019 r.  

 

Jaroszów – 23.06.2019

Festyn na osiedlu 23.06.2019 r.  

- Rok 2019 jest dla Świebodzic wyjątkowy. Nie tylko obchodzimy rocznicę 740-lecia nadania praw miejskich, ale również Świebodzicka Spółdzielnia Mieszkaniowa obchodzi swój piękny jubileusz 60-lecia istnienia. – wylicza Paweł Ozga, burmistrz Świebodzic. - Przez wszystkie te lata Spółdzielnia niewątpliwie przyczyniła się do intensywnego rozwoju miasta, wznosząc domy i osiedla oraz dbając o estetykę administrowanych terenów. Wiele lat dobrej współpracy Świebodzickiej Spółdzielni Mieszkaniowej z magistratem zaowocowało wizerunkiem Świebodzic jako miasta nowoczesnego, czystego i przyjaznego mieszkańcom. Pragnę pogratulować wytrwałości oraz zaangażowania wszystkim byłym i obecnym pracownikom, którzy przez lata tworzyli i rozwijali Świebodzicką Spółdzielnię Mieszkaniową. Życzę Pani Prezes Elżbiecie Krzan wraz z Zarządem, Radzie Nadzorczej,  Członkom i Pracownikom dalszego, pomyślnego rozwoju we wszystkich sferach działalności, sukcesów oraz realizacji wszelkich planów i założeń. Mam również nadzieję na wiele kolejnych lat wzajemnej, owocnej współpracy miasta ze Spółdzielnią. 

 

Z okazji jubileuszu 60-lecia Spółdzielni Mieszkaniowej w Świebodzicach wszystkim Mieszkańcom składamy serdeczne życzenia wszelkiej pomyślności oraz satysfakcji z zamieszkiwania w zasobach naszej Spółdzielni.

Dziękujemy za dotychczasowe zaangażowanie, współpracę, inicjatywy i ciekawe pomysły, umożliwiające podejmowanie decyzji sprzyjających tworzeniu lepszych warunków funkcjonowania Spółdzielni.      

Pragniemy przekazać wszystkim Mieszkańcom Spółdzielni gorące pozdrowienia, życząc pomyślności i sukcesów we wszystkich dziedzinach życia, a przede wszystkim satysfakcji z przynależności do Spółdzielni Mieszkaniowej w Świebodzicach.

 

Rada Nadzorcza, Zarząd i Pracownicy Spółdzielni Mieszkaniowej w Świebodzicach   

 

Wasze komentarze

niedziela, 23.6.2019 13:52
niedziela, 23.6.2019 10:04
piątek, 21.6.2019 08:40
3
środa, 19.6.2019 20:03
9
środa, 19.6.2019 12:41
17
środa, 19.6.2019 11:50
3
SKUP AUT
SKUP AUT
Szpital LATAWIEC
Szpital LATAWIEC
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
Praca na GoWork
Praca na GoWork
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica
Cukiernia Kasia
Cukiernia Kasia
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra