Jak działa magazyn energii?

czwartek, 25.11.2021 08:35

Inwestycje w odnawialne źródła energii są coraz bardziej popularne na całym świecie, w tym również w Polsce. Wiele gospodarstw domowych decyduje się na instalacje fotowoltaiczne, które pozwalają zaspokoić zapotrzebowanie na energię elektryczną. Wydajność takich systemów zależy przede wszystkim od warunków atmosferycznych oraz panującej pory roku. Często latem produkowana jest o wiele większą ilość energii, aniżeli ta wymagana na bieżące potrzeby, natomiast zimą produkcja znacznie spada. Zamiast oddawać nadwyżkę prądu do sieci, można go przechowywać w domowym magazynie energii, co jest o wiele korzystniejszym rozwiązaniem.

W jaki sposób działa domowy magazyn energii?

Magazyn energii jak sama nazwa mówi, to urządzenie wykorzystywane wraz z instalacjami fotowoltaicznymi, którego celem jest przechowywanie nadwyżki energii elektrycznej. Dzięki niemu nadwyżka wyprodukowanej przez panele energii nie musi być przesyłana do sieci energetycznej, która następnie nam ją odsprzeda za nieco niższą cenę. Zamiast tego, nadmiar niezużytej na aktualne potrzeby energii zostanie wysłany do magazynu. Urządzenie to jest lepszym rozwiązaniem, gdyż pozwala na uniknięcie strat i zapewnia całkowitą niezależność energetyczną. Przechowywana w akumulatorach energia w postaci substancji chemicznej będzie mogła zostać w dowolnym momencie pobrana, po przekształceniu w energię elektryczną.

Komu polecany jest magazyn energii?

Magazyn energii jest dla prosumenta gwarancją tego, że w razie awarii sieci dystrybucyjnej, będzie n miał stały dostęp do energii elektrycznej. Wybierając takie urządzenie, nie należy przejmować się zanikami zasilania. Domowy magazyn energii jest więc polecany tym gospodarstwom domowym, które spotykają się z częstymi przerwami w dostawie prądu. Ponadto, jest to doskonałe rozwiązanie dla gospodarstw rolnych, które z oczywistych przyczyn nie mogą pozwolić sobie na przerwy w dostawie energii. Zakup magazynu energii jest też dobrą opcją dla wszystkich przedsiębiorstw, u których awarie sieci mogą doprowadzić do poważnych strat. Jest to więc propozycja dla wszystkich tych, którym zależy na niezależności energetycznej, jak i korzystniejszej finansowo formie przechowywania wyprodukowanych przez panele nadwyżek prądu.

Jakie korzyści niesie ze sobą domowy magazyn energii?

  • możliwość zastosowania urządzenia w miejscach bez dostępu do sieci (domek letniskowy, działka),
  • maksymalne wykorzystanie wyprodukowanej energii,
  • brak jakichkolwiek przerw w dostanie prądu,
  • całkowita niezależność energetyczna,
  • możliwość użycia magazynów energii do ładowania samochodów elektrycznych,
  • swobodny dobór pojemności urządzenia do swoich potrzeb,
  • eliminacja zakłóceń obniżających jakość energii oraz ograniczenie skutków przeciążeń w sieci,
  • oszczędność.

Ile kosztuje domowy magazyn energii?

A ile właściwie kosztują magazyny energii? Pomimo tego, że są dosyć drogie, to i tak okazują się korzystnym rozwiązaniem. Ich cena zależy od poszczególnych parametrów danych modeli. Dla wielu inwestorów zakup magazynu energii jeszcze parę lat temu był niemożliwy, z uwagi na ich wysoką cenę. Dzisiaj jednak wiele firm zajmujących się produkcją akumulatorów oferuje bardziej przystępne cenowo urządzenia. Przed wyborem domowego magazynu energii, należy zastanowić się nad swoimi własnymi potrzebami. Warto przyjrzeć się bliżej wszystkim parametrom dostępnych modeli, aby wybrać dla siebie najkorzystniejsze rozwiązanie. Wybór magazynu energii może okazać się dla wielu osób problematyczny, dlatego warto skorzystać z porady fachowców. Firmy zajmujące się sprzedażą domowych magazynów energii pomogą klientowi dobrać dla niego optymalne urządzenie, które sprawdzi się przy danej instalacji fotowoltaicznej.

Na koszt magazynu energii składa się jego pojemność, wielkość, wygląd, podłączenie i sposób montażu. Mniejsze magazyny energii kosztują w granicy 6-10 tysięcy złotych, jednak większe to już wydatek rzędu powyżej 20 tysięcy złotych.

Domowy magazyn energii- dlaczego warto się na niego zdecydować?

Fotowoltaika w naszym kraju prężnie rozwija się, a z roku na rok przybywa tego typu instalacji. Oddawanie nadwyżek energii do sieci jest dla postumentów nieopłacalne, ponadto przez przyrost instalacji fotowoltaicznych może dojść do tego, że w końcu w elektrowniach zabraknie miejsca na przechowywania nadwyżek energii z elektrowni domowych. Aby dowiedzieć się więcej o magazynach energii, warto zapoznać się z informacjami na stronie jednego z producentów tych urządzeń jak Solar Energy Development - www.magazynyenergii.pl.

Domowe magazyny energii mogą już niedługo stać się nierozłącznym elementem systemu elektroenergetycznego.