Jak Dolnoślązacy planują spędzić wakacje?

piątek, 25.6.2021 15:00 227 0

Lato to idealny moment na odcięcie się od codziennej rutyny i wykorzystanie urlopu. Wielu Polaków już zaplanowało swoje wakacyjne podróże. Jak wynika z najnowszego badania ,,Wynajem krótkoterminowy w oczach Polaków’’ zrealizowanego przez SW Research na zlecenie Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów (PZWLP), 34 proc. mieszkańców Dolnego Śląska rozważa wynajęcie samochodu w okresie wakacyjnym. Na tle kraju stanowi to czwarty, najwyższy wynik spośród mieszkańców poszczególnych województw. Wyżej znaleźli się tylko mieszkańcy województwa zachodniopomorskiego (54 proc.), mazowieckiego (42 proc.), oraz lubelskiego (38 proc.).

Wynajem auta na Dolnym Śląsku

Według badania SW Research na zlecenie PZWLP, 43 proc. osób zamieszkujących województwo dolnośląskie korzystało w przeszłości z wynajmu auta. W porównaniu z innymi województwami, mieszkańcy Dolnego Śląska zajmują, obok mieszkańców Podlasia (43 proc.), drugie miejsce pod względem liczby osób, które korzystały już z wynajmu auta. Wyżej w zestawieniu znalazło się jedynie województwo opolskie (54%). Badanie pokazuje również, że aż 70 proc. mieszkańców Dolnego Śląska wypożyczyło samochód więcej niż jeden raz, jednak tylko 9 proc. traktuje tę usługę jako wygodną alternatywę dla posiadania własnego samochodu, do której są przyzwyczajeni i z której korzystają regularnie. Natomiast 18 proc. badanych zdecydowało się na wypożyczenie pojazdu tylko raz, a powodem była…ciekawość.  

A jakie są powody?

Najczęściej podawaną przyczyną wynajmu auta był zagraniczny wyjazd wakacyjny (46 proc.), taki sam odsetek badanych zdecydował się na wynajem auta na podróż po Polsce, a dla 39 proc. powodem była naprawa własnego środka transportu. Co trzecia osoba z województwa dolnośląskiego wynajęła auto na podróż służbową, a 18 proc. zrobiło to ze względu na okazję specjalną jak np. ślub. Dla mieszkańców tego województwa najważniejsze w przypadku korzystania z samochodu jest bezpieczeństwo (65 proc.), komfort podróżowania (55 proc.), niezależność (47 proc.) i niskie koszty użytkowania (49 proc.). Najmniej ważna jest dla nich wiedza techniczna na temat samochodu (7 proc.).

Wyniki badania pokazują, że mieszkańcy województwa dolnośląskiego chętnie korzystają z usług firm oferujących krótkoterminowy wynajem aut, czyli wypożyczalni samochodów (Rent a Car) – mówi Maciej Tórz, Członek Zarządu PZWLP, Prezes Rentis SA. - Zgodnie z wynikami badania opinii zrealizowanego dla PZWLP, Dolnoślązacy najczęściej wypożyczali pojazdy ze względu na krajowe i zagraniczne podróże. Wybierając w wypożyczalni samochód do takich celów, warto zwrócić uwagę na wielkość bagażnika i ilość miejsca w środku, aby zapewnić sobie odpowiedni komfort podróży. Z doświadczenia, ale także z wyborów naszych klientów wiemy, że na dłuższe wyjazdy najlepiej sprawdzą się pojazdy z segmentu C i D. Natomiast warto pamiętać, że w ofertach firm wynajmujących auta na krótki okres, inaczej mówiąc wypożyczalni samochodów, znajdziemy cały wachlarz możliwości, z którego każdy będzie mógł wybrać idealne rozwiązanie dopasowane do swoich potrzeb.

Plany na wakacje?

Okazuje się, że 36 proc. respondentów zamieszkujących województwo dolnośląskie, planuje spędzić wakacje, podróżując po kraju, 8 proc. zamierza wyjechać za granicę, a 15 proc. zdecyduje się zarówno na wyjazd krajowy jak i zagraniczny. Decyzji na temat kierunku wyjazdu nie podjęło jeszcze 28 proc. respondentów, a 8 proc. z nich planuje zostać w wakacje w domu. Spośród badanych, którzy mają już zaplanowany urlop, ponad 34 proc. respondentów zastanawia się nad wynajmem pojazdu na tę okoliczność. Jako główne powody podają wygodę (60 proc.) oraz pełne ubezpieczenie i gwarancję stałych kosztów (60 proc.). Ważnym aspektem wskazywanym w badaniu jest także niezależność oraz pewność, że samochód z firmy oferującej wynajem krótkoterminowy (wypożyczalni samochodów, Rent a Car) będzie sprawdzony i niezawodny (47 proc.). Dla co trzeciej osoby zamieszkującej województwo dolnośląskie liczy się także pewność, że wynajmując auto, mają zabezpieczone wszystkie kwestie techniczne i o nic nie muszą się martwić w trakcie podróży.

Za co cenimy wynajem z wypożyczalni?

W przypadku wynajmowanego auta aż 58 proc. badanych mieszkańców Dolnego Śląska zwraca uwagę na koszty, a 52 proc. ceni sobie proste formalności. Ważna jest również możliwość wyboru dokładnie takiego pojazdu, jaki jest akurat potrzebny, w zależności od okoliczności (49 proc.) oraz skorzystania z usługi na krótki okres (49 proc.). Mieszkańcy Dolnego Śląska zwracają też uwagę na przejrzystość umowy – w przypadku wynajmu wiedzą, za co płacą (39 proc.), deklarują również, że zwracają uwagę na dogodne miejsce odbioru samochodu (36 proc.). Liczy się też niezawodność pojazdu (24 proc.) i bezpieczeństwo sanitarne związane z sytuacją pandemiczną (24 proc.).

Osoby wynajmujące samochody chcą mieć przede wszystkim pewność, że dostają sprawdzony technicznie i bezpieczny samochód i na to mogą liczyć w renomowanych wypożyczalniach funkcjonujących na polskim rynku, gdzie auta są często fabrycznie nowe lub w bardzo młodym wieku, sięgającym zazwyczaj maksymalnie 1 roku – mówi Paweł Piórkowski, Członek Zarządu PZWLP, Prezes Hertz (Motorent Sp. z o.o.). – Niemniej, ważna jest cena i pewność, że nie pojawią się żadne dodatkowe opłaty. W renomowanych wypożyczalniach cena za wynajem i ewentualne dodatkowe usługi jest znana z góry i konsument nie ponosi żadnych nieplanowanych kosztów. Ważnym aspektem jest także szybkość realizacji usługi – samochód jest dostępny już na drugi dzień od złożenia dyspozycji. Stawiamy na minimum formalności i proste zasady, a informacje na temat cen wynajmu są łatwo dostępne na stronach internetowych wypożyczalni aut, w tym firm Rent a Car będących Członkami PZWLP. Oferowane samochody są nowoczesne, bezpieczne i niezawodne, a w razie nieprzewidzianych sytuacji klienci mogą zawsze liczyć na całodobowe wsparcie informacyjne i techniczne. W przypadku awarii udzielana jest im pomoc assistance. – dodaje Paweł Piórkowski

Mieszkańcy województwa dolnośląskiego zaliczają się do grupy Polaków, która chętnie wynajmie w wypożyczalniach samochodów (Rent a Car) auto w te wakacje. Ważne jest dla nich bezpieczeństwo, wygoda i minimum formalności. Doceniają także pewność, że nie pojawią się żadne dodatkowe opłaty – w przypadku wynajmu krótkoterminowego konsument ponosi jedynie koszt wypożyczenia auta oraz uiszcza zwrotną kaucję.

Badanie PZWLP zostało przeprowadzone na grupie osób zamieszkujących poszczególne województwa w Polsce i posiadających prawo jazdy kategorii B.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)