„IO” J.Skolimowskiego z nominacją do Oscara. Sceny były kręcone na tamie w Zagórzu Śląskim

wtorek, 24.1.2023 16:49 1608

Film Jerzego Skolimowskiego zdobył Nagrodę Jury na festiwalu w Cannes, teraz znalazł się w gronie produkcji, które powalczą o Oscara w kategorii Najlepszy Film Międzynarodowy. Sceny były kręcone między innymi przy zaporze w Zagórzu Śląskim. Film „IO” opowiada o tułaczce osła, który podróżuje z polskiego cyrku do Włoch. W tym czasie przechodzi w ręce różnych właścicieli.

 Film dystrybuowany w Polsce przez Gutek Film otrzymał Nagrodę Jury podczas tegorocznego Festiwalu w Cannes. Historia „IO” za sprawą niezwykłego zwierzęcego bohatera wykracza poza ludzką perspektywę, ale to przede wszystkim film głęboko humanistyczny – manifest w obronie tego, co pozostało w nas niewinne. Podróż, w jaką zabiera nas Skolimowski, wiedzie przez całą Europę: od cyrku przez stadiony i parkingi dla tirów, po pałace. Od głupoty, przez przemoc, po przebłyski dobra i solidarności...

 – Chciałbym podziękować swoim osiołkom… Wszystkim sześciu. „IO” jest koprodukcją polsko-włoską. Duża część tego filmu była kręcona w Polsce, ale byłem wystarczająco inteligentny, żeby wybrać pewien włoski rodzaj osła, który ma krzyż na plecach, takich osłów mamy w Polsce tylko dwa – mówił Jerzy Skolimowski po odbiorze nagrody w Cannes.

 foto - Tauron Energia Polska