komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK

sobota, 15 sierpnia 2020

Napoleona, Stelii

Inwentaryzacja azbestu w Świdnicy

wtorek, 28.7.2020 08:11 , komentarze: 0 , odsłony: 148
kategorie artykułu:

We wtorek, 28 lipca rozpoczną się prace związane z inwentaryzacją wyrobów zawierających azbest na terenie Świdnicy. W związku z tym Urząd Miasta prosi mieszkańców o umożliwienie wejścia na posesję osobom, które będą prowadzić w/w inwentaryzację - pracownikom firmy: Laboratorium Wiedzy.

Ministerstwo Rozwoju realizując zadania przyjęte w "Programie Oczyszczania kraju z Azbestu na lata 2009-2032" ogłosiło konkurs na dofinansowanie m.in. wykonania inwentaryzacji wyrobów zawierających azbest na terenach gmin. Biuro Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Świdnicy wzięło udział w tym konkursie i podpisało porozumienie z Ministerstwem Rozwoju na przyznanie dotacji w wysokości 80 % kosztów realizacji zadania. Wyłoniona w drodze postępowania ofertowego firma Laboratorium Wiedzy z Rudnika nad Sanem wykona na terenie Świdnicy inwentaryzację wyrobów zawierających azbest wraz z oceną stanu technicznego. Ponadto wprowadzi uzyskane dane do Bazy Azbestowej Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii oraz na podstawie wytycznych i pozyskanych informacji opracuje program usuwania wyrobów zawierających azbest z terenu miasta Świdnica.

- Kontroli poddane zostaną głównie tereny ogrodów działkowych oraz garaży, które budowane były w latach 60-tych i 70-tych ubiegłego wieku. W ich konstrukcji wykorzystywano wtedy cementowe płyty faliste i płytki z azbestem, którymi kryto najczęściej dach. Azbest jest bardzo szkodliwy dla naszego zdrowia. Wywołuje przede wszystkim tak zwaną azbestozę objawiającą się dusznościami i uporczywym kaszlem. Jest także czynnikiem poważnie zwiększającym ryzyko zachorowania na raka płuc, opłucnej lub krtani – mówi Hubert Kozłowski, z Biura Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Świdnicy.

Posiadanie przez Gminę w/w programu warunkuje starania o pozyskanie środków z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska na usuwanie azbestu.

 

 

Wasze komentarze

wczoraj, 17 godz temu
czwartek, 13.8.2020 09:54
wtorek, 11.8.2020 11:37
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Mati Autogaz
Mati Autogaz
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra
Fotograf Świdnica
Fotograf Świdnica
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
Cukiernia Kasia
Cukiernia Kasia
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele