komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK

środa, 23 czerwca 2021

Wandy, Zenona

Gmina Strzegom w żółto-czarnych barwach!

piątek, 14.5.2021 08:00 , komentarze: 0 , odsłony: 714
kategorie artykułu:

Strzegom jako pierwsze miasto w województwie dolnośląskim zainstalowało przekazane przez ENERIS Surowce we Wrocławiu specjalne skrzynki do zbiórki baterii. To kolejny krok, po wybudowaniu dziesiątek nowych wiat śmietnikowych i wyposażeniu ich w tablice edukacyjne, na drodze do bezpiecznego postępowania ze wszystkimi odpadami.

W ostatnich dniach 10 specjalnie przygotowanych, ogólnodostępnych metalowych skrzynek zostało przekazanych i zainstalowanych na terenie gminy Strzegom tj.

  1. Rynek w Strzegomiu   

  2. Strzegom, ul. Koszarowa - budynek Ośrodka Pomocy Społecznej

  3. Strzegom, ul. Sosnowa – altany 

  4. Strzegom, ul. Kochanowskiego – altany 

  5. Strzegom, ul. Jeleniogórska – okolice przedszkola

  6. Stanowice – okolice szkoły podstawowej 

  7. Jaroszów - Rynek przy przystanku autobusowym

  8. Rogoźnica – budynek świetlicy

  9. Olszany – okolice ośrodka zdrowia

  10. Goczałków – okolice świetlicy 

ENERIS podjął się także odbioru baterii oraz ich właściwego, bezpiecznego dla ludzi i środowiska dalszego przetwarzania.

Baterie to jedne z najniebezpieczniejszych odpadów, z czego nie wszyscy zdają sobie sprawę. ENERIS od kilku lat prowadzi działania uświadamiające, jakie mogą być negatywne skutki niewłaściwego postępowania z nimi. Pojemniki na zużyte baterie i akumulatory na altany, czyli blisko mieszkańców, to jeden z pomysłów na skuteczną zbiórkę.

- Staraliśmy się wybrać miejsca dostępne dla każdego mieszkańca. Część z nich umieszczono w centrum miasta, obok ośrodka zdrowia, czy też w okolicach dużych altan śmietnikowych. Chcielibyśmy, aby zasięg był jak największy, dlatego wybraliśmy też miejsca pod kątem najmłodszych mieszkańców naszej gminy, takie jak okolice szkół podstawowych czy też świetlicy. Wierzymy, że edukowanie dzieci od najmłodszych lat przyniesie oczekiwane sukcesy i wpoi podstawowe zasady segregacji i gospodarki odpadami na kolejne lata. Mamy nadzieję, że nowy projekt przyjmie się z dużym powodzeniem i niebawem pomyślimy o kolejnych pojemnikach – podkreśla Jolanta Dryja, naczelnik Wydziału Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Urzędzie Miejskim w Strzegomiu. 

Najważniejszą zasadą jest wrzucanie baterii do specjalnych pojemników, czyli niemieszanie ich z innymi odpadami, a także odpowiednie zabezpieczenie obu biegunów przez np.: zaklejenie taśmą z obu stron, co ograniczy dostęp powietrza i zabezpieczy ogniwa przed zwarciem. W ten sposób nawet w przypadku zetknięcia się baterii ze sobą, nie dojdzie do wzrostu temperatury skutkującego zapłonem, a nawet wybuchem.

- Dzięki selektywnej zbiórce zużytych baterii i akumulatorów nie tylko eliminujemy zagrożenie związane z bezpieczeństwem ludzi i zwierząt, ale też dajemy możliwość odzyskania cennych substancji, takich jak: aluminium, cynk, kadm, kobalt, lit, miedź, nikiel, itp. Odpowiedni odzysk daje zaś możliwość ponownego wykorzystania ich w wielu procesach produkcji, dzięki czemu oszczędzamy kolejne surowce i zasoby. I tak całe koło się zapętla – podsumowuje Andrzej Filipowicz, dyrektor operacyjny w firmie ENERIS.

 

 

Wasze komentarze

wtorek, 22.6.2021 13:11
wtorek, 22.6.2021 11:16
wtorek, 22.6.2021 08:38
wtorek, 15.6.2021 12:24
wtorek, 15.6.2021 08:30
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D
Fotograf Świdnica
Fotograf Świdnica
Mati Autogaz
Mati Autogaz