Gala Parowozów - Międzynarodowy Zlot Zabytkowych Lokomotyw już w ten weekend!

środa, 20.9.2023 12:09 24200

W najbliższy weekend, 23 i 24 września, zapraszamy do Muzeum Kolejnictwa na Śląsku na Galę Parowozów - Międzynarodowy Zlot Zabytkowych Lokomotyw, który uświetni zakończenie projektu Interreg realizowanego w Muzeum.

Na tegorocznej Gali zobaczymy 3 czynne, zabytkowe lokomotywy parowe - czeskie parowozowy 213.901 i 555.153 oraz polski, ciężki pospieszny parowóz Pt47-65. Przez cały weekend będzie można zobaczyć parowozy w trakcie prezentacji bocznicy kolejowej muzeum, a także odbyć nimi wycieczki.

W piątkowe popołudnie, jeszcze przed otwarciem Gali, zapraszamy do udziału w przejeździe pociągu specjalnego “Jaworzynka” na trasie Wrocław Główny - Jaworzyna Śląska przez Sobótkę, który poprowadzi przyjeżdżający z Wielkopolski na Galę, parowóz Pt47-65. Największej i najszybszej lokomotywy parowej w Polsce.

W sobotę rano z Wrocławia ruszy “Dolnośląski Ekspres” - muzealny pociąg specjalny prowadzony przez parowóz Pt47-65. Pociąg wyruszy ze stacji Wrocław Główny by przez Sobótkę i Świdnicę przyjedzie do Jaworzyny Śląskiej, aby wziąć udział w Gali.

Przez cały dzień w sobotę i niedzielę uruchomione zostanie połączenie pomiędzy Świdnicą a Strzegomiem, przez Jaworzynę Śląską, które realizować będzie tzw. Motorak, wyjątkowy, pochodzący z lat 50-tych XX wieku czechosłowacki autobus motorowy M262.0. To będzie premiera pojazdu po trwającym blisko 2 lata remoncie i przywróceniu go do ruchu.

W niedzielę w Góry Sowie wyruszy czechosłowacki parowóz 555.153, który poprowadzi pociąg “Jedlinka”. Będzie to absolutnie wyjątkowa jazda bo będzie to pierwszy raz kiedy po odbudowie linii przemierzy ją parowóz. A jest to malownicza, obfitująca w mosty i wiadukty linia górska.

Po terenie muzealnej bocznicy, po tzw. Trasie Parowozowej co pół godziny, od 11:00 do 17:00 organizowane będą przejazdy wagonem prowadzonym przez przemysłowy, niewielki parowóz 213.901, który do Jaworzyny przyjedzie z odległego Brna. Bilety na ten pociąg będą do kupienia w kasach w dniach Gali Parowozów.

Wszystkich chętnych do udziału w przejazdach do Jedliny-Zdroju, Jaworzyny, Strzegomia czy Świdnicy zapraszamy do rezerwowania i kupowania biletów na stronie muzeumkolejnictwa.pl