Fuzje i przejęcia spółek – kiedy warto skorzystać z doradztwa transakcyjnego?

czwartek, 11.2.2021 19:14 752 0

Łączenie czy przejęcia spółek to codzienna biznesowa rzeczywistość. Zarówno te najbardziej spektakularne, jak i mniejsze transakcje muszą jednak zostać poprzedzone gruntowną analizą. Na tym etapie nieoceniona jest pomoc ekspertów, którzy specjalizującą się w doradztwie transakcyjnym.

Z czym łączą się fuzje i przejęcia spółek?

Jednym z powodów, dla których na rynku mają miejsce fuzje i przejęcia spółek, jest chęć umocnienia pozycji przedsiębiorstwa na rynku przez jego kadrę zarządzającą. Przykładowo fuzja korzystnie wpływa na wartość powstałej w jej wyniku spółki, a także otwiera przed nią nowe możliwości – może ona jeszcze skuteczniej niż dotychczas konkurować o miano lidera w swojej branży. Powodów, dla których dochodzi do fuzji i przejęć przedsiębiorstw, jest jednak więcej – czasem może to być chęć ograniczenia kosztów operacyjnych, a w innych przypadkach wejścia na nowe, dotychczas niedostępne rynki.

Zarówno fuzje, jak i przejęcia spółek nie odbywają się z dnia na dzień. To operacje, które rodzą konkretne skutki na różnych płaszczyznach, np. prawnej, ekonomicznej i podatkowej. Proces jest na tyle skomplikowany, że musi być poprzedzony przygotowaniami. Ich celem jest m.in. ochrona interesów spółek oraz zapewnienie, że proces fuzji lub przejęcia odbędzie się bez opóźnień czy niespodziewanych problemów.

Jak pomagają firmy oferujące doradztwo transakcyjne?

W przypadku fuzji czy przejęcia spółek nieoceniona jest pomoc firm specjalizujących się w doradztwie transakcyjnym. Dlaczego? Gdyż w sposób kompleksowy wspierają one na etapie przygotowań do takiej operacji. Z reguły zatrudniają one ekspertów – prawników, doradców podatkowych i biegłych rewidentów, którzy razem pracują nad powodzeniem planowanej operacji. Kadra zarządzająca spółką może liczyć na:

  • przygotowanie planu połączenia – w tym zakresie doradztwo transakcyjne Wrocław obejmuje też analizę skutków prawnych czy ekonomicznych takiej transakcji,
  • przeprowadzenie due diligence – poprzedzona dokładną analizą wycena podmiotu gospodarczego w pełni prezentuje jego potencjał,
  • przygotowanie niezbędnej dokumentacji – mowa choćby o umowach, na podstawie których dojdzie do fuzji czy przejęcia przedsiębiorstwa.

Kompleksowa pomoc ze strony firm proponujących doradztwo transakcyjne pozwala ograniczyć ryzyko, że fuzja lub przejęcie okażą się ekonomicznie nieuzasadnione czy po prostu nieudane. Jednocześnie dobrze przygotowana transakcja pozwala niemal od razu w pełni czerpać korzyści.

Czym kierować się podczas wyboru firmy doradczej?

Na polskim rynku działa co najmniej kilka firm doradczych oferujących pomoc przy fuzjach i przejęciach spółek. Jak wybrać partnera, który zorganizuje transakcję od strony formalnej? Kluczowe jest doświadczenie. Im większej liczbie spółek dana firma doradcza pomogła w przeszłości, tym lepiej. Specjaliści, którzy mieli okazję m.in. analizować przejęcia pod względem ekonomicznym wiedzą, na co zwrócić szczególną uwagę. Dobrym rozwiązaniem może być wybór firmy oferującej doradztwo transakcyjne, która specjalizuje się np. w konkretnej branży lub połączeniach transgranicznych.

To, czy przygotowania do fuzji czy połączenia spółek będą odbywały się sprawnie, zależy od współpracy całego zespołu specjalistów. Ważne jest, aby firma doradcza zatrudniała zarówno adwokatów, jak i doradców podatkowych czy biegłych rewidentów. W ten sposób możliwe jest wyeliminowanie potrzeby sięgania po usługi kolejnych zewnętrznych firm. Korzystnie wpływa to także na komunikację między specjalistami i pozwala do niezbędnego minimum skrócić czas potrzebny na przygotowanie transakcji.

Artykuł powstał we współpracy z roedl.pl
https://images.unsplash.com/flagged/photo-1570551502611-c590dc45f644?ixlib=rb-1.2.1&ixid=MXwxMjA3fDB8MHxwaG90by1wYWdlfHx8fGVufDB8fHw%3D&auto=format&fit=crop&
w=1056&q=80

Dodaj komentarz

Komentarze (0)