komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK

środa, 20 stycznia 2021

Fabiana, Sebastiana

Fundacja Krzyżowa pierwszym polskim zdobywcą Nagrody im. Altiero Spinelliego

poniedziałek, 11.1.2021 09:14 , komentarze: 0 , odsłony: 373
kategorie artykułu:

Komisja Europejska ogłosiła listę zwycięzców trzeciej edycji konkursu o Nagrodę im. Altiero Spinelliego. Wśród 16 laureatów z całej Europy znalazła się Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego, stając się tym samym pierwszą w historii tego konkursu organizacją z Polski, która zdobyła takie wyróżnienie.

Nagroda im. Altiero Spinelliego przyznawana jest od 2017 roku i jest wyrazem uznania dla wybitnych działań, które promują zrozumienie Unii Europejskiej, jako projektu integracyjnego, oraz jej wartości. Skupia się ona w szczególności na inicjatywach, które pomagają młodym obywatelom i obywatelkom zaangażować się w procesy demokratyczne kształtujące przyszłość UE. W ostatniej edycji Nagrody im. Altiero Spinelliego oceniano działania podjęte w 2019 roku i pracę Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Krzyżowej uznano za wyróżniającą się na gruncie europejskim.

Eksperci zasiadający w jury konkursu zwrócili uwagę szczególnie na bardzo ambitny charakter projektów MDSM-u, których podstawą są spotkania młodych ludzi z Polski, Niemiec oraz często również z innych krajów. Uczestnicząca w tych projektach młodzież otrzymuje unikatową szansę, by w nieformalnej atmosferze uczyć się dyskutowania, rozumienia ludzi o innych poglądach, doświadczeniach, oczekiwaniach, a także wyrażania swoich opinii i konfrontowania ich z opiniami rówieśników i rówieśniczek w celu budowania konsensusu wokół odmiennych poglądów. W ten sposób młodzi ludzie mogą lepiej zrozumieć ich własną rolę we współczesnej Europie.

W ciągu 30-letniej działalności Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Krzyżowej współpracował z ponad 250 szkołami i instytucjami, głównie z Polski i Niemiec, realizując projekty z udziałem młodych ludzi pochodzących z różnych środowisk, o różnym statusie materialnym, doświadczeniach, adresowane również do osób z niepełnosprawnościami i grup defaworyzowanych. Wiele z nich, uczestnicząc w projektach Fundacji „Krzyżowa”, po raz pierwszy miało szansę spotkać się z rówieśnikami i rówieśniczkami z innych krajów i mogło pokonać bariery powstałe za sprawą tragicznych wydarzeń z przeszłości. Wspólne rozmowy o historii i przyszłości Europy, a także o codzienności widzianej oczyma nastolatków, przyczyniły się do wzmocnienia europejskiego dialogu poprzez kontynuowanie go przez młode pokolenie.

Altiero Spinelli (1907–1986) był włoskim politykiem i politologiem uznawanym za jednego z ojców założycieli Unii Europejskiej. Jest współautorem Manifestu z Ventotene, odegrał znaczącą rolę w ruchu federalistycznym, miał silny wpływ na integrację europejską w pierwszych jej dekadach oraz w latach 80. Jego imieniem nazwano główny budynek Parlamentu Europejskiego w Brukseli.

Uroczystość wręczenia Nagrody im. Altiero Spinelliego odbędzie się w styczniu i ze względu na panującą pandemię będzie miała formę wydarzenia online. Lista wszystkich zwycięzców dostępna jest na stronie organizatora konkursu: https://ec.europa.eu/education/news/2019-altiero-spinelli-prize-for-outreach-winners_pl.

 

Wasze komentarze

wtorek, 19.1.2021 08:48
poniedziałek, 18.1.2021 13:49
poniedziałek, 18.1.2021 11:41
1
niedziela, 17.1.2021 10:58
piątek, 15.1.2021 08:53
czwartek, 14.1.2021 10:34
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Fotograf Świdnica
Fotograf Świdnica
Cukiernia Kasia
Cukiernia Kasia
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe