komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK

wtorek, 29 września 2020

Michala, Gabriela

Fabryka Electrolux w Świdnicy stawia na ekologiczny transport kolejowy

piątek, 7.8.2020 08:22 , komentarze: 0 , odsłony: 220
kategorie artykułu:

Transport kolejowy, obok transportu śródlądowego i morskiego, jest jednym z najbardziej przyjaznych dla środowiska sposobów przewozu towarów. Dlatego firma Electrolux, która przywiązuje dużą wagę do zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska, zdecydowała się w fabryce w Świdnicy zastąpić znaczną część transportu drogowego - kolejowym. 

Z fabryki w Świdnicy wyjechały pierwsze wagony z kuchenkami i piekarnikami przeznaczonymi na eksport. Przygotowania do tego momentu trwały już od dłuższego czasu. Najpierw trzeba było stworzyć odpowiednią infrastrukturę, żeby umożliwić podstawianie wagonów i ich załadunek z Magazynu Wyrobów Gotowych.  Następnie należało opracować system pozwalający planistom przygotowywać plan wysyłek dopasowany do specyfiki transportu kolejowego oraz uzgodnić zasady współpracy z przewoźnikiem. Gdy udało się zgrać te wszystkie elementy, fabryka w Świdnicy była gotowa do transportu urządzeń Electrolux koleją. Pierwszy przewóz odbył się 19 maja b.r. Wysłano nim dwa wagony kuchenek i piekarników, jeden do Alphen w Holandii, a drugi do Mariestad w Szwecji. Według założeń w początkowym etapie będzie się odbywać jedno wytoczenie wagonów tygodniowo, w każdy wtorek, podczas którego zostaną załadowane 3 wagony: do Alphen w Holandii, Mariestad w Szwecji i Dormagen w Niemczech. Docelowo Electrolux planuje dwa wytoczenia, we wszystkie wtorki i czwartki, co oznacza wysyłanie tygodniowo 6 wagonów urządzeń wyprodukowanych w fabryce w Świdnicy. Na razie trudno jest ustalić, kiedy uda się osiągnąć taki poziom, ze względu na turbulencje rynkowe, które wywołał COVID-19. 

„Cieszymy się, że pomimo ograniczeń wprowadzonych w związku z koronawirusem, udało nam się w maju zakończyć wszystkie przygotowania i wysłać pierwsze wagony w świat. Zależało nam bardzo, żeby jak najszybciej zacząć zastępować transport drogowy, bardziej ekologicznym transportem kolejowym. Dzięki tej zmianie z naszej fabryki będzie wyjeżdżać mniej ciężarówek, a to z kolei korzystnie wpłynie na środowisko i czystość powietrza. – mówi Paweł Sowicz, dyrektor fabryki Electrolux w Świdnicy – Uważamy, że troska o środowisko jest jednym z naszych obowiązków w stosunku do lokalnej społeczności. Cały czas wprowadzamy w naszej fabryce proekologiczne rozwiązania i procedury. Zachęcamy również naszych pracowników, żeby byli proaktywni i wspieramy ich inicjatywy, które służą mieszkańcom Świdnicy i okolic. Jedną z nich, na początku pandemii, było wykorzystanie naszej drukarki 3D do produkcji przyłbic ochronnych dla pracowników służby zdrowia.”       

Na pomysł wykorzystania drukarki 3D do produkcji przyłbic wpadł w kwietniu b.r. Marcin Żurawski, Lider Projektu ze świdnickiego Działu Badań i Rozwoju. Po uzyskaniu zielonego światła od kierownictwa zajął się, wraz z innymi ochotnikami z fabryki, realizacją tego projektu. Na początku świdnicki zespół nawiązał kontakt z Fundacją Inicjatyw B z Żarowa, która przeprowadziła zbiórkę na zakup drukarki 3D, by drukować przyłbice ochronne dla świdnickiej służby zdrowia oraz dla służb gminy Żarów. Z Fundacji dowiedzieli się o bieżących potrzebach i otrzymali model pozwalający uruchomić produkcję. Proces druku 3D był czasochłonny i wymagał stałego nadzoru oraz ewentualnego wprowadzania korekt w trakcie. Osobno zostały zakupione osłonki (szybki) oraz gumki mocujące, aby przyłbice zostały kompleksowo uzbrojone. Przygotowanie 1 przyłbicy zajęło świdnickiemu zespołowi średnio 4 godziny. W rezultacie wyprodukowano 36 kompletnych sztuk, które 27 kwietnia trafiły do Fundacji, a stamtąd do świdnickiej służby zdrowia. Poza tym pracownicy fabryki Electrolux angażowali się także w szycie maseczek ochronnych, pomagali seniorom w codziennych czynnościach i oddawali krew.

 

 

Wasze komentarze

dzisiaj, 11 godz temu
dzisiaj, 13 godz temu
dzisiaj, 14 godz temu
poniedziałek, 28.9.2020 09:19
poniedziałek, 28.9.2020 08:15
poniedziałek, 28.9.2020 08:14
poniedziałek, 28.9.2020 08:12
poniedziałek, 28.9.2020 08:07
Fotograf Świdnica
Fotograf Świdnica
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
Cukiernia Kasia
Cukiernia Kasia
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD