Energia, taniec i folklor: Festiwal Folkloru zaczyna się z impetem

środa, 7.8.2024 18:38 688 0

Barwne stroje, energia, muzyka i taniec. Tegoroczne edukacyjne "Śniadanie na trawie" dla najmłodszych zorganizowano 7 sierpnia w Forcie Gaj w Strzegomiu na rozpoczęcie 32. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru, który potrwa od 7 do 11 sierpnia. Zaprezentowały się zespoły z Węgier, Kolumbii i Serbii, tancerze zaprosili do wspólnej zabawy zachwyconych przedszkolaków.

"Śniadanie na trawie" to jedno z wielu wydarzeń, które towarzyszą festiwalowi folkloru. Takich  wydarzeń przed oficjalnym rozpoczęciem  festiwalu i koncertów jest kilka. We wtorek 6 sierpnia pokaz zespołów ludowych z Kolumbii i Serbii zorganizowano w świetlicy wiejskiej w Olszanach. 

-  "Śniadanie na Trawie" to wydarzenie ukierunkowane na najmłodszych odbiorców folkloru, czyli naszych przedszkolaków i jest to takie wydarzenie o takim charakterze edukacyjnym, bo po prostu chcemy zainteresować dzieci folklorem, tak żeby mieć też narybek do naszego lokalnego zespołu Kostrzanie - mówi Krzysztof Kalinowski, burmistrz Strzegomia. - Przez ostatnich kilka lat festiwal organizowaliśmy na rynku,  w tym roku wracamy na stadion. Mam nadzieję, że publiczność dopisze, pogoda zapowiada się świetnie, liczymy na dużą frekwencję. Ważnym wydarzeniem będzie na pewno niedzielny udział we mszy i barwny korowód, który przejdzie na rynek, gdzie wszyscy wspólnie zatańczą poloneza. Dla mieszkańców wsi odwiedzanych przez zespoły to zawsze wielkie wydarzenie i pewnego rodzaju nobilitacja, że mogą gościć muzyków i tancerzy z całego świata. Także i dla samych zespołów jest to okazja do bliższego poznania się, a także poznania naszych tradycji, również kulinarnych. Zespoły są zapraszane przez Rady Sołeckiej i Koła Gospodyń do wspólnego biesiadowania, a później jest okazja, żeby mieszkańcy naszej gminy spróbowali tradycyjnych potraw ze swoich krajów.

- Festiwal jest świetną okazją, by spotkać się z ludźmi z innych krajów, wspólnie się bawić. Stajemy się globalną wioską, jednak większość naszych relacji oparta jest na kontakcie w formach elektronicznych. W czasach popandemicznych brakuje bezpośredniego kontaktu. 

 Węgierska grupa folklorystyczna Somogy Dance Ensembleowstała istnieje od 1949 toku. Młoda generacja wykonawców zespołu składa się z tancerzy ludowych z Egyptüd Árpád Art Educational Institution. Praca artystyczna grupy polega na poznawaniu i prezentowaniu autentycznych węgierskich tańców ludowych, a także na tworzeniu tematycznych choreografii. Repertuar grupy to tańce i muzyka wywodzące się z różnorodnych, bogatych kultur wielu małych regionów Basenu Karpackiego. Kolumbijski zespół Campania de Danzas Quetzal założono w 2002 roku uważany jest za jeden z najlepszych i najważniejszych w Kolumbii, tworzy widowiska przybliżające kulturę słynącego z kawy kraju. Serbski "Dimitrije Turcović" prezentuje kulturę różnych regionów Serbii, stara się zachęcać młodzież do podtrzymywania wiedzy na temat swoich korzeni oraz lokalnej kultury.
Podczas festiwalu wystąpią także zespoły z Kenii PITH OF AFRICA MUSIC AND DANCE GROUP oraz Francji - łRoudelet Felibren oraz Zespół Pieśni i Tańca Wisła z Płocka oraz Zespół Folklorystyczny Kostrzanie. Gwiazdą wieczoru w niedzielę będzie Kasia Stankiewicz z zespołem Varius Manx. 

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)