Elementy zielono-niebieskiej infrastruktury na przebudowywanym świdnickim podwórku

czwartek, 29.9.2022 16:22 163 0

Rozpoczęła się rewitalizacja kolejnego obszaru w centrum miasta. Na podwórku w kwartale ulic Franciszkańska, Grodzka i Marii Konopnickiej zastosowane zostaną elementy zielono - niebieskiej infrastruktury, czyli zbiorniki na retencję wody, naziemne zbiorniki chłonne z pasażem roślin a także zielony dach. Głównym zadaniem tej infrastruktury jest zatrzymanie wody deszczowej w miejscu opadu. Zastosowane rozwiązania wpłyną również na zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza i łagodzić będą efekt miejskiej wyspy ciepła.

 Trwa przygotowywanie wykopów, w których umieszczone zostaną dwa podziemne zbiorniki, każdy o pojemności 12 tysięcy litrów wody. Zamontowane zostaną w nich pompy, które służyć będą do podlewania roślinności. Dzięki czujnikom wilgotności gleby, gdy podłoże będzie zbyt suche, uruchomią się pompy zasilające.

Na podwórku pojawi się także pierwsze w Świdnicy miejsce gromadzenia odpadów z zielonym dachem porośniętym mchem i sukulentami. Zielone dachy chłodzą i nawilżają powietrze. Podnoszą jego jakość poprzez wiązanie pyłów i toksycznych związków chemicznych.

 Na podwórku w kwartale ulic Franciszkańska, Grodzka i Marii Konopnickiej, a także w kwartale pomiędzy Grodzką a Kotlarską powstaną nowe parkingi i chodniki. Nasadzona będzie zieleń - trawy, byliny, krzewy ozdobne i drzewa. Wybudowane zostaną murki oporowe, nowe instalacje elektryczne oświetlenia i sieci kanalizacji deszczowej. Na podwórkach pojawią się nowe elementy małej architektury, czyli kosze na odpady, ławki, słupki uliczne, stojaki rowerowe i trejaże. Zaplanowano też montaż i ekspozycję średniowiecznej płyty kamiennej (epitafium) w prześle muru przy ul. Franciszkańskiej.

Przypomnijmy, że miasto na realizację tej inwestycji otrzymało promesę z Rządowego Funduszu Polski Ład - Program Inwestycji Strategicznych w kwocie 4 milionów 950 tysięcy złotych, natomiast 3 miliony 710 tysięcy złotych dofinansowania pochodzi z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Koszt prac to ponad 10 milionów złotych. Wykonawcą zadania jest wyłoniona w drodze przetargu firma HYPMAR z Modlęcina. Inwestycja rozpoczęła się w sierpniu. W tej chwili trwają prace związane z infrastrukturą podziemną.

foto - UM Świdnica

Dodaj komentarz

Komentarze (0)