komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK

niedziela, 1 listopada 2020

Seweryna, Wiktoryny

EduBiblioSfera: Dół czy już choroba – młodzieńcza depresja

sobota, 7.3.2020 08:35 , komentarze: 0 , odsłony: 1120
kategorie artykułu:

Termin „depresja” przeniknął do powszechnego języka i jego wszechobecność czasem nie pozwala dostrzec faktycznego ciężaru znaczenia tego pojęcia. A depresja jest chorobą i może prowadzić nawet do śmierci.

W przypadku nastolatków, młodych ludzi będących w okresie dojrzewania o pomyłkę jeszcze łatwiej. Niektóre stany emocjonalne związane z adolescencją przypominają objawy depresji, co rodziców, opiekunów uspokaja. Zachowanie dziecka, podopiecznego tłumaczą właśnie dojrzewaniem.

Charakterystyczne dla depresji nastolatków symptomy  - w skrócie - są następujące: nie tylko smutek zdradza depresję. Jej głównym przejawem może być drażliwość. Dojrzewanie to okres „burzy i naporu”. Brak norm może sprawić, że młodzi ludzie mogą ich rozpaczliwie poszukiwać wołając o uwagę za pozornym buntem.Obniżenie nastroju, potoczne doły, utrata zainteresowań i zdolności do cieszenia sięprzejawami codzienności to kolejne znaki ostrzegawcze. Zmniejszenie energii prowadzące do wzmożonej męczliwości i deaktywności. Osłabienie koncentracji i uwagi. Niska samoocena, brak wiary w siebie. Poczucie winy i małej wartości. Pesymizm, czarnowidztwo co do własnej przyszłości. Samookaleczenia. Zaburzenia snu. Zmniejszony apetyt. Wreszcie myśli oraz kroki samobójcze. Utrzymywanie się kilku tych symptomów przez dłuższy czas powinno zapalić u rodziców i opiekunów czerwone światełko.

Zaniepokojeni rodzice powinni pamiętać o jednej najprostszej metodzie prowadzącej do uzdrowienia. Powinni rozmawiać. Rozmawiać nie nachalnie, bezpardonowo, lecz życzliwie, z uwagą i empatią starając się zrozumieć, co czuje dziecko. Trzeba unikać udzielania tzw. dobrych rad („weź się w garść”). Starać się rozumieć cierpienie nastolatka, jego ewentualną niechęć do rozmowy. Próbować przełamać ten opór, żeby dziecko poczuło się bezpieczne. Mając do rodzica, opiekuna zaufanie będzie skłonne pójść do specjalisty – lekarza, terapeuty.

Poniżej niektóre z wydawnictw będących pomocą w zrozumieniu młodzieńczej depresji.

 

Biblioteka Pedagogiczna w Ząbkowicach Śl.

ul. Mickiewicza 10

Tel. 74 8152303

e-mail: zabkowiceslaskie@dbp.wroc.pl

katalogi on-line: http://aleph.dbp.wroc.pl:8991/F/

 

 

Wasze komentarze

sobota, 24.10.2020 13:12
poniedziałek, 5.10.2020 07:54
czwartek, 10.9.2020 13:49
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Fotograf Świdnica
Fotograf Świdnica
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
Cukiernia Kasia
Cukiernia Kasia
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica