komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK

czwartek, 2 kwietnia 2020

Wladyslawa, Franciszka


EduBiblioSfera: Dół czy już choroba – młodzieńcza depresja

sobota, 7.3.2020 08:35 , komentarze: 0 , odsłony: 621
kategorie artykułu:

Termin „depresja” przeniknął do powszechnego języka i jego wszechobecność czasem nie pozwala dostrzec faktycznego ciężaru znaczenia tego pojęcia. A depresja jest chorobą i może prowadzić nawet do śmierci.

W przypadku nastolatków, młodych ludzi będących w okresie dojrzewania o pomyłkę jeszcze łatwiej. Niektóre stany emocjonalne związane z adolescencją przypominają objawy depresji, co rodziców, opiekunów uspokaja. Zachowanie dziecka, podopiecznego tłumaczą właśnie dojrzewaniem.

Charakterystyczne dla depresji nastolatków symptomy  - w skrócie - są następujące: nie tylko smutek zdradza depresję. Jej głównym przejawem może być drażliwość. Dojrzewanie to okres „burzy i naporu”. Brak norm może sprawić, że młodzi ludzie mogą ich rozpaczliwie poszukiwać wołając o uwagę za pozornym buntem.Obniżenie nastroju, potoczne doły, utrata zainteresowań i zdolności do cieszenia sięprzejawami codzienności to kolejne znaki ostrzegawcze. Zmniejszenie energii prowadzące do wzmożonej męczliwości i deaktywności. Osłabienie koncentracji i uwagi. Niska samoocena, brak wiary w siebie. Poczucie winy i małej wartości. Pesymizm, czarnowidztwo co do własnej przyszłości. Samookaleczenia. Zaburzenia snu. Zmniejszony apetyt. Wreszcie myśli oraz kroki samobójcze. Utrzymywanie się kilku tych symptomów przez dłuższy czas powinno zapalić u rodziców i opiekunów czerwone światełko.

Zaniepokojeni rodzice powinni pamiętać o jednej najprostszej metodzie prowadzącej do uzdrowienia. Powinni rozmawiać. Rozmawiać nie nachalnie, bezpardonowo, lecz życzliwie, z uwagą i empatią starając się zrozumieć, co czuje dziecko. Trzeba unikać udzielania tzw. dobrych rad („weź się w garść”). Starać się rozumieć cierpienie nastolatka, jego ewentualną niechęć do rozmowy. Próbować przełamać ten opór, żeby dziecko poczuło się bezpieczne. Mając do rodzica, opiekuna zaufanie będzie skłonne pójść do specjalisty – lekarza, terapeuty.

Poniżej niektóre z wydawnictw będących pomocą w zrozumieniu młodzieńczej depresji.

 

Biblioteka Pedagogiczna w Ząbkowicach Śl.

ul. Mickiewicza 10

Tel. 74 8152303

e-mail: zabkowiceslaskie@dbp.wroc.pl

katalogi on-line: http://aleph.dbp.wroc.pl:8991/F/

 

 

Wasze komentarze

sobota, 28.3.2020 10:11
niedziela, 8.3.2020 07:14
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica
Cukiernia Kasia
Cukiernia Kasia
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra
Mati Autogaz
Mati Autogaz
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Fotograf Świdnica
Fotograf Świdnica
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
SKUP AUT
SKUP AUT
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki