Dzisiaj polska premiera filmu „IO” J.Skolimowskiego. Sceny były kręcone na tamie w Zagórzu Śląskim

piątek, 30.9.2022 09:22 897 2

Już dziś polska premiera filmu Jerzego Skolimowskiego "IO", który był kręcony między innymi przy zaporze w Zagórzu Śląskim. Film „IO” opowiada o tułaczce osła, który podróżuje z polskiego cyrku do Włoch. W tym czasie przechodzi w ręce różnych właścicieli.

 Film dystrybuowany w Polsce przez Gutek Film otrzymał Nagrodę Jury podczas tegorocznego Festiwalu w Cannes. Historia „IO” za sprawą niezwykłego zwierzęcego bohatera wykracza poza ludzką perspektywę, ale to przede wszystkim film głęboko humanistyczny – manifest w obronie tego, co pozostało w nas niewinne. Podróż, w jaką zabiera nas Skolimowski, wiedzie przez całą Europę: od cyrku przez stadiony i parkingi dla tirów, po pałace. Od głupoty, przez przemoc, po przebłyski dobra i solidarności...

 – Chciałbym podziękować swoim osiołkom… Wszystkim sześciu. „IO” jest koprodukcją polsko-włoską. Duża część tego filmu była kręcona w Polsce, ale byłem wystarczająco inteligentny, żeby wybrać pewien włoski rodzaj osła, który ma krzyż na plecach, takich osłów mamy w Polsce tylko dwa – mówił Jerzy Skolimowski po odbiorze nagrody.

 foto - Tauron Energia Polska

Przeczytaj komentarze (2)

Komentarze (2)

Do stażysty sobota, 08.10.2022 20:20
Na jakiej kwa tamie. To jest zapora. Tamy robią bobry
piątek, 30.09.2022 19:27
Kiedy w kinie w Świdnicy?