komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK

poniedziałek, 16 grudnia 2019

Albiny, Zdzisławy

Dzielnicowi z Dobromierza rozmawiali z seniorami na temat zagrożeń, jakie mogą spotkać ich w codziennym życiu

poniedziałek, 2.12.2019 12:25 , komentarze: 0 , odsłony: 196
kategorie artykułu:

Dzielnicowi Posterunku Policji w Dobromierzu wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców gminy Dobromierz, zorganizowali spotkanie którego tematem było szeroko rozumiane bezpieczeństwo, a także przestępstwa których ofiarami padają najczęściej osoby starsze. Dzielnicowi omówili także aplikację „Moja Komenda”, działanie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, a także uświadamiali seniorów o korzyściach płynących z faktu posiadania odblasków, nie tylko poza obszarem zabudowanym.

Dzielnicowy to policjant tzw. „pierwszego kontaktu”. To właśnie dzielnicowy utrzymuje bezpośredni kontakt z mieszkańcami w swoim rejonie służbowym, doskonale znając sytuację życiową, rozpoznając potrzeby i oczekiwania w zakresie  bezpieczeństwa. To właśnie dzielnicowi spotykają się z lokalną społecznością i rozmawiają z ludźmi o ich problemach. 

Dzielnicowi Posterunku Policji w Dobromierzu cyklicznie uczestniczą w spotkaniach z mieszkańcami gminy  Dobromierz. A i tym razem  wychodząc naprzeciw oczekiwaniom seniorów  zorganizowali  spotkanie którego tematem było szeroko rozumiane bezpieczeństwo. Dzielnicowi st. asp. Daniel Klimowski oraz mł. asp. Marcin Winiarski  w ramach działań „Wzorowy Senior” spotkali się seniorami, a głównym celem tego spotkania  było uświadomienie osób starszych oraz przekazanie im wiedzy na temat zagrożeń z jakimi mogą spotkać się każdego dnia. St. asp. Daniel Klimowski oraz mł. asp. Marcin Winiarski przedstawili seniorom metody i techniki manipulacji  stosowane przez przestępców, którzy dopuszczają się oszustw na szkodę osób starszych  metodą „na wnuczka”, „na policjanta”., „na urzędnika”, „na szklankę wody” oraz „przedstawicieli instytucji”.   

Żeby zobrazować słuchaczom temat, funkcjonariusze opowiedzieli o historiach, które wykorzystali oszuści na terenie powiatu, by wyłudzić pieniądze od osób starszych.   Opowiadając o sposobach działania sprawców, sposobie prowadzenia rozmowy przez dzwoniącego oszusta oraz argumentach, którymi się posługuje, dzielnicowi zwrócili szczególną uwagę na kwestię emocji, współczucia, empatii, które są ściśle związane z popełnianiem tego rodzaju przestępstw. Ufność osób starszych i chęć niesienia pomocy bardzo często biorą górę nad zdrowym rozsądkiem.

Efektem tego jest przekazywanie dużych sum pieniędzy na rzecz „bliskich”, którzy rzekomo mieli uczestniczyć w wypadku komunikacyjnym lub w innej podobnej sytuacji.  Spotkanie to było również okazją do rozmów o bezpieczeństwie na drodze. Policjanci uświadamiali seniorów o zagrożeniach, które mogą spotkać ich na drodze jako pieszych oraz o korzyściach płynących z faktu posiadania odblasków, nie tylko poza obszarem zabudowanym Funkcjonariusze omówili też założenia Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz aplikacji Moja Komenda. 

Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem ze strony uczestników, którzy chętnie zadawali pytania. Seniorzy poruszyli najbardziej nurtujące ich sprawy związane z bezpieczeństwem.Wszyscy zgodzili się, co do tego, że o problemach należy rozmawiać jak najczęściej i uczulać ludzi na zagrożenia, które czyhają na nich w codziennym życiu.

Źródło: KPP Świdnica 

 

Wasze komentarze

piątek, 13.12.2019 12:39
6
wtorek, 10.12.2019 15:00
3
poniedziałek, 9.12.2019 11:17
4
czwartek, 28.11.2019 10:13
2
Cukiernia Kasia
Cukiernia Kasia
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
INTERFUEL SKŁADY WĘGLA
INTERFUEL SKŁADY WĘGLA
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica
Pośrednictwo EUCO
Pośrednictwo EUCO
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SKUP AUT
SKUP AUT
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D