Dworczyk: w Polsce blisko 33,5 mln wykonanych szczepień; apelujemy o zachęcanie do szczepień

piątek, 23.7.2021 12:00 333 0

W Polsce jak do tej pory wykonanych zostało blisko 33,5 mln szczepień, prawie 18 mln osób przyjęło pierwszą dawkę; to liczby duże, ale niesatysfakcjonujące; apelujemy do zachęcania wszystkich do szczepień - powiedział w piątek szef KPRM Michał Dworczyk.

"Blisko 33,5 mln - to jest liczba wszystkich wykonanych szczepień jak do tej pory. 17, prawie 18 mln - to jest liczba osób, które przyjęły pierwszą dawkę. 16 mln 750 tys. to jest liczba osób w pełni zaszczepionych" - powiedział Dworczyk na piątkowej konferencji prasowej.

Jak mówił, to są liczby z jednej strony duże, ale z drugiej - "wciąż niesatysfakcjonujące". "Dziś mamy taką sytuację, że osób, które przyjęły co najmniej jedną dawkę szczepienia bądź są zarejestrowane i w ciągu najbliższych dni przyjmą szczepionkę, wśród pełnoletnich osób - to jest 56 proc. populacji" - powiedział.

Podkreślił, że widać niestety, jak cały czas spada liczba osób rejestrujących się na szczepienie. "W zeszłym tygodniu średnia dzienna to było ok. 44 tys. i to jest kolejny spadek tydzień do tygodnia o kilkanaście procent. W tym tygodniu po raz pierwszy od wielu tygodni nie przekroczymy pewnie miliona wykonanych szczepień. Znakomita większość tych szczepień, które wykonujemy, to są drugie dawki" - kontynuował.

Dworczyk zauważył, że "w absolutnej większości krajów UE widać zwolnienie, jeśli chodzi o tempo szczepień, bo wyczerpują się zasoby osób zainteresowanych szczepieniami".

"Tym bardziej powinno nas to mobilizować - i mówię tu o nas wszystkich, bez żadnych podziałów politycznych, wszelkich innych (...) - do tego, byśmy zachęcali wszystkich, kogo możemy, do tego, by szczepili się, by Polacy uzyskali odporność zbiorową" - powiedział szef KPRM, dodając, że - w kontekście nadchodzącej czwartej fali - to niezwykle potrzebne.

Szef KPRM wyraził jednocześnie zadowolenie z faktu, że w grupie seniorów - osób powyżej 70. roku życia - poziom zaszczepienia wynosi 78 proc. "Ale też chcielibyśmy, by to było więcej, stąd podejmowane różnego rodzaju przedsięwzięcia ukierunkowane właśnie na zachęcanie w szczególności osób starszych do szczepienia" - zaznaczył.

Dworczyk przekazał również, że "udało się porozumieć z POZ-ami, (...) bardziej niż dotychczas zaangażują się w akcję szczepień". "Ale, jak powiedziałem, ten problem dotyczy nie tylko lekarzy, przedstawicieli administracji, dotyczy nas wszystkich, stąd prośba do wszystkich o włączenie się w to przedsięwzięcie" - zaapelował.(PAP)

Dodaj komentarz

Komentarze (0)