Dworczyk: nie ma decyzji w sprawie obowiązkowych szczepień

piątek, 30.7.2021 13:10 717 0

Pojawiły się postulaty, również na Radzie Medycznej, by obowiązkowymi szczepieniami objąć personel medyczny, pracowników niektórych usług i służby mundurowe, ale w tej sprawie nie ma decyzji - powiedział w piątek szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk.

Na konferencji prasowej Dworczyk został zapytany, które ewentualnie grupy zawodowe oprócz medyków mogłyby zostać objęte obowiązkowymi szczepieniami.

"Możemy na razie mówić o postulatach, które są formułowane przez niektórych przedstawicieli środowiska medycznego, one pojawiały się również na spotkaniach Rady Medycznej, ale w tej sprawie nie ma decyzji" - odpowiedział Dworczyk.

Poinformował, że "te grupy, które były najczęściej wskazywane to był szeroko rozumiany personel medyczny oraz osoby pracujące blisko klienta, czyli w usługach takich gdzie te osoby mają bezpośredni, bliski kontakt z klientem". "Plus pojawiały się również takie postulaty dotyczące służb mundurowych" - powiedział Dworczyk.

Mówił, że takie rozwiązania dotyczące obowiązkowych szczepień są wdrożone w kilku krajach UE. "W Polsce tego rodzaju decyzje do tej pory nie zapadły" - powtórzył.

Minister zdrowia Adam Niedzielski uzupełnił, że do tej pory postulaty obowiązkowego szczepienia medyków pojawiały się ze strony środowiska medyków. A niedawno - zaznaczył - przedstawiciele różnych organizacji pacjentów zaapelowali, żeby wprowadzony został obowiązek szczepień medyków, ponieważ daje to poczucie bezpieczeństwa pacjentom leczonych na różnych oddziałach. (PAP)

Dodaj komentarz

Komentarze (0)