komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK

czwartek, 24 czerwca 2021

Jana, Danuty

Druk 3D i nowe możliwości w Pracowni Orange w Strzegomiu

wtorek, 23.6.2020 11:31 , komentarze: 0 , odsłony: 740
kategorie artykułu:

Druk 3D oraz laserowe cięcie i grawerowanie – to nowości w Pracowni Orange w Strzegomiu, dzięki którym wykonano przyłbice na czas epidemii. Strefa Makerspace powstała w tej i czterech innych miejscowościach przy wsparciu Fundacji Orange. Przy użyciu nowoczesnych maszyn mieszkańcy będą mogli projektować oraz wytwarzać przedmioty i urządzenia według własnych pomysłów, a przy tym rozwijać cyfrowe kompetencje. Sprzęt i przeszkoleni liderzy są gotowi do działania. 

Nowa kreatywna przestrzeń powstała w Strzegomiu w Pracowni Orange – świetlicy wyposażonej w internet i komputery, która od lat skupia mieszkańców wokół lokalnych spraw i daje im możliwości nabywania nowych kompetencji. Makerspace to pracownia laserów i druku 3D, dzięki której będą mogli projektować i drukować przestrzennie dowolne przedmioty oraz wykorzystywać lasery do wycinania i grawerowania. Mogą tu powstać stojaki, pojemniki, grawerowane znaki i realizować się inne pomysły. Wszystko w nurcie DIY (z ang.”do-it yourself” czyli „zrób-to-sam”), więc wiele zużytych, zepsutych przedmiotów może zyskać drugie życie. Celem Fundacji Orange, która wspiera Pracownie w działaniu, jest rozwijanie wśród mieszkańców małych miast i wsi nowych pasji i cyfrowych umiejętności przy pomocy technologii.

Makerspace, który pomaga w czasie pandemii

Makerspace poszerzy możliwości Pracowni Orange w Strzegomiu. Powstał przy zaangażowaniu mieszkańców i dotychczasowej liderki Pracowni Doroty Sozańskiej we współpracy z Fundacją Orange i Stowarzyszeniem FabLab Gdańsk. Wizyty mieszkańców będą możliwe, kiedy unormuje się sytuacja związana z epidemią, ale już teraz w pracowni produkowane były przyłbice, które trafiły do medyków i lokalnej społeczności.

- Zarówno Pracownia Orange, jak i Makerspace to miejsca wartościowe dzięki rozwijaniu potencjału współpracy międzypokoleniowej i wspólnych pasji. – mówi Dorota Sozańska, wicedyrektorka szkoły w Strzegomiu. – Jest to też idealne miejsce spotkań dla osób, które chcą robić coś dla innych, co zresztą zostało ostatnio szczególnie udowodnione dzięki produkcji przyłbic dla medyków i nauczycieli na egzaminach, które powstały na sprzęcie z naszego Makerspace’u.

Makerspace dla lokalnych społeczności 

Makerspace’y powstały również w Pracowniach Orange w Łękawicy, Zakrzówku, Bulkowie oraz Gubinie. Poza niezbędnym sprzętem ich liderzy – osoby, które od lat angażują się w działania na rzecz swoich miejscowości, przeszli szkolenie z projektowania i obsługi maszyn, które wybrali dla swoich lokalizacji. To oni planują też, jak inspirować, przekazywać dalej zdobytą wiedzę i jakie inicjatywy będą prowadzone w przyszłości dla dzieci i młodzieży i dorosłych z okolicy. 

Makerspace to wyjątkowa przestrzeń, która pobudza wyobraźnię, kreatywność i rozwija zainteresowania technologiczne. I choć w ostatnich miesiącach nie mogły się w nich odbywać warsztaty, to już teraz okazały się pożyteczne – w dwóch z nich produkowane były przyłbice, które trafiały m.in. do medyków. – mówi Małgorzata Kowalewska z Fundacji Orange. – To dla mnie jeden z najlepszych przykładów ich zastosowania, bo pokazuje, jak technologia może się przyczynić słusznej sprawie – dodaje.

Doświadczenia z FabLabów

Pomysł na Makerspace’y w małych miejscowościach jest zakorzeniony w doświadczeniach Fundacji Orange i jej partnerów w prowadzeniu FabLaby powered by Orange w Gdańsku i w Warszawie. To przestrzenie wyposażone w nowoczesne maszyny, w których odbywają się darmowe warsztaty i dedykowane projekty dla dzieci i dorosłych, którzy przy wsparciu trenerów uczą się podstaw elektroniki, druku 3D, programowania, ale też stolarstwa czy szycia. To w FabLabach powstały na przykład proteza dłoni w druku 3D, lampa czy regulator oddechu sterowane aplikacją, meble modułowe, klocki architektoniczne czy filtry antysmogowe.

Partnerem projektu Makerspace’ów jest Stowarzyszenie FabLab Gdańsk. 

 

 

Wasze komentarze

dzisiaj, 12 godz temu
poniedziałek, 21.6.2021 11:28
piątek, 4.6.2021 08:39
piątek, 4.6.2021 08:35
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica
Fotograf Świdnica
Fotograf Świdnica
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec