komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK

wtorek, 15 czerwca 2021

Wita, Jolanty

Dolnośląskie inicjatywy lokalne z szansą na dofinansowanie Do wygrania granty o wartości do 20 000 złotych!

środa, 12.5.2021 12:49 , komentarze: 0 , odsłony: 164
kategorie artykułu:

Samorządy i ich jednostki organizacyjne – np. przedszkola, szkoły, biblioteki czy ośrodki pomocy społecznej oraz organizacje pozarządowe z 11 dolnośląskich gmin mogą już zgłaszać swoje wnioski w III edycji ogólnopolskiego programu grantowego „WzMOCnij swoje otoczenie”, organizowanego przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne. W tym roku nabór w całej Polsce jest prowadzony w trzech turach – wiosennej, letniej i jesiennej. Formularz zgłoszeniowy jest dostępny na stronie www.wzmocnijotoczenie.pl.

Polskie Sieci Elektroenergetyczne jako właściciel 15 316 kilometrów linii oraz 109 stacji elektroenergetycznych najwyższych napięć, są obecne w ponad 1000 polskich gminach, w których prowadzą działalność eksploatacyjną lub realizują projekty inwestycyjne. 

Na terenie ok. 140 z nich PSE realizują tegoroczną edycję programu WSO, którego celem jest wsparcie najlepszych lokalnych inicjatyw społecznych związanych z rozwojem wspólnej przestrzeni publicznej, aktywizacją społeczną mieszkańców oraz poprawą jakości życia i bezpieczeństwa mieszkańców. Do wiosennej tury rekrutacji zostali zaproszeni uczestnicy z terenu 11 dolnośląskich gmin: Siekierczyn, Sulików, Bolków, Świerzawa, Lwówek Śląski, Platerówka, Dobromierz, Strzegom, Świdnica, Żukowice.  Pozostałe gminy z Dolnego Śląska z terenów objętych inwestycjami PSE  będą zaproszone do składania wniosku w kolejnych etapach.  Lokalne instytucje i organizacje, które znają oczekiwania i rozumieją potrzeby swoich społeczności, mają szansę zdobyć grant w wysokości do 20 tys. zł na realizację projektów wprowadzających  korzystne i długotrwałe zmiany w ich otoczeniu. Uczestnicy programu mogą ubiegać się o dofinansowanie w jednej z siedmiu kategorii:

  • Aktywność fizyczna,

  • Bezpieczeństwo,

  • Edukacja,

  • Rozwój wspólnej przestrzeni publicznej, 

  • Środowisko naturalne, 

  • Zdrowie,

  • Inne inicjatywy mieszczące się w celach programu.

Nabór wniosków do III edycji WSO został podzielony na trzy etapy. Uczestnicy mogą zgłaszać swoje pomysły w kolejności opisanej w regulaminie programu dostępnym na stronie www.wzmocnijswojeotoczenie.pl. Pierwszych laureatów PSE wyłonią do końca maja, kolejnych w lipcu i październiku. Pierwszy nabór już trwa, a pomysły można zgłaszać do 17 maja. 

- Ubiegły rok nie należał do najłatwiejszych. Potrzeba realizacji inicjatyw ważnych z perspektywy mieszkańców miasteczek i wsi niejednokrotnie schodzi na dalszy plan, a środki finansowe przeznaczane są przede wszystkim na walkę z pandemią COVID-19 – mówi Szymon Kostiuk, koordynator programu „WzMOCnij swoje otoczenie”. – Dlatego WSO przyspiesza, by z rekordowym wsparciem w wysokości ok, 3,3 mln złotych dotrzeć do jeszcze szerszego grona aktywistów w całym kraju - dodaje. 

W zeszłym roku PSE otrzymały w sumie ponad 200 zgłoszeń.  Ponad 100 z nich wybrano do realizacji. – Wśród nich były 23 projekty z 18 gmin z województwa dolnośląskiego, które nagrodziliśmy grantami w łącznej kwocie ponad 450 tysięcy złotych – przypomina Aleksander Maicher z Wydziału Komunikacji Społecznej PSE. – Kreatywność lokalnych społeczności zgłaszających wnioski sprawia, że dzięki pomocy PSE udało się wprowadzić zmiany, które nie tylko zaspokajają bieżące potrzeby, ale będą służyły mieszkańcom również przez długie lata, zgodnie z nazwą programu, wzmacniając atuty okolicy – podkreśla.

W ubiegłym roku dzięki grantom przyznanym przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne w gminach, w których realizowany jest projekt budowy: linii 400 kV Mikułowa-Świebodzice, przeprowadzono liczne działania społeczne. Wśród nich znalazły się m.in. zakup sprzętu komputerowego wraz z meblami do stanowisk pracy oraz organizacji zajęć edukacyjnych w Gminnym Ośrodku Kultury w Lubaniu, czy zakup czterech defibrylatorów AED, które ustawiono w wybranych punktach Świebodzic o dużym zagęszczeniu mieszkańców: w Wodnym Centrum Rekreacji, Ratuszu Miejskim, na Dworcu Kolejowym oraz w Miejskim Ośrodku Zdrowia. 

Program „WzMOCnij swoje otoczenie” jest realizowany po raz trzeci. W ubiegłych latach, PSE pomogły w realizacji blisko 180 projektów społecznych o łącznej wartości ponad 3,6 miliona złotych. 

Regulamin programu, formularz zgłoszeniowy, zasady składania wniosków, oraz wszelkie szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej www.wzmocnijotoczenie.pl. 

 

 

Wasze komentarze

dzisiaj, 9 godz temu
poniedziałek, 14.6.2021 13:15
poniedziałek, 14.6.2021 11:43
poniedziałek, 14.6.2021 11:33
poniedziałek, 14.6.2021 10:54
poniedziałek, 14.6.2021 10:52
poniedziałek, 14.6.2021 10:50
poniedziałek, 14.6.2021 09:02
Fotograf Świdnica
Fotograf Świdnica
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
Mati Autogaz
Mati Autogaz
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D