komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK

czwartek, 29 lipca 2021

Olafa, Marty

[FOTO] 200 lat dla pani Janiny- najstarszej wolontariuszki, która ruszyła na pomoc innym

piątek, 3.7.2020 15:26 , komentarze: 2 , odsłony: 2993
kategorie artykułu:

O 96-letniej pani Janinie mieszkance Milikowic cała Polska usłyszała dzięki jej prawnuczce Agacie i naszej redakcji. W marcu gdy świat zmagał się ze szczytem epidemii a maseczki były na wagę złota, seniorka zakasała rękawy, usiadła do maszyny i zaczęła je szyć, by później przekazać nakrycia do kilku przychodni. Za piękną postawę pani Janina została nagrodzona przez widzów  "Pozytywką" programu Dzień Dobry TVN.

Kobieta urodziła się w 1924 roku na Mazurach a po wojnie przeniosła się na ziemie odzyskane i zamieszkała w Świdnicy, by później osiedlić się w Milikowicach w gm. Jaworzyna Śląska.

- Prababcia  należy do związku osób niewidomych ze względu na operację zaćmy, którą przeszła jakiś czas temu, ma różne dysfunkcje wynikające z wieku, między innymi problemy z ręką i problemy z chodzeniem, ale mimo swojego wieku świetnie się trzyma. Od zawsze uwielbiała ręczne robótki, cały czas robi nam na drutach kapcie. Gdy przyszła do mnie i mojej mamy pokazując nam uszytą przez siebie maseczkę, oniemiałyśmy. Wyciągnęła materiały, gumki i rozpoczęła produkcję. Wczoraj spod ręki prababci wyszło 20 maseczek, które przekaże przychodni Medyk. Dopóki jej sił starczy będzie szyła kolejne - opowiadała nam prawnuczka pani Janiny, Agata. - Pomyślałam, że jej zawziętość, postawa i chęć niesienia dobra zasługuje na uznanie i swego rodzaju wyróżnienie. Słyszymy w mediach, że krawcowe szyją maseczki, harcerze, więźniowie, ale nie spotkałam się jeszcze z historią osoby prawie stuletniej - dodaje.

Rzeczywiście. Postawa seniorki została doceniona przez internautów na całym świecie.

- Jak słyszałam o tych zgonach ludzi, to mnie to wzrusza, mnie to po prostu boli, ja przeżywam tę klęskę i dlatego bardzo chciałam pomóc. A, że lubię szyć, to wybór był prosty: będę tworzyć maseczki. Pomyślałam, że im więcej będzie maseczek to ludzie będą się bardziej  zabezpieczać, a ta cała epidemia w końcu się zatrzyma- mówiła pani Janina.

2 lipca wraz z rodziną, przyjaciółmi, prezydent Świdnicy i dziennikarką naszej redakcji obchodziła swoje 96 urodziny.

 
Nowy wątek


Wasze komentarze

Wszystkiego najlepszego
sobota, 04.07.2020 10:26 autor: M
Zdrowia,zdrowia i jeszcze raz 200 lat!!!
piątek, 03.07.2020 22:43 autor: X
wtorek, 27.7.2021 14:16
Fotograf Świdnica
Fotograf Świdnica
Mati Autogaz
Mati Autogaz
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra