[FOTO, WIDEO] Rondo z imieniem Andrzeja Wajdy

środa, 6.11.2019 17:33 4602 2

Rondo u zbiegu ulicy Kliczkowskiej i Wrocławskiej w Świdnicy zyskało nowe imię. Jego patronem został znany polski reżyser Andrzej Wajda. A to wszystko w ramach trwającego w mieście od 6 listopada festiwalu filmowego Spektrum.

Wajdzie niezwykłą popularność przyniosły filmy inicjujące takie jak "Kanał" oraz "Popiół i diament", w których dokonywał rozrachunku z czasami II wojny światowej. Do ostatnich dokonań artysty należą: martyrologiczny film "Katyń", eksperymentalny "Tatarak" oraz biograficzny "Powidoki" z Bogusławem Lindą w roli głównej. Premiera tego ostatniego odbyła się już po śmierci reżysera.

Ze Świdnicą Wajda związał się poprzez film "Panna Nikt", który powstał na podstawie powieści świdniczanina Tomka Tryzny, uznanej przez polską krytykę literacką za jeden z najważniejszych debiutów lat dziewięćdziesiątych. To historia piętnastoletniej Marysi, która pod wpływem dwóch koleżanek wyrzeka się swego kodeksu moralnego i ukształtowanych przez tradycję poglądów na życie, daje sobą manipulować. Plenery kręcone były w pobliskim Wałbrzychu a sam film uznawany jest za jeden z najważniejszych współczesnych moralitetów. I w tym miejscu warto wspomnieć, że to właśnie w Świdnicy odbyła się prapremiera obrazu. 

Wcześniej efektowny mural z wizerunkiem reżysera przy ulicy Spółdzielczej wykonał Robert Kukla, który od lat pracuje w Świdnickim Ośrodku Kultury.

6 listopada w obecności władz miasta, radnych, mieszkańców i twórców festiwalu dokonano uroczystego nadania imienia rondu. Podczas otwarcia list od Krystyny Zachwatowicz-Wajdy, skierowany do miasta Świdnica i publiczności SPEKTRUM odczytał reżyser Radosław Piwowarski. Krótko po tym publiczność weźmie udział w wydarzeniu wyjątkowym. Organizatorzy zaplanowali pokaz filmu „Panna Nikt”.

Pokaz filmu po raz drugi w lokalnej historii pociągnie za sobą kolejne wydarzenia. Zapoczątkuje zbiórkę pamiątek ze świdnickiej premiery (zdjęć, wycinków z gazet etc.) – od dnia pokazu aż do końca roku będzie można przynosić je do Świdnickiego Ośrodka Kultury, kierując się do Bożeny Kuźmy. W styczniu zbiory przekazane zostaną Krystynie Zachwatowicz, która umieści je w Archiwum Wajdy w Krakowie. Archiwum Andrzeja Wajdy od 2011 roku jest integralną częścią kolekcji krakowskiego Muzeum Manggha, prezentując zarówno projekty artystyczne, jak i filmowe, edukacyjne i obywatelskie Mistrza. 

Przeczytaj komentarze (2)

Komentarze (2)

Nowy wątek
listek w zadu czwartek, 07.11.2019 10:05
Te nasze żałosne "vipy " prezentują...
Tunia czwartek, 07.11.2019 06:22
Dlaczego w Świdnicy nie ma ulicy albo ronda im. Marcina...