komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK

środa, 16 czerwca 2021

Aliny, Benona

ZACZYTANI... B.A. Paris "Pozwól mi wrócić"

środa, 23.10.2019 08:00 , komentarze: 0 , odsłony: 2288
kategorie artykułu:

Badania wskazują, że 63% Polaków nie czyta książek. Bądź kimś wyjątkowym, dołącz do tych, którzy czytają! Sięgnij po książkę rekomendowaną przez ząbkowickie koło Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Dzisiaj lekturę poleca  Jadwiga Rogowska.

B.A. Paris, Pozwól mi wrócić, Warszawa 2019, Albatros

 

Urodzona w Anglii brytyjska powieściopisarka pochodzenia francusko-irlandzkiego B.A. Paris, jest autorką bestsellerowych thrillerów psychologicznych, które przełożono już na 35 języków. Przez wiele lat mieszkała we Francji, pracowała w finansach i prowadziła szkołę językową.  B.A. Paris (właśc. Bernadette MacDougal) zadebiutowała w 2016 roku tytułem „Za zamkniętymi drzwiami”. Jest to najpopularniejszy thriller ostatnich lat, który przez prawie dwa lata nie schodził z list bestsellerów. W Polsce sprzedano prawie 250 tysięcy egzemplarzy. Kolejnym thrillerem, który powtórzył sukces debiutu jest jej druga książka „Na skraju załamania” .

Najnowszą pozycją, po którą mogą sięgnąć czytelnicy jest  prezentowana dzisiaj powieść „Pozwól mi wrócić”. Czy dorówna popularnością wcześniejszym?

Głównymi bohaterami thrillera są Fin i Layla, nieprzytomnie zakochani w sobie młodzi ludzie. Pewnego dnia postanawiają wyjechać na wakacje do Francji. W drodze powrotnej z nart w Megeve, zatrzymują się późną nocą na jednym z przydrożnych parkingów. Kiedy chłopak wraca z toalety, jego dziewczyny nie ma w samochodzie, ani nigdzie w pobliżu. W pierwszej chwili Fin jest pewien, że Layla uciekła z powodu tego, co stało się między nimi minionej nocy. Potem dochodzi do wniosku, że jego ukochana została zabrana przez kierowcę samochodu osobowego, albo ciężarówki, które wcześniej widział na parkingu. Zrozpaczony mężczyzna opowiada policji o tym, co zdarzyło się feralnej nocy. W czasie przesłuchania zataja niektóre fakty, podając tylko część prawdy. Niestety, nie wszyscy wierzą w jego wersję zdarzenia, toteż ze świadka staje się podejrzanym. Ani jemu, ani policji nie udało się odnaleźć żadnego z kierowców, nie natrafiono na najmniejszy choćby ślad w sprawie zaginięcia dziewczyny. Lata mijają - Fin ani na chwilę nie traci nadziei na powrót ukochanej. Zadręcza się myślami, że ktoś przetrzymuje ją wbrew jej woli. Zdesperowany mężczyzna żyje przeszłością, chce ją wymazać z pamięci, ale ona powraca ze zdwojoną siłą. Nieustannie prześladuje go kłamstwo, które opowiedział policji.

Po dziesięciu latach od zaginięcia ukochanej, mężczyzna postanawia ułożyć sobie życie z inną kobietą. Chce je zbudować od podstaw w nowym miejscu. Kto jest jego wybranką? Czy ma nadzieję znaleźć w niej ukochaną Laylę? Wszystko układa się po jego myśli aż do chwili zaręczyn. Po nich przeszłość wraca do Fina ze zdwojoną siłą, z koszmarami, z zagadkami.

Moim zdaniem „Pozwól mi wrócić” to dobry thriller psychologiczny z dynamiczną akcją. Książka podzielona jest na krótkie rozdziały, bardzo szybko się ją czyta. Rolę narratorów pełnią główni bohaterowie Fin i Layla. Choć spodziewałam się innego zakończenia, trzyma w napięciu od początku do końca. Chętnie przeczytam inne książki tej autorki, ponieważ czytelnicy biblioteki, w której pracuję, mówili, że są jeszcze lepsze.

Jadwiga Rogowska

Książkę wypożyczają biblioteki publiczne w Brzeźnicy, w Ciepłowodach i  w Ząbkowicach (ratusz), szukaj jej także w swojej bibliotece.

Rekomendacji następnej książki szukajcie na Doba.pl za dwa tygodnie!

 

 
Nowy wątek


Wasze komentarze

poniedziałek, 7.6.2021 13:07
środa, 14.4.2021 13:04
poniedziałek, 12.4.2021 13:09
poniedziałek, 29.3.2021 09:38
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Mati Autogaz
Mati Autogaz
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica
Fotograf Świdnica
Fotograf Świdnica
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra