komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK

wtorek, 27 października 2020

Iwony, Sabiny

Kuria przeprasza za pedofila Pawła Kanię

poniedziałek, 13.5.2019 15:41 , komentarze: 14 , odsłony: 8493
kategorie artykułu:

Archidiecezja Wrocławska wydała oświadczenie po publikacji filmu "Nie mów nikomu" braci Sekielskich. Przeprasza w nim ofiary byłego już księdza-pedofila, pochodzącego ze Świdnicy, Pawła Kanię.

Jak już informowaliśmy mężczyzna odsiadujący właśnie wyrok za wykorzystywanie seksualne małoletnich chłopców oraz nakłanianie swoich ofiar do zmiany zeznań, przed Wielkanocą został wydalony ze stanu duchownego.

CZYTAJ TUTAJ: KLIKNIJ

Paweł Kania nie jest już księdzem. Po przeprowadzonym dochodzeniu kanonicznym został wydalony ze stanu duchownego i w tym kontekście informacja podana w filmie jest nieaktualna. Reżyser nie kontaktował się z archidiecezją i być może stąd wynika brak tej wiedzy. Wiele razy wyjaśnialiśmy tę sprawę dziennikarzom, deklarując jednocześnie gotowość udzielenia pomocy osobom pokrzywdzonym. Wiem, że wobec ogromu cierpienia tych, którzy zostali skrzywdzeni traci na znaczeniu tłumaczenie procedur, przytaczanie dat oraz zapewnianie, że jako archidiecezja wrocławska postępowaliśmy zgodnie z prawem. Nic nie może wymazać zła, jakiego doznały osoby pokrzywdzone i z szacunku do nich nie będę po raz kolejny wracał do kwestii proceduralnych. Powtórzę jedynie, że wyrażamy ból, przepraszamy i podtrzymujemy gotowość pomocy tym, którzy o nią wystąpią - tłumaczy Archidiecezja Wrocławska.

Tymczasem film dokumentalny ze świadectwami ofiar księży pedofilów ma już blisko 8 milionów wyświetleń.

Jestem głęboko poruszony tym, co zobaczyłem w filmie Pana Tomasza Sekielskiego.Ogromne cierpienie osób skrzywdzonych budzi ból i wstyd. W tym momencie przed oczami mam także dramat osób pokrzywdzonych, z którymi spotkałem się osobiście. Dziękuję wszystkim, którzy mają odwagę opowiedzieć o swoim cierpieniu.Przepraszam za każdą ranę zadaną przez ludzi Kościoła. Jako delegat Episkopatu ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży zrobię wszystko co w mojej mocy, aby pomóc osobom pokrzywdzonym. Ujawnione informacje pokazują jak bardzo potrzebne są przepisy najnowszego dokumentu papieża Franciszka („Motu Proprio” Vos estis lux mundi). Trzeba wyjaśnić wszystkie sprawy. Nikt w Kościele nie może uchylać się od odpowiedzialności. Musimy chronić dzieci i młodzież. Dla Kościoła nie ma innej drogi- powiedział Abp Wojciech Polak Prymas Polski.

fot. pixabay

 
Nowy wątek


Wasze komentarze

Dec wypiera.... do watykanu
wtorek, 14.05.2019 09:58 autor: Ommmmmm
dlaczego wcześniej nie było przeprosin.
poniedziałek, 13.05.2019 18:00 autor: Wikilik
Posadzić go i krzyknąć na celi że to pedofil..... Czekam...
poniedziałek, 13.05.2019 21:34 autor: Anty kler
A może Kuria poda tylko jedną taką drobną informację! Kiedy...
poniedziałek, 13.05.2019 21:46 autor: Tomek
Jestem w szoku! Biskupi powini się wstydzić !
poniedziałek, 13.05.2019 17:48 autor: Katoliczka
dzisiaj, 1 godz temu
dzisiaj, 1 godz temu
poniedziałek, 26.10.2020 08:27
poniedziałek, 26.10.2020 08:16
piątek, 23.10.2020 10:45
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
Cukiernia Kasia
Cukiernia Kasia
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Mati Autogaz
Mati Autogaz
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica
Fotograf Świdnica
Fotograf Świdnica
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D