komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK

środa, 16 czerwca 2021

Aliny, Benona

„Lekcje Sztuki” powracają do Świdnicy

czwartek, 21.2.2019 13:04 , komentarze: 0 , odsłony: 1667
kategorie artykułu:

„Lekcje Sztuki” powracają do Świdnicy w odświeżonej formule! Astronomiczną wiosnę witamy w naszym ulubionym mieście, a spotkania, na które zapraszamy do Galerii Fotografii, związane będą ze wszechobecnym trendem „do it yourself”, w myśl którego każdy z nas może stać się twórcą i projektantem. W ramach marcowego cyklu, wspólnie z młodym projektantami i twórcami, przyjrzymy się kulturze self-publishingu i zinów, które stają się coraz bardziej rozpoznawalnym wśród mieszkańców naszych miast medium (bez inwestowania dużych finansów i nie będąc grafikiem można stworzyć gazetkę osiedlową, wydawnictwo artystyczne lub własnoręcznie przygotowany i wydany magazyn z opowieściami osiedlowymi), pokażemy wielowarstwowość kultury D.I.Y. funkcjonującej na styku wzornictwa, typografii oraz nowych mediów, a także opowiemy o kulturze kreatywności, projektowaniu zaangażowanym społecznie oraz o działaniach realizowanych wspólnie z mieszkańcami miast.

Harmonogram spotkań:

6 marca, godz. 18:00 – Ewa Służyńska „Zrób sobie zeszyt”

13.03, godz. 18:00 – Ewa Głowacka – „Kolaż party!”

20.03, godz. 18:00 – Marek Straszak – „Oświetlamy D.I.Y.”

27.03, godz. 18:00 – Natalia Jerzak – „Pattern makerzy, czyli o wzorach na tkaninach”

Gdzie odbędą się „Lekcje Sztuki”?

Galeria Fotografii, Świdnicki Ośrodek Kultury

Rynek 44, Świdnica – WSTĘP WOLNY

O prowadzących:

Ewa E-R-S Służyńska – absolwentka edukacji artystycznej na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, obecnie studentka mediacji sztuki. Rysowniczka i ilustratorka; autorka kolaży, zinów, murali. Organizatorka warsztatów i wystaw. W jej twórczości widać wpływ kultury podwórkowej, czarnego humoru i cynicznej narracji otaczającego ją świata. Inspiruje ją sztuka średniowieczna, kultura hip-hopu i szczere wypowiedzi. Robi to, co czuje, używając dziecięcej niechlujnej kreski, która podkreślają na wpół zabawowy charakter jej twórczości.

Ewa Głowacka jest projektantką graficzną, absolwentką wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych i Historii Sztuki na UWr. Projektuje głównie dla placówek kultury i niezależnych inicjatyw kulturalnych. Jest entuzjastką działań D.I.Y i zinów, angażuje się w działania różnych grup oddolnych (m.in. kolektyw zinowy Moduł Kru, grupa robocza GRAS, do 2015 kolektyw graficzny sitoCRK i Galeria U). Prowadzi warsztaty edukacyjne, graficzne i introligatorskie, współpracując m.in. z SKW, Spółdzielnią Socjalną Panato, Fundacją Ładne Historie i Infopunktem Nadodrze. Swoje realizacje prezentowała m.in. w ramach I Międzynarodowego Triennale Rysunku w Katowicach, w Oblastní Galerie Liberec, DEPO2015 w Pilźnie, czy Apetit Gallery oraz Katono Gallery w Bilbao.

Marek Straszak – spektrum jego działań obejmuje głównie wizualne sztuki multimedialne: animacje, instalacje interaktywne oraz wizualizacje.  Studia na Wrocławskiej ASP (Fotografia i Multimedia) i FH Krefeld (Grafik Design) , UdK Berlin (Media Eksperymentalne) oraz stypendium na Collage of Art w Sydney (Australia). Udział w przeciągu ostatnich 5 lat w ponad 40 warsztatach i kursach z zakresu sztuki operatorskiej, animacji (różnorodne techniki), programowania oraz instalacji interaktywnej w Polsce, Niemczech i Australii.  Swoje prace prezentował m.in. na KAN Wrocław 2008, w Kazimierzu n. Wisłą, w CSW Zamek Ujazdowski Warszawa (Miasto krótkich filmów). Laureat konkursów: Art And Buisness – Obraz roku 2006, TVP2 Dolina Kreatywna, Vj Contest 2007 Bochum (DE), ArtByChance – world selection 2010, 1st prize Animation emerging award BubleGumFestival New York 2010, Grand Prix dla Animaterii (kolektyw audiowizualny) w Showreel Competition na Poznań Vivisesja Festival 2011. Obecnie jest rezydentem artystycznym w CK ZAMEK, razem z Tomkiem Gestwickim i Pawłem Czarkowskim koordynuje produkcje Filmu Interaktywnego. Jest członkiem Fundacji Movlab, kolektywu Audiowizualnego Animateria, udziela się twórczo przy Kluboksięgarni Głośna w Poznaniu. Podczas kilkuletniej działalności współpracowal min. z AlterAlt, Aduma Interaktiv, Fundacja Ad Arte, CK Zamek, Human Art Technology Center.

Natalia Jerzak – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu na kierunku grafika, stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za pracę magisterską pt. „Współczesny druk na tkaninie w Polsce”, laureatką nagrody „30 Kreatywnych Wrocławia”. Rysuje, projektuje i drukuje, by ubierać ludzi w swoje wzory. Inicjatorka projektu „SitoOgrodnicy” w MiserArt, będącego pracownią sitodruku tworzoną wspólnie z osobami mającymi w swoim życiorysie etap bezdomności. Wydrukowana razem z SitoOgrodnikami kolekcja tkanin jej autorstwa pt. „Polskie Lato” była we wrześniu 2017 r. prezentowana w Pawilonie Polskim podczas międzynarodowych targów dizajnu „London Design Fair”. Wzorem Wandy Telakowskiej, jej celem jest tworzenie sztuki zaangażowanej społecznie. Pod pseudonimem „zwJerzak” tworzy ilustracje m.in. dla magazynu kolarskiego „Szosa”. Jest entuzjastką sportu, w szczególności jazdy na rowerze.

Organizowane przez Fundację Ładne Historie „Lekcje Sztuki” to cykl spotkań o formule wykładu z przedstawicielami środowiska artystów, makerów, projektantów i kuratorów. W ramach tematycznych edycji prezentujemy szerszej publiczności najbardziej interesujące trendy w polskim środowisku twórczym. Interesują nas design i rzemiosło, przypatrujemy się sektorowi medialnemu i kulturze cyfrowej, szukamy nowinek i najświeższych działań w obszarze sztuk wizualnych, performensu oraz nowych mediów. Nasz program skierowany jest do pasjonatów kultury, mediów i sztuki, którzy chcą być na bieżąco z istotnymi zmianami w tworzeniu, dystrybucji i odbiorze kultury w Polsce.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny!

Opracowanie serii: Maria Zięba i Krzysztof Bielaszka

Organizator: Fundacja Ładne Historie

Partnerzy: Urząd Miasta Świdnica, Świdnicki Ośrodek Kultury

Projekt „Lekcje Sztuki: Zrób to sam!” realizowany jest ze środków Urzędu Miasta Świdnica.

 

 
Nowy wątek


Wasze komentarze

poniedziałek, 7.6.2021 13:07
środa, 14.4.2021 13:04
poniedziałek, 12.4.2021 13:09
poniedziałek, 29.3.2021 09:38
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra
Fotograf Świdnica
Fotograf Świdnica
Mati Autogaz
Mati Autogaz