[FOTO] Trwa budowa ronda i ścieżek rowerowych

środa, 17.1.2018 09:50 3102 0

Centrum Żarowa i ulica Dworcowa w mieście przypominają dziś wielki plac budowy. Wszędzie spotkać można koparki i ekipy budowlane, a mieszkańcy i użytkownicy ruchu drogowego muszą liczyć się z utrudnieniami komunikacyjnymi. Trwa budowa zintegrowanego Centrum Przesiadkowego, w ramach którego powstanie rondo i przebudowane zostanie skrzyżowanie ulic Dworcowej, Armii Krajowej, Mickiewicza i Krasińskiego.

Równolegle na tym terenie realizowane są jeszcze dwie inne duże inwestycje, które za kilka miesięcy również zmienią wizerunek tego miejsca. Jedna z nich to kompleksowy remont dworca kolejowego, a druga budowa ścieżki rowerowej wraz z przebudową parkingów i nowym oświetleniem przy ulicy Krasińskiego. Przebudowa skrzyżowania oraz budowa nowej ścieżki rowerowej wraz z parkingami i oświetleniem realizowane są w ramach dużego projektu unijnego, na który gmina otrzymała ponad 4 miliony złotych dofinansowania. - W tym jednym miejscu realizowane są trzy duże inwestycje unijne. Jest to remont dworca, którego inwestorem jest PKP S.A. Prace przy jego remoncie mają wpływ na tempo pozostałych inwestycji tutaj realizowanych. Drugim ważnym zadaniem jest budowa Centrum Przesiadkowego, w ramach którego powstanie rondo. W tej chwili trwają prace poprzedzające związane z przygotowaniem kanalizacyjnym i z wybudowaniem nowych wodociągów pod samym rondem, aby w przyszłości nie dochodziło do żadnych awarii. To wiąże się niestety z pewnymi utrudnieniami, nie tylko w ruchu drogowym, ale także w przerwach w dostawie wody. W ramach tej inwestycji rozpoczęliśmy także prace w kierunku budowy ścieżki rowerowej i parkingów przy ul. Wiejskiej w Żarowie. Trzecią inwestycją unijną, na którą pozyskaliśmy środki finansowe jest budowa kolejnej ścieżki rowerowej, nowych chodników i przebudowa parkingów wzdłuż ulicy Krasińskiego. Zgodnie z podpisanymi umowami z wykonawcą, inwestycje mają potrwać do końca sierpnia - wyjaśnia burmistrz Leszek Michalak.

Cały teren zmieni swój wizerunek, zwłaszcza odcinek ulicy Dworcowej i Krasińskiego w Żarowie, które są strategicznym miejsce w naszym mieście. Do tego czasu jednak trzeba uzbroić się w cierpliwość, bo być może w pewnym momencie może zostać zamknięte całe główne skrzyżowanie. - Na tym etapie wykonywane są prace wodociągowe na głównym skrzyżowaniu wraz z kanalizacją deszczową. Prace odbywają się bez zamknięcia całego skrzyżowania, aby te uciążliwości drogowe były jak najmniejsze. Przewidujemy zamknięcie głównego skrzyżowania, ale na okres krótkotrwały, aby nie powodować jeszcze większych utrudnień - mówi Jakub Korona kierownik robót.

Przebudowane skrzyżowanie i nowo rondo, które już niebawem pojawi się w tym miejscu ma rozładować ruch, który niejednokrotnie przy zamkniętym przejeździe kolejowym jest bardzo duży. Dodatkowo, zagospodarowany zostanie również cały teren przy ul. Krasińskiego w Żarowie. Powstanie tam ścieżka rowerowa, nowy chodnik wraz z oświetleniem ledowym, a elementem uzupełniającym projektu będzie również zagospodarowanie zieleni miejskiej.

Wartość całej inwestycji, która powstanie w ramach projektu "Wdrażanie Strategii Niskoemisyjnych - budowa zintegrowanego centrum przesiadkowego w Żarowie oraz budowa dróg rowerowych, ciągów pieszych wraz z oświetleniem na terenie miasta Żarów" to kwota 5 114 351,75 złotych, przyznane dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020 to kwota 4 347 198,99 złotych.

Budowa zintegrowanego Centrum Przesiadkowego kosztować będzie 1.394.793,31 złotych (85% środków to dotacja ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Strategii Niskoemisyjnych).

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek