komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK

czwartek, 20 lutego 2020

Leona, Ludomira

Delegacja ze Świdnicy na otwarciu wystawy Emil Krebs [FOTO]

piątek, 17.1.2020 14:30 , komentarze: 0 , odsłony: 1083
kategorie artykułu:

W latach 1893-1930 Emil Krebs był tłumaczem w Federalnym Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Mówił w 68 językach, miał do czynienia z ponad 100. To właśnie w siedzibie niemieckiego MSZ odbyło się otwarcie wystawy poświęconej światowej sławy poliglocie, Emilowi Krebs będącej uhonorowaniem pracy jego życia. Choć urodził się 15 listopada 1867 r.  w ówczesnym Fryburgu, a dzisiejszych Świebodzicach, jeden z etapów jego życia związany był z miejscowością Opoczka, w gminie Świdnica. 

W latach 1870-1878 rodzina Krebsów przeniosła się do rodzinnej miejscowości matki. W 1873 r. młody Emil Krebs rozpoczął naukę w ówczesnej jednoklasowej, ewangelickiej Szkole Podstawowej w Opoczce. W wieku 10 lat znalazł w budynku swojej szkoły słownik języka francuskiego i potajemnie  zaczął naukę tego języka. 1 kwietnia 1878 r. rozpoczął naukę w Średniej Szkole Mieszczańskiej w Świebodzicach. Podczas studiów Emil Krebs początkowo poświęcił się teologii protestanckiej (1887) i prawu, ale potem skoncentrował się na nauce języków wschodnich i kultur, a zwłaszcza chińskiego.

W Chinach był nie tylko ceniony przez ambasadora Otto von Hentiga jako wybitny specjalista, ale także konsultowany przez chińskie władze w kwestiach językowych (chiński, mongolski, mandżurski i tybetański). Był popularnym gościem w wykształconych kręgach Pekinu, a chińska cesarzowa Dowager również traktowała go jako partnera do rozmowy.

Zapiski i bogata dokumentacja Emila Krebsa pokazują, że często nie używał własnego języka ojczystego do nabywania innych języków, ale używał innych języków jako „języka środkowego”. Znając rosyjski nauczył się języków: fiński, tatarski, ukraiński.  Trudny język baskijski nabył wyłącznie przez hiszpański.  Jako tłumacz w Federalnym Ministerstwie Spraw Zagranicznych był w stanie oficjalnie tłumaczyć z ponad 40 języków obcych. Do śmierci biegle władał 68 językami mówionymi i pisanymi, posługiwał się ponad 100 językami i pozostawił obszerną prywatną bibliotekę z około 5700 pismami i książkami w blisko 120 językach. Zmarł 31 marca 1930 r.  w wyniku udaru mózgu w swoim biurze w służbie językowej Federalnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych podczas tłumaczenia. Został pochowany na cmentarzu w  Stahnsdorf.

16 stycznia w siedzibie Federalnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Berlinie odbyło się otwarcie wystawy Emil Krebs – Życie dla języków. Na zaproszenie organizatorów w uroczystościach udział wzięły delegacje z gminy, powiatu i miasta Świdnica, waz z uczniami i ich opiekunami z II LO w Świdnicy. Wystawa zorganizowana przez Eckharda Hoffmanna, wnuczka Emila Krebsa i kuratora Andreasa Tschersich, zapewnia wgląd w życie i twórczość Emila Krebsa. Czas, który spędził w Chinach, odgrywa szczególną rolę. W ostatnich latach wystawa była pokazywana w wielu miejscach w Polsce, np. na uniwersytetach we Wrocławiu i w Krakowie, czy Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego. Jak podkreślali zarówno polscy jak i niemieccy prelegenci, Emil Krebs jest nadal wzorem do naśladowania, który zasłużył sobie na honorowe miejsce w historii służby językowej, zgodnie ze zdaniem: „Ludzie nie umierają śmiercią fizyczną, ale kiedy zostają zapomniani w pamięci serca”.

 

Wasze komentarze

wtorek, 18.2.2020 10:17
1
poniedziałek, 17.2.2020 15:25
poniedziałek, 17.2.2020 10:32
poniedziałek, 17.2.2020 09:35
poniedziałek, 17.2.2020 09:18
czwartek, 13.2.2020 16:15
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SKUP AUT
SKUP AUT
INTERFUEL SKŁADY WĘGLA
INTERFUEL SKŁADY WĘGLA
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Fotograf Świdnica
Fotograf Świdnica
Pośrednictwo EUCO
Pośrednictwo EUCO
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D
Cukiernia Kasia
Cukiernia Kasia
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica