komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK

środa, 28 lipca 2021

Aidy, Marceli

Czy zmienią termin ws. odwołania burmistrza?

środa, 28.4.2021 09:51 , komentarze: 6 , odsłony: 1445
kategorie artykułu:

Trwająca pandemia Covid19 sprawi prawdopodobnie, że wyznaczona na koniec maja data referendum ws. odwołania burmistrza Świebodzic ulegnie przesunięciu. Realny termin to połowa czerwca, ale na razie żadna decyzja nie została jeszcze podjęta.

Przypomnijmy, że podstawą do zainicjowania referendum było nieudzielenie burmistrzowi absolutorium za wykonanie budżetu.

Rada gminy może podjąć uchwałę o przeprowadzeniu referendum w sprawie odwołania wójta z przyczyny nieudzielenia absolutorium na sesji zwołanej nie wcześniej niż po upływie 14 dni od dnia podjęcia uchwały w sprawie nieudzielenia wójtowi absolutorium - napisano w uzasadnieniu uchwały.

Praktyka z innych gmin pokazuje jednak, że rozwiązanie to, nie spotyka się z dużym zainteresowaniem Polaków. By referendum było w ogóle ważne do urn musi udać się więcej niż 3/5 liczby osób biorących udział w wyborze burmistrza z 2018 roku. Koszty za organizację przedsięwzięcia poniesie miasto.

Według opozycji Paweł Ozga nie wywiązał się z obietnic wyborczych składanych mieszkańcom, nie ma odpowiednich kompetencji i zdolności menadżerskich, nie zna także problemów gminy. Ponadto nie odpowiada na pytania radnych podczas sesji czym przysparza dodatkowej pracy urzędnikom, nie przedstawił także żadnej wizji rozwoju miejskich spółek takich jak ZGK czy MZN.

Radni Zjednoczonej Prawicy, Wspólnych Świebodzic oraz Obywatelskich Świebodzic powiązani i sympatyzujący z partią Prawa i Sprawiedliwości, stojący w opozycji do mnie nigdy nie pogodzili się z wyborczą przegraną, czyli z Państwa suwerennym wyborem. Postawili sobie za cel zniszczenie dobrego wizerunku mojej osoby w Państwa oczach i jak najszybsze odsunięcie mnie od pełnionej funkcji. Z góry założyli, że muszą doprowadzić do referendum w sprawie odwołania burmistrza. Nie mogąc się pogodzić z wynikiem demokratycznego wyboru dokonanego przez Państwa w 2018 roku. Ten plan z dużą determinacją krok po kroku realizowali od początku obecnej kadencji. Zdobyli przewagę głosów w Radzie Miejskiej, wybrali ze swego grona przewodniczącą i wiceprzewodniczących Rady oraz przewodniczących stałych komisji Rady. Dzięki temu blokowali wszelkie inicjatywy moje i pozostałych radnych nie bacząc na dobro miasta i jego Mieszkańców - odpiera zarzuty burmistrz Paweł Ozga.

Pierwotnie datę referendum wyznaczono na 30 maja. Ze względu na trwającą pandemię istnieje duże prawdopodobieństwo na zmianę tego terminu.

- Na chwilę obecną komisarz wyborczy nie wydał nowego postanowienia i data 30 maja jest wiążąca - udało nam się ustalić w wałbrzyskiej delegaturze Krajowego Biura wyborczego.

 

Wasze komentarze

Bez większości można trafić tylko do psychiatry i o to...
niedziela, 02.05.2021 10:23 autor: zibi
Jaki burmistrz taki obrońca.
niedziela, 02.05.2021 14:08 autor: Ś-ce
poniedziałek, 19.7.2021 13:55
piątek, 9.7.2021 18:00
Fotograf Świdnica
Fotograf Świdnica
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra