Czy rynek pracy jest stabilny w 2021 roku?

wtorek, 16.3.2021 08:53 680

Po upływie roku od rozpoczęcia pandemii w Polsce warto przyjrzeć się temu jak wpłynęła na rynek pracy. Jeszcze rok temu, w początkowej fazie kryzysu, eksperci przedstawiali różne prognozy na przyszłość. Jedni zapowiadali szybki wzrost bezrobocia, a inni apelowali o spokój. Co faktycznie się wydarzyło? Jak wygląda rynek pracy obecnie? Jak duże jest bezrobocie?

Bezrobocie w Polsce

Według danych GUS bezrobocie rejestrowane w Polsce w styczniu 2021 wynosiło 6,5 i było o 0,3% wyższe niż w grudniu 2020. Wzrost względem grudnia to nic nowego, ponieważ w dwóch  poprzednich latach sytuacja wyglądała identycznie. Jest to związane z końcem roku, gdzie części pracowników kończą się zazwyczaj umowy terminowe i w styczniu rejestrują się oni w Urzędzie Pracy. W porównaniu do stycznia ubiegłego roku bezrobocie jest obecnie o 1% wyższe. W ciągu roku nie odnotowano jednak gwałtownych wzrostów, a stopa bezrobocia od początku pandemii nieznacznie się podnosiła. W związku z tym śmiało można stwierdzić, że wbrew początkowym prognozom poziom bezrobocia jest stabilny. 

Zgodnie z przytoczonymi danymi GUS w styczniu 2021 w Polsce zarejestrowanych było 1090,4 tys. osób. Najwyższe bezrobocie odnotowano w województwie warmińsko-mazurskim, gdzie wynosiło 10,6%. Najniższy poziom bezrobocia stwierdzono w województwie wielkopolskim - 3,9% oraz śląskim 5,1%. Wielkopolska to region, w którym od lat odnotowuje się najniższe bezrobocie.

Oczywiście stopa bezrobocia jest liczona na podstawie osób zarejestrowanych w Urzędzie Pracy. Dane statystyczne dotyczą całego rynku pracy, bez podziału na poszczególne branże, w których sytuacja wygląda różnie. Ogromne problemy ma branża turystyczna, czy gastronomiczna, ponieważ od roku nie działa wcale lub tylko w ograniczonym wymiarze. Odmienna sytuacja ma miejsce np. w branży produkcyjnej, budowlanej, czy sektorze IT, które przeżywają rozkwit i stale zatrudniają nowych pracowników. Aktualnych ofert pracy warto szukać na aplikuj.pl.

Liczba osób bezrobotnych

Jak już wspomniano w styczniu 2021 zarejestrowanych było przeszło milion bezrobotnych Polaków. W których regionach kraju było ich najwięcej? Według GUS liczba zarejestrowanych osób bez pracy w poszczególnych województwach przedstawia się następująco:

  • woj. lubuskie – 24,9 tys.,
  • woj. opolskie – 26,2 tys.,
  • woj. podlaskie – 39,5 tys.,
  • woj. świętokrzyskie – 46,9 tys.,
  • woj. warmińsko-mazurskie – 54,3 tys.,
  • woj. zachodniopomorskie – 54,5 tys.,
  • woj. pomorskie – 59,1 tys.,
  • woj. wielkopolskie – 63,8 tys.,
  • woj. łódzkie – 70,1 tys.,
  • woj. dolnośląskie – 71,8 tys.,
  • woj. kujawsko-pomorskie – 76,7 tys.,
  • woj. lubelskie – 79,3 tys.,
  • woj. małopolskie – 87 tys.,
  • woj. podkarpackie – 90,4 tys.,
  • woj. śląskie – 94,8 tys.,
  • woj. mazowieckie – 151,1 tys..

Wysoka stopa bezrobocia w danym regionie nie oznacza, że jest w nim najwięcej osób bez pracy. Wpływ na to ma również wielkość danego województwa oraz jego gęstość zaludnienia, co można przedstawić na przykładzie Wielkopolski i województwa warmińsko-mazurskiego. W pierwszym regionie stopa bezrobocia wynosiła 3,9% przy ok. 64 tys. zarejestrowanych bezrobotnych, w drugim zaś bezrobocie przekroczyło 10%, a osób bezrobotnych było ok. 54 tys. osób.

W jakich branżach szukać pracy?

Pandemia ograniczyła działalność niektórych branż, a innym pomogła w rozwoju. W trudnych czasach najwięcej zyskała branża e-commerce i usługi kurierskie, które zgłaszają stałe zapotrzebowanie na pracowników. Podobnie jest w branży IT, która w związku z przejściem Polaków na pracę zdalną oraz zdalnym świadczeniem usług rozwija się jeszcze szybciej.

Zapotrzebowanie na pracę zgłasza również branża produkcyjna, budowlana i transportowa. Poszukują one zarówno pracowników fizycznych, jak i wykwalifikowanych specjalistów do zarządzania, sprzedaży, czy marketingu.

Niezależnie od branży, w której chcemy pracować, aby zostać zatrudnionym należy wziąć udział w procesie rekrutacyjnym i przedstawić odpowiednie dokumenty. O ile w przypadku pracowników fizycznych i rzemieślników często wystarczy samo CV, to w przypadku wyższych stanowisk rekrutacja jest dłuższa i bardziej złożona. Należy również wiedzieć jak napisać listy motywacyjny?

Sytuacja na rynku pracy jest stabilna, ponieważ nie odnotowano gwałtownego wzrostu bezrobocia. Niektóre branże mają jednak duże problemy, które wynikają z lockdownu gospodarczego. Kierunek dalszego przebiegu pandemii wpłynie na ich sytuację w przyszłości.