komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK

wtorek, 22 września 2020

Tomasza, Maurycego

Czas na teatr, teatr na czasie

poniedziałek, 16.9.2019 09:08 , komentarze: 0 , odsłony: 575
kategorie artykułu:

Zanim sezon teatralny wystartuje na dobre, w teatrach całej Polski zaczną pojawiać się gorące repertuarowe nowości, warto w końcówce września wybrać się do Świdnicy na nieco mniej oblegane ale stojące zawsze na bardzo wysokim poziomie wydarzenia:

TEATR NA CZASIE

Świdnicka publiczność podczas TEATRU NA CZASIE od zawsze mogła liczyć na spotkania z artystami z najwyższej półki, gościły tu spektakle z Narodowego Starego Teatru z Krakowa, swoją Trylogię prezentował Jan Klata. Anna Dymna przeniosła na chwilę swój słynny Salon poezji. W tym roku też nie zabraknie gwiazd w świetle reflektorów sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury.

Joanna Szczepkowska pojawi się w podwójnej roli – aktorki i reżyserski. Autorski projekt artystki, który swoją premierę miał w Teatrze Łaźnia Nowa w Krakowie  to opowieść, w której dojrzała kobieta przypadkowo spotyka młodego lidera ekstrawaganckiego zespołu muzycznego. W tej roli Jan Jurkowski znany młodszym widzom z YouTubowych produkcji  Grupy Filmowej Darwin. Co wyniknie z tego niecodziennego spotkania? Niech przekonają się państwo sami! 27 września o godz. 19:00 -  „Pelcia, czyli jak żyć, żeby nie odnieść sukcesu”.

Do Świdnicy wraca także Teatr Nowy Proxima z Krakowa. Piotr Sieklucki przywozi swoje najnowsze przedstawienie „Wiedźmin. Turbolechita”, którego scenariusz napisał Ziemowit Szczerek, kojarzony do tej pory ze świetnej prozy i reportaży gonzo. Między innymi fenomenalnych książek – Przyjdzie Mordor i nas zje oraz Siódemka.  Wiedźmin to satyra na istniejącą i nieistniejącą rzeczywistość, teatralne zmierzenie się z tożsamością Polaków, skonfrontowanie ze stereotypami, schematami i kompleksami. Ten spektakl to brutalna walka z potworami – tymi, które faktycznie są, które być mogą i tymi, których tak naprawdę nie ma. W tytułowej roli osoba, której nie trzeba nikomu przedstawiać – Juliusz Chrząstowski. Obok niego zobaczymy między innymi Krystiana Durmana – również aktora Starego Teatru.

Propozycja dla najmłodszych to „Och, Emil!” z Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu. Przedstawienie powstało na podstawie znanej powieści Astrid Lindgren „Emil ze Smalandii”, opowiadającej o przygodach radosnego, rezolutnego i odważnego chłopca, marzącego o tym, by stać się dorosłym. Niesforny Emil nieustannie zaskakuje swoją rodzinę nowymi pomysłami. Spektakl, w którym nie brakuje żywego tempa, wpadających w ucho piosenek, a przede wszystkim dobrej zabawy, może być wspaniałą rozrywką dla całej rodziny.

Nie zabraknie też występu młodych uczestników projektu Alchemia teatralna wyreżyserowanego przez Juliusza Chrząstowskiego. Przedstawią performatywne czytanie dramatów, nagrodzonych w konkursie „SZTUKA TEATRALNA” w 2019 roku „Dramat, czyli komedia, którą jest moje życie” Karoliny Warzechy „Wyspa Uznam MR BARANSKY” Filipa Pawlika. Odbędzie się też wyczekiwany wykład charyzmatycznego prof. Mirosława Kocura, który tym razem opowie o teatrze japońskim będącym unikalnym w skali światowej fenomenem.

CZAS NA TEATR

Miłośników liryki zapraszamy na Salon poezji „Tango Notturno” z udziałem Urszuli Makosz. Będzie to koncert piosenek dwudziestolecia międzywojennego. W repertuarze znajdują się niezapomniane szlagiery takie jak Miłość Ci wszystko wybaczy, Ja się boję sama spać, czy tytułowe „Tango Notturno”. Są też utwory mniej znane, prawie zapomniane, choć równie piękne: „Ciemna dziś noc” z repertuaru Wiery Gran,  „Żółty anioł” Aleksandra Wertyńskiego oraz zabawna „Gramofonomanka” wykonywana niegdyś przez Mieczysława Fogga.

Ponadto dobrze wszystkim znane spacery tematyczne – uczestnicy odwiedzą Muzeum Dawnego Kupiectwa, Bibliotekę Miejską oraz Katedrę. Warsztaty aktorskie z Uniwersytetem Trzeciego Wieku, warsztaty maskowe i choreograficzne dla  przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych i liceów, a także szereg wykładów i spotkań. Szczególną uwagę należy zwrócić na możliwość spotkania z niezwykłym aktorem – Zbigniewem Walerysiem, którego niedawną doskonałą kreację na wielkim ekranie mogliśmy podziwiać w wyśmienitym filmie „Papusza”.

Nie może państwa zabraknąć podczas tych kilku dni w Świdnicy. Prosimy nastawić się na wielkie teatralne emocje, różne smaki i języki teatralne. Zapraszamy! Teatr jest zawsze na czasie i zawsze powinniśmy mieć czas na teatr!

Projekt CZAS NA TEATR dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

 

Wasze komentarze

czwartek, 17.9.2020 09:10
piątek, 11.9.2020 13:33
czwartek, 10.9.2020 13:49
piątek, 4.9.2020 09:01
piątek, 28.8.2020 11:20
środa, 26.8.2020 13:13
środa, 29.7.2020 10:43
Mati Autogaz
Mati Autogaz
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica
Panek car sharing
Panek car sharing
Cukiernia Kasia
Cukiernia Kasia
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Fotograf Świdnica
Fotograf Świdnica