komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK

niedziela, 27 września 2020

Wincentego, Mirabeli

Co zrobić gdy prześladuje cię stalker?

piątek, 13.9.2019 12:02 , komentarze: 2 , odsłony: 1804
kategorie artykułu:

Z roku na rok rośnie liczba przestępstw związanych z tzw. stalkingiem. Przestępstwo to ścigane jest na wniosek pokrzywdzonego a dręczyciel musi liczyć się z tym, że może zostać skazany nawet na 3 lata pozbawienia wolności. Co robić gdy jesteś ofiarą stalkera? Odpowiada mecenas Marta Michno.

CZYM JEST STALKING?

W polskim kodeksie karnym stalking (zdefiniowany jako uporczywe nękanie powodujące uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotne naruszenie prywatności) od 6 czerwca 2011 r. stanowi przestępstwo, zagrożone karą pozbawienia wolności do 3 lat (art. 190a § 1 k.k.) lub – w przypadku doprowadzenia ofiary do próby samobójczej – do 10 lat.

- Gdy przydarza nam się tego rodzaju sytuacja, jak odebranie połączenia telefonicznego od osoby, której wypowiedź zawiera sformułowania obraźliwe lub groźby musimy mieć świadomość, że działanie takie można zakwalifikować prawnie na trzy różne sposoby: jako uporczywe nękanie - tzw. stalking (art. 190a kodeksu karnego), groźby karalne (art. 190 k.k.) oraz przestępstwo znieważenia (art. 216 k.k.) - tłumaczy mecenas Marta Michno.

Różnica pomiędzy tymi trzema przestępstwami polega na tym, że o uporczywym nękaniu możemy mówić wówczas, gdy działanie stalkera wzbudza u osoby pokrzywdzonej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotnie narusza jej prywatność. Jak wynika z orzecznictwa sądów aby nękanie uznać za uporczywe musi ono trwać przez co najmniej pół roku. Z tych przyczyn kilkukrotne wykonanie do pokrzywdzonego połączenia telefonicznego niestety nie wyczerpuje znamion opisanego przestępstwa.

Nie oznacza to jednak, że nie możemy takim sytuacjom przeciwdziałać. Jeśli w wypowiedzi telefonującego zawarte są także groźby, które dodatkowo wzbudzają w nas uzasadnioną obawę, że mogą zostać spełnione, powinniśmy zawiadomić organy ścigania o możliwości popełnienia przestępstwa z art. 190 kodeksu karnego. 

- Jeśli nasz prześladowca kieruje do nas słowa powszechnie uznawane za obelżywe możemy wystąpić przeciw niemu z prywatnym aktem oskarżenia jako że przestępstwa opisane w kodeksie karnym dzielą się na tzw. publiczno- oraz prywatnoskargowe. Pierwsze z nich (jak stalking lub groźby karalne) są ścigane przez organy wymiaru sprawiedliwości, które będą prowadziły w tego typu sprawach postępowanie przygotowawcze i  finalnie skierują do Sądu akt oskarżenia. Drugie – do których zaliczamy m.in. przestępstwo znieważenia osoby – wymagają od nas samodzielnego wniesienia aktu oskarżenia przeciwko sprawcy czynu zabronionego - dodaje prawniczka.

"Ty ku..o, ty dziw..o"- stalker nęka mieszkańców Świdnicy. Grozi im też śmiercią

W przypadku, gdy staniemy się ofiarami tego typu działań powinniśmy poinformować o tym fakcie organy ścigania. Nie sposób bowiem przewidzieć przyszłego zachowania sprawcy zaś złożenie stosownego zawiadomienia może uchronić nie tylko nas ale także inne, potencjalne ofiary przed popełnieniem przestępstwa na ich szkodę.

Niejednokrotnie zdarza się, że czynów tego rodzaju, jak wykonywanie wielokrotnych połączeń i kierowanie gróźb i wulgaryzmów do przypadkowych lub konkretnych adresatów dokonują osoby psychicznie chore wobec których organy wymiaru sprawiedliwości mogą zastosować środki takie jak umieszczenie w szpitalu psychiatrycznym, poddanie obowiązkowej terapii a w szczególnych przypadkach tymczasowy areszt albo zakaz zbliżania się i kontaktowania z osobą pokrzywdzoną.  

CZYTAJ TAKŻE: Sprawą stalkera, który nęka świdniczan zajęła się prokuratura

Tekst powstał przy współpracy mecenas Marty Michno: http://martamichno.pl/

 

Wasze komentarze

Zrobić mu to samo albo spotkać się z nim i...
piątek, 13.09.2019 22:07 autor: Koń
Czyli wszyscy CP wydzwaniaja z banków i wciskaja kredyty. Haha
piątek, 13.09.2019 16:04 autor: Czytelnik
wczoraj, 5 godz temu
czwartek, 24.9.2020 14:19
17
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D
Fotograf Świdnica
Fotograf Świdnica
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Cukiernia Kasia
Cukiernia Kasia
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec