Co w ofercie Zakładu Diagnostyki Obrazowej i Radiologii Szpitala LATAWIEC?

poniedziałek, 5.3.2018 09:03 12083

Diagnostyka obrazowa to dziedzina medycyny zajmująca się obrazowaniem ciała człowieka za pomocą różnych metod badawczych.

W ramach kontraktu z NFZ  w Zakładzie Diagnostyki Obrazowej Szpitala "LATAWIEC" świadczone są bezpłatne usługi z zakresu RTG, USG, TK i  Mammografii. Wszystkie badania możemy wykonać również odpłatnie.  W niedługim czasie planuje się poszerzenie oferty o badania densytometryczne (gęstości kości) i rezonans magnetyczny.

Szpital realizuje obecnie program profilaktyki raka piersi i zachęca kobiety w wieku od 50 do 69 lat do skorzystania z możliwości wykonania i oceny bezpłatnej mammografii.

Zakład Diagnostyki Obrazowej i Radiologii jest nowocześnie wyposażoną placówką w skład, której wchodzi szereg pracowni:

Pracownie RTG dysponują najnowszą bazą aparatury rentgenowskiej (ZDOiR został ucyfrowiony w 2009 r.)

Wykonywane są badania:

- czaszki, zatok, twarzoczaszki,

- klatki piersiowej, żeber, mostka, płuc,

- kręgosłupa szyjnego, piersiowego i lędźwiowo-krzyżowego,

- jamy brzusznej i miednicy

- kości i stawów (ręki, nadgarstka, st. łokciowego, st. barkowego, st. biodrowego, st. kolanowego, st. skokowego, stopy itp.)

Pracownia USG

Ultrasonografia jest nieinwazyjną, atraumatyczną metodą diagnostyki obrazowej, pozwalającą na uzyskanie obrazu przekroju badanego obiektu. Charakteryzuje się dużą dokładnością. Umożliwia wykrywanie w narządach nawet bardzo małych zmian.

Pracownia oferuje kompleksową diagnostykę specjalistyczną w zakresie:

- USG jamy brzusznej (wątroby, pęcherzyka żółciowego, trzustki, śledziony, nerek, pęcherza moczowego, prostaty)

- USG głowy

- USG tarczycy

- USG węzłów chłonnych

- USG ślinianek

- USG jam opłucnowych

- USG prostaty

Dodatkowo wykonywane są:

- USG naczyniowe (tętnic i żył)

- Kolorowy Doppler

Rejestracja telefoniczna do Poradni USG: tel. 74 632 06 09 lub tel. 74 858 36 09

Pracownia TK (Tomografii Komputerowej)

TK jest obecnie jedną z najważniejszych obrazowych technik diagnostycznych. W badaniu wykorzystywane jest promieniowanie rentgenowskie, takie samo jak w tradycyjnych prześwietleniach. Wynik powstaje po komputerowej obróbce danych uzyskanych z 32 detektorów podczas jednego obrotu lampy. Zalety wielorzędowego aparatu TK: skrócenie czasu badania, zredukowanie dawki promieniowania, lepsza jakość obrazu i rekonstrukcji, zredukowanie objętości podawanego środka kontrastowego.

Do wykonania badania TK wymagane jest skierowanie od lekarza (również wykonywane odpłatnie).

Badania refundowane przez NFZ mogą być wykonane na podstawie skierowania wystawionego przez lekarza specjalistę z Poradni Specjalistycznej mającej kontrakt z NFZ.

Badania tomograficzne wymagają przygotowania pacjenta.

Zawsze należy przygotować pacjenta do ewentualności dożylnego podania środka cieniującego. Pacjent powinien zgłosić się na badanie TK  - 6 godzin na czczo. Należy dostarczyć środek kreatyniny i dokumentację medyczną związaną z badaniem. Dodatkowego przygotowania wymagają badania jamy brzusznej i miednicy (doustne podawanie roztworów i wlewki doodbytnicze). 

W Pracowni wykonywane są badania:

- Głowy,

- Twarzoczaszki,

- Kość skroniowa – uszy,

- Zatoki oboczne nosa,

- Oczodoły,

- Kręgosłup,

- Szyja /krtań/ nosogardło,

- Klatka piersiowa,

- Jama brzuszna,

- Miednica,

- Jama brzuszna z miednicą,

- Angio –TK ,

- Kończyny, stawy bez kontrastu,

- Kończyny i stawy

Pracownia Mammograficzna

Szpital realizuje program profilaktyki raka piersi i zachęca kobiety w wieku od 50 do 69 lat do skorzystania z możliwości wykonania i oceny bezpłatnej mammografii. 

Aby wziąć udział w programie, nie potrzeba skierowania

Mammografia jest najskuteczniejszą metodą wykrywania zmian w tkance piersi – wykrywa je w 90-95 proc. przypadków. Należy ją wykonywać co dwa lata (chyba, że lekarz zaleci częstsze badanie). Jest badaniem nieinwazyjnym i bezbolesnym.

W badaniu mammograficznym wykrywane są guzki, a także inne zmiany i nieprawidłowości w piersi we wczesnym etapie, kiedy jeszcze nie można tych zmian wykryć w procesie samobadania lub badań palpacyjnych wykonywanych przez lekarza.

Im później zostaje rozpoznana zmiana, tym mniejsze są szanse jej wyleczenia, a więc także uratowania życia. Dlatego tak ważne jest, by Polki regularnie przeprowadzały samobadanie, a także poddawały się badaniu mammograficznemu piersi – diagnostyce, która pozwala wykryć zmiany nowotworowe u ich początku.

Pracownia czynna jest od poniedziałku do soboty w godzinach od 8 00 do 18 00.

Rejestracja odbywa się osobiści lub telefonicznie od poniedziałku do piątku w godzinach pracy Pracowni Mammograficznej po nr. tel. 690 622 284 lub INFOLINIA 74 630 60 60

 

Regionalny Szpital Specjalistyczny "Latawiec" 

ul. Leśna 27-29
tel. 74 85 83 732
www.szpital.swidnica.pl


Co kobiety powinny wiedzieć o oddziale ginekologiczno położniczym Szpitala Latawiec? Kliknij TUTAJ