komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK
LOTTO

środa, 20 lutego 2019

Leona, Ludomira

Co oferuje nowo otwarty sklep sKŻynka w Świdnicy?

poniedziałek, 1.10.2018 08:00 , odsłony: 6595
kategorie artykułu:

Pana Krzysztofa nigdy nie interesowały piwa koncernowe. Od dawna szukał czegoś nowego. Wiele lat temu pewien market jako jedyny w okolicy miał małą półeczkę gdzie można było kupić coś innego - był tam stałym klientem. Poznał takie piwa jak Cornelius, Frater, marki holenderskie, niemieckie i ukraińskie. Zachwycił się różnorodnością piw na świecie i ta pasja pozostała do dziś. Nie dziwi zatem fakt, że postanowił połączyć zainteresowania i biznes otwierając sklep monopolowy.

 -  Gdziekolwiek jadę staram się zwiedzać browary, ciekawe "piwne" miejsca, dużo na ten temat czytam, sam warzę w domu piwo. Do tego zbieram je i leżakuję. W swojej piwniczce mam przeszło 400 butelek RISów i porterów – mówi Krzysztof Żyliński, właściciel sklepu sKŻynka w Świdnicy. – Mało kto wie, że trunkiem bardzo podobnym do piwa jest whisky, która w zasadzie produkowana jest w ten sam sposób, z tych samych surowców. Upraszczając, różnica polega tylko na tym, że na pewnym etapie produkcji jeśli do brzeczki dosypie się chmielu to robimy piwo, a jeśli brzeczkę podda się destylacji to mamy whisky. Naszym klientom proponujemy  przede wszystkim piwa rzemieślnicze i regionalne. Promujemy nasz region, więc na najwyższych półkach mamy piwa produkowane w najbliższej okolicy - Świdnicy, Żarowie, Bielawie itp. Cały czas rozbudowujemy też swoje półki z alkoholem mocniejszym - głównie whisky, rumy i koniaki. Docelowo chcemy mieć taki asortyment, którego nie da się kupić w markecie. Już teraz posiadamy doskonałe rumy prosto z Trynidad i Tobago, od podstawowych leżakowanych 3 lata, po wykwintne 15 letnie. To jest trunek, którego Polacy jeszcze nie znają, a jeśli znają to tylko w postaci koncernowych rumów pijanych w drinku ze słodkimi napojami. Trzecim rodzajem alkoholi jest wino - zdecydowaliśmy się na sprzedaż wyłącznie polskiego wina z naszych okolic. To niewiarygodne, ale w Zachowicach pod Wrocławiem, albo na Wzgórzach Trzebnickich można wyprodukować wina, które zdobywają medale na największych targach winnych na świecie. To są naprawdę wina klasy światowej. Co istotne, sprzedawane u nas wina są bardzo trudno dostępne - w zasadzie można je kupić tylko w najlepszych polskich restauracjach i hotelach.

W chwili obecnej w ofercie sklepu jest około 300 różnych piw kraftowych i około 100 różnych piw czeskich. Są to piwa najbardziej znanych browarów, jak na przykład Pinta, Artezan, Alebrowar, Harpagan, Wrężel czy Solipiwko, ale są też piwa mniej znanych browarów, jak Brodacz, 100mostów, Profesja, Kingpin, Browar Zakładowy czy Browar Spółdzielczy - ciekawostka, jest to jedyny browar w Polsce działający w ramach spółdzielni non-profit, zatrudniającej jedynie osoby niepełnosprawne. Ludzie, których nie chciała żadna firma, nawet do pakowania zakupów, robią teraz wyśmienite piwo.

- Mamy cały przekrój piw, począwszy od bezalkoholowych, poprzez rozmaite pszeniczniaki, witbiery, czy grodziskie, dochodząc do olbrzymiej ilości APA i IPA. Jest też sporo piw leżakowanych w beczkach (BA - barley aged). Są to głównie imperialne stouty, portery i RIS'y, ale rówież braggoty i barley wine'y.  Początkującym polecam je, zwłaszcza, jako ciekawy eksperyment poznawczy, można na przykład kupić dwa, trzy identyczne piwa, które jednakże leżakowały w innych beczkach, na przykład po rumie, po sherry Oloroso, po whisky Laphroaig  czy Bowmore i sprawdzić jak kontakt z taką dębiną zmienił ich smak. Dla wymagających mamy również takie style piwne jak Braggot, Kriek, Gose, czy Sour. Część z naszych piw jest robione wyłącznie z wody, słodu i chmielu, ale mamy także piwa warzone z rozmaitymi dodatkami, dzięki czemu mają aromaty kwiatowe, owocowe, żywiczne, czy przyprawowe. Na półkach znajdziemy także piwa koncernowe, różnego rodzaju radlery i piwa bezalkoholowe. Myślę, że żaden znawca piwa nie wyjdzie od nas z pustymi rękami – dodaje z dumą Krzysztof Żyliński.  

W sklepie sKŻynka znajdziemy piwa dla każdego. Za 3 zł, czyli w cenie polskiego koncerniaka, można kupić doskonałe czeskie piwo. Najbardziej popularne IPA to przedział cenowy od 6 do 10 zł, a dla koneserów znajdą się piwa w cenie powyżej 80 zł.

- Świat piw jest bardzo szeroki, niestety Polacy przez długie lata przyzwyczajani byli tylko do bezsmakowych lagerów. Proszę wypić piwo koncernowe w temperaturze pokojowej. Nie da się, prawda? Jest wstrętne. Dlatego każą nam je chłodzić do niskich temperatur, bo wtedy znieczulamy kubki smakowe. Kraft jest inny, pije się je w wyższych temperaturach, bo wtedy wyczuwalne stają się aromaty. Dobrego RIS'a leje się w szkło zwane snifterem, podgrzewa od dołu własną dłonią i dopiero wtedy rozkoszuje się zapachem i smakiem. I to jest piękno dobrego piwa – podsumowuje Pan Krzysztof. 

Prawda, że warto odwiedzić to miejsce?

Sklep sKŻynka
Komunardów 20
58-100 Świdnica

https://www.facebook.com/sKZynka/

 

wczoraj, 7 godz temu
2
poniedziałek, 18.2.2019 19:26
poniedziałek, 18.2.2019 13:51
2
poniedziałek, 18.2.2019 13:31
3
poniedziałek, 18.2.2019 08:46
1
niedziela, 17.2.2019 08:54
3
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Praca na GoWork
Praca na GoWork
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
Szpital LATAWIEC
Szpital LATAWIEC
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Cukiernia Kasia
Cukiernia Kasia