Co łączy krajobraz Siedlimowic, Kraskowa z Poczdamem i Kamieńcem Ząbkowickim?

środa, 10.10.2018 10:52 1488 0

W ramach aktywności stowarzyszenia „Działanie na rzecz ochrony krajobrazu wiejskiego: idee P. J. Lenne” powstałego z inicjatywy  prof. arch. Roberto Pirzio-Biroli w lipcu br. grupa odwiedziła teren powiatu świdnickiego- Krasków i Siedlimowice.

Włoski znawca architektury, specjalista w dziedzinie ruralistyki natychmiast rozpoznał ślady działalności projektowej słynnego XIX-wiecznego architekta krajobrazu- Petera Josepha Lenne (ur. 29 września 1789 w Bonn, zm. 23 stycznia 1866 w Poczdamie, pruski ogrodnik i architekt krajobrazu doby klasycyzmu). Zachowane lipowe aleje, charakterystyczne założenia zieleni i potwierdzone źródła kartograficzne to jedne z wielu dowodów wskazujących na wyjątkowe walory historyczne i kulturowe lokalnego krajobrazu.

Z uwagi na obecnie przygotowywaną ocenę krajobrazu i planu rewitalizacji obiektów w położonej niespełna 70 kilometrów gminie Kamieniec Ząbkowicki profesor wraz z przedstawicielami stowarzyszenia- arch. kraj. Paulą Kopczyk i Anettą Zacharską sp. do spraw turystyki postanowił odwiedzić wspaniale zachowany i aktywny dzięki wyjątkowym właścicielom  Siedlimowicki Młyn, przyrównując go do obecnie badanego zabytkowego młyna wodnego w Byczeniu (gm. Kamieniec Ząbkowicki). Na podstawie wieloletnich doświadczeń specjalisty związanych z rewitalizacją krajobrazu wiejskiego i wielkoskalowych założeń autorstwa P. J. Lenne w Poczdamie, bazując na wstępnej analizie zachowania walorów krajobrazowych Siedlimowic i okolicznych wsi oraz rozmów z właścicielami młyna powstały pierwsze idee mające na celu wprowadzenie działań zmierzających do zrównoważonego rozwoju wykorzystując przy tym wyjątkowy potencjał turystyczny i walory historyczno-kulturowe lokalnego krajobrazu.

Dzięki gościnności Państwa Markiewiczów i ich aktywnej działalności, w myśl metodyki profesora „Learning of the environment” co w wolnym tłumaczeniu oznacza 'naukę ze środowiska' planowane są spotkania zmierzające do prezentacji jego metodologii działań i idei projektowych, które mogłyby być realizowane dzięki wsparciu wybranych dofinansowujących programów unijnych.  

Teskt i zdjęcia: arch. kraj. Paula Kopczyk

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)