komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK
LOTTO

środa, 17 października 2018

Wiktora, Marity

Co łączy krajobraz Siedlimowic, Kraskowa z Poczdamem i Kamieńcem Ząbkowickim?

środa, 10.10.2018 10:52 , komentarze: 0 , odsłony: 159
kategorie artykułu:

W ramach aktywności stowarzyszenia „Działanie na rzecz ochrony krajobrazu wiejskiego: idee P. J. Lenne” powstałego z inicjatywy  prof. arch. Roberto Pirzio-Biroli w lipcu br. grupa odwiedziła teren powiatu świdnickiego- Krasków i Siedlimowice.

Włoski znawca architektury, specjalista w dziedzinie ruralistyki natychmiast rozpoznał ślady działalności projektowej słynnego XIX-wiecznego architekta krajobrazu- Petera Josepha Lenne (ur. 29 września 1789 w Bonn, zm. 23 stycznia 1866 w Poczdamie, pruski ogrodnik i architekt krajobrazu doby klasycyzmu). Zachowane lipowe aleje, charakterystyczne założenia zieleni i potwierdzone źródła kartograficzne to jedne z wielu dowodów wskazujących na wyjątkowe walory historyczne i kulturowe lokalnego krajobrazu.

Z uwagi na obecnie przygotowywaną ocenę krajobrazu i planu rewitalizacji obiektów w położonej niespełna 70 kilometrów gminie Kamieniec Ząbkowicki profesor wraz z przedstawicielami stowarzyszenia- arch. kraj. Paulą Kopczyk i Anettą Zacharską sp. do spraw turystyki postanowił odwiedzić wspaniale zachowany i aktywny dzięki wyjątkowym właścicielom  Siedlimowicki Młyn, przyrównując go do obecnie badanego zabytkowego młyna wodnego w Byczeniu (gm. Kamieniec Ząbkowicki). Na podstawie wieloletnich doświadczeń specjalisty związanych z rewitalizacją krajobrazu wiejskiego i wielkoskalowych założeń autorstwa P. J. Lenne w Poczdamie, bazując na wstępnej analizie zachowania walorów krajobrazowych Siedlimowic i okolicznych wsi oraz rozmów z właścicielami młyna powstały pierwsze idee mające na celu wprowadzenie działań zmierzających do zrównoważonego rozwoju wykorzystując przy tym wyjątkowy potencjał turystyczny i walory historyczno-kulturowe lokalnego krajobrazu.

Dzięki gościnności Państwa Markiewiczów i ich aktywnej działalności, w myśl metodyki profesora „Learning of the environment” co w wolnym tłumaczeniu oznacza 'naukę ze środowiska' planowane są spotkania zmierzające do prezentacji jego metodologii działań i idei projektowych, które mogłyby być realizowane dzięki wsparciu wybranych dofinansowujących programów unijnych.  

Teskt i zdjęcia: arch. kraj. Paula Kopczyk

 

 

Wasze komentarze

wczoraj, 18 godz temu
wczoraj, 18 godz temu
wczoraj, 18 godz temu
wczoraj, 18 godz temu
poniedziałek, 15.10.2018 14:52
poniedziałek, 15.10.2018 14:50
poniedziałek, 15.10.2018 14:41
niedziela, 14.10.2018 10:10
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra
Auto Max
Auto Max
Praca na GoWork
Praca na GoWork
Mati Autogaz
Mati Autogaz
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica
Szpital LATAWIEC
Szpital LATAWIEC
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
Muzeum Broni
Muzeum Broni
Skład opału Agro
Skład opału Agro
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D
SKLEP OGRODNICZY
SKLEP OGRODNICZY
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Cukiernia Kasia
Cukiernia Kasia