Chciała sprzedać ubrania. Straciła ponad 5 tysięcy złotych

poniedziałek, 19.9.2022 12:04 1735 2

Do świdnickiej komendy zgłosiła kolejna osoba oszukana na portalu ogłoszeniowym. 28-latka, skorzystała z linku przysłanego jej przez kupującą. To pozwoliło oszustce na wypłatę pieniędzy z konta pokrzywdzonej. Pamiętajmy, że sprzedając w sieci musimy zachować szczególną ostrożność.

Mechanizm przestępstwa polega na tym, że oszuści udają osoby zainteresowanie zakupem przedmiotów wystawionych na serwisach internetowych. Istotne, że kontakt ze sprzedającym nawiązują najczęściej za pośrednictwem popularnego komunikatora, a nie samej platformy sprzedażowej. By sprawić wrażenie bardzo zainteresowanych zakupem towaru, często prowadzą obszerną korespondencję, szczegółowo wypytując o sprzedawany produkt.

 

Finalizując transakcję podsyłają spreparowany link, który ma służyć do przyjęcia płatności przez sprzedającego. Link przenosi nas na stronę, gdzie wymagane jest podanie kompletnych danych karty płatniczej i jej posiadacza lub proszą o autoryzowanie transakcji kodem otrzymanym z banku. Jeśli to zrobimy, oszust wejdzie w posiadanie wszystkich naszych danych, które są mu niezbędne do wykonywania transakcji na naszym rachunku bankowym.

- I tak tez było w tym przypadku. 28-latka wystawiła na portalu ogłoszeniowym do sprzedaży odzież, która przestała być jej już potrzebna. Chciała zarobić...a w efekcie niestety straciła ponad 5 tysięcy złotych. Przez aplikację sprzedażową odezwała się osoba zainteresowana zakupem i poprosiła o numer telefonu, by sprawniej szła rozmowa. 28-latka podała swój numer i wówczas otrzymała sms, który wyglądał jakby przesłany został z platformy sprzedażowej. Zawierał informację że płatność powiodła się i należy kliknąć "dalej", co sprzedająca uczyniła.  Wówczas   została przeniesiona na stronę z której wybrała swój bank i  wypełniła formularz oraz uzupełniła kodami otrzymanymi z banku. To niestety spowodowało, że przestępcy uzyskali dostęp do jej konta bankowego oraz zgromadzonych tam pieniędzy - mówi Oficer Prasowy KPP Świdnica
mł. asp. Magdalena Ząbek.

Kolejnego dnia 28-latka zalogowała się na swoje konto i odkryła, że ktoś je "wyczyścił"  wypłacając z jej konta ponad 5 tysięcy złotych

Przeczytaj komentarze (2)

Komentarze (2)

mila czwartek, 22.09.2022 15:08
Trzeba bardzo uważać.
poniedziałek, 19.09.2022 15:46
hahahahahaha