Chciał sprzedać i zarobić, a w rezultacie stracił oszczędności

wtorek, 10.5.2022 17:26 480 0

Chwila nieuwagi oraz chęć szybkiej sprzedaży swoich rzeczy, może skończyć się utratą oszczędności na rachunku bankowym. Kolejny mieszkaniec powiatu świdnickiego chcąc sprzedać stracił swoje oszczędności. Ponownie zwracamy się z apelem o rozwagę i ostrożność w trakcie internetowych transakcji.

Do Komisariatu Policji w Świebodzicach  zgłosił  się 37-latek, który został  oszukany w trakcie transakcji internetowej. Mężczyzna  wystawił  do sprzedaży na jednym z popularnych portali ogłoszeniowych płetwy do pływania. 

Na odzew zainteresowanego nie trzeba było długo czekać, bo szybko odezwała się osoba chętna, by zakupić wystawiony towar. Żeby wszystko trwało jak najszybciej kupująca zaproponowała, że wyśle link do transakcji, by sprzedający mógł odebrać pieniądze. 

 - 37-latek  otworzył go otrzymany link. Spowodowało to, że na jego urządzeniu zainstalowana została aplikacja do zdalnej obsługi urządzenia, a przestępcy uzyskali dostęp do wszystkiego co dzieje się na telefonie mężczyzny w tym także do konta bankowego  oraz zgromadzonych  tam środków. Gdy już po całej transakcji 37-latek zalogował  się na swoje konto, okazało się, że ktoś dokonał nieautoryzowanej wypłaty z konta  łącznie na kwotę 1400 złotych - informuje  Oficer Prasowy KPP Świdnica mł. asp. Magdalena Ząbek.

 Mechanizm przestępstwa polega na tym, że oszuści udają osoby zainteresowanie zakupem przedmiotów wystawionych na serwisach internetowych. Istotne, że kontakt ze sprzedającym nawiązują najczęściej za pośrednictwem popularnego komunikatora lub e-maila, a nie samej platformy sprzedażowej. By sprawić wrażenie bardzo zainteresowanych zakupem towaru, często prowadzą obszerną korespondencję, szczegółowo wypytując o sprzedawany produkt. Finalizując transakcję podsyłają spreparowany link, który ma służyć do przyjęcia płatności przez sprzedającego. Link przenosi nas na stronę, gdzie wymagane jest podanie kompletnych danych karty płatniczej i jej posiadacza lub proszą o autoryzowanie transakcji kodem otrzymanym z banku. Jeśli to zrobimy, oszust wejdzie w posiadanie wszystkich naszych danych, które są mu niezbędne do wykonywania transakcji na naszym rachunku banków.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)