komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK

czwartek, 27 czerwca 2019

Maryli, Wladyslawa

Chcą działać razem na rzecz poprawy transportu: budowa drogi S35

czwartek, 6.6.2019 18:54 , komentarze: 0 , odsłony: 956
kategorie artykułu:

- Stworzenie nowych szans rozwojowych i ograniczenie zagrożeń dla Dolnego Śląska wymaga m.in. kompleksowej rozbudowy infrastruktury transportowej: drogowej, kolejowej oraz lotniska we Wrocławiu. Kluczowe jest stworzenie alternatywy dla osiągającej maksimum przepustowości autostrady A4, a będzie nią m.in. budowa drogi S35 – głosi deklaracja współpracy przy projekcie ALIANS S35, którą w zamku Książ w Wałbrzychu podpisali dziś: Dariusz Śliwowski, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu S.A., Adam Bugajczuk, wiceprezes KGHM Polska Miedź S.A. oraz Maciej Badora, prezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „INVEST-PARK”.

ALIANS S35 to projekt zakładający stworzenie konurbacji - nowoczesnej aglomeracji między Wałbrzychem, Lubinem, a Wrocławiem, wokół drogi ekspresowej S35 (zbudowanej od nowa lub przebudowanej DK35). Celem jest spójny, zrównoważony rozwój urbanizacyjny infrastrukturalny całego obszaru w oparciu o potencjał Dolnego Śląska: położenie, strategicznych inwestorów, tradycje przemysłowe, ośrodki akademickie, środowisko naturalne i walory turystyczne.

- Podpisane dzisiaj porozumienie ma dla nas strategiczny charakter. To owoc podjętych w zeszłym roku rozmów na temat sposobów wsparcia rozwoju tej części Dolnego Śląska, która ze względu na położenie jest ważna dla wszystkich partnerów ALIANS S35, ale także dla polskiej gospodarki. Ten obszar potrzebuje systemowego wzmocnienia logistyki poprzez pełne wykorzystanie trasy ekspresowej S35, kolei i wrocławskiego lotniska. Skorzystają na tym inwestorzy parku przemysłowego w Kobierzycach, m.in. koreański LG Chem – producent baterii do samochodów elektrycznych. Mamy duże szanse, żeby stać się zagłębiem elektromobilności, ale nie da się tego osiągnąć bez strategicznych inwestycji i spójnego  planu. Wspólnie z naszymi partnerami chcemy zapewnić przedsiębiorcom i mieszkańcom jak najlepsze warunki do rozwoju i dlatego postanowiliśmy połączyć siły, tworząc ALIANS S35 – powiedział Dariusz Śliwowski, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.

Zdaniem inicjatorów deklaracji współpracy, Dolny Śląsk osiągnął sukces w rozwoju społeczno-gospodarczym, ale przyszłość niesie zagrożenia dla długofalowego zrównoważonego rozwoju całego regionu.

- Realizacja projektu ALIANS S35 wynika z potrzeby stworzenia na Dolnym Śląsku warunków inwestycyjnych, które pozwolą na rozwój przedsiębiorczości i umożliwią regionowi wyjście z pułapki średniego rozwoju. Aby stało się to faktem, konieczne jest przyjęcie spójnej strategii, która da szansę na stworzenie funkcjonalnie powiązanej infrastruktury oraz terenów inwestycyjnych i mieszkaniowych. W wymiarze ponadpowiatowym oznacza to powstanie nowoczesnej konurbacji, która połączy dynamiczny rozwój przemysłu z komfortowymi warunkami życia mieszkańców i środowiskiem naturalnym – stwierdził  Maciej Badora, prezes WSSE „INVEST-PARK”.

Infrastruktura transportowa zbliża się bowiem do granicy wydolności, a mieszkańcy mniejszych od Wrocławia miast przenoszą się do większych ośrodków. Skutkuje to degradacją miast średniej wielkości i pogłębianiem luki społeczno-gospodarczej w stosunku do stolicy województwa.

- Dajemy pracę ponad 30 tysiącom ludzi na Dolnym Śląsku. Jako jeden z największych płatników podatków, do budżetu i samorządów przekazujemy łącznie prawie 5 mld zł rocznie, sponsorujemy ważne wydarzenia kulturalne i sportowe. Prowadzimy dialog społeczny, słuchamy potrzeb naszych interesariuszy. Dobre wyniki operacyjne i finansowe są dowodem skuteczności i konsekwencji w działaniu. Wiemy jednak, że znaczenie budujemy nie tylko w oparciu o wskaźniki ekonomiczne. Czujemy odpowiedzialność, także za przyszłość regionu i chętnie włączamy się w inicjatywy wspierające rozwój Dolnego Śląska - powiedział Marcin Chludziński, prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A.

Prezesi ARP S.A., KGHM POLSKA MIEDŹ S.A. oraz WSSE „INVEST-PARK” zadeklarowali wspólne działanie w celu powołania stowarzyszenia ALIANS S35, które będzie zabiegać o zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Dolnego Śląska.

TREŚĆ DEKLARACJI:

Zgadzamy się, że Dolny Śląsk osiągnął znaczący sukces w rozwoju społeczno-gospodarczym, bo dobrze wykorzystuje swoje szanse: korzystne położenie, silne tradycje przemysłowe, silne ośrodki uniwersyteckie i naukowo-badawcze, a przede wszystkim dynamizm, kreatywność i kompetencje mieszkańców.

Przyszłość niesie jednak potencjalne zagrożenia dla długofalowego zrównoważonego rozwoju całego regionu. Infrastruktura transportowa zbliża się do granicy wydolności, następuje stały odpływ ludności z mniejszych od Wrocławia ośrodków miejskich, co skutkuje ich degradacją i pogłębianiem luki społeczno-gospodarczej w stosunku do stolicy województwa dolnośląskiego.

W skali globalnej następują szybkie zmiany wielu gałęzi gospodarki istotnych dla regionu, w szczególności branży motoryzacyjnej rozwijającej się w kierunku elektromobilności.

Jesteśmy zdania, że stworzenie nowych szans rozwojowych i ograniczenie zagrożeń wymaga m.in. kompleksowej rozbudowy dolnośląskiej infrastruktury transportowej: drogowej, kolejowej oraz lotniska we Wrocławiu. Kluczowe jest stworzenie alternatywy dla osiągającej maksimum przepustowości autostrady A4, a będzie nią m.in. budowa drogi S35.

Zauważamy, że istotna jest również edukacja, szczególnie osób zagrożonych zmianami strukturalnymi w przemyśle, które skutkują ograniczaniem zatrudnienia w mniejszych ośrodkach miejskich.

Biorąc pod uwagę konieczność zapewnienia długofalowego rozwoju gospodarczo-społecznego Dolnego Śląska, a w szczególności stworzenia nowych szans rozwojowych dla miast średniej wielkości położonych w południowo-wschodniej części regionu, z wykorzystaniem potencjału stolicy województwa - miasta Wrocławia, postanawiamy działać w celu powołania Stowarzyszenia ALIANS S35, które będzie o to zabiegać.

 

 

Wasze komentarze

wczoraj, 16 godz temu
1
wtorek, 25.6.2019 10:28
poniedziałek, 24.6.2019 10:46
2
Szpital LATAWIEC
Szpital LATAWIEC
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
Cukiernia Kasia
Cukiernia Kasia
Praca na GoWork
Praca na GoWork
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica
SKUP AUT
SKUP AUT
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Mati Autogaz
Mati Autogaz