Budynek dawnego młyna straszy wyglądem

czwartek, 22.7.2021 11:40 1731 2

Wiele budynków w Świdnicy dzięki dotacji z miejskiej kasy odzyskała dawny blask. Wciąż jednak istnieją takie miejsca, które straszą swym wyglądem i popadają w coraz większą ruinę. 

Takim przykładem jest najstarszy w mieście dawny młyn zbożowy przy ulicy Garbarskiej, który powstał w tym miejscu w 1283 roku.

Od wieków mielono tu zboże na mąkę, gdyż pierwotnie istniał tu wodny młyn szpitalny, należący do Zakonu Krzyżowców z Czerwoną Gwiazdą. Wielokrotnie przebudowywany, rozbudowywany i modernizowany obiekt był użytkowany zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem jeszcze pod koniec XX wieku. Z tego okresu pochodzi plakieta na dachu z napisem "Młyn Świdnica" - czytamy na stronie straznicyczasu.pl.

Niestety, budynek od lat popada w ruinę. Prośbę o zobligowanie właściciela do podjęcia jakichkolwiek kroków wystosował w interpelacji do władz miasta przewodniczący RM, Jan Dzięcielski.

- Jesteśmy w trakcie remontu alei Niepodległości, głównej arterii miasta. Obiekt ten znajduje się w jej bezpośrednim sąsiedztwie. Dlatego proszę o zobligowanie właścicieli do przeprowadzenia modernizacji obiektu lub o informację jaki jest powód utrzymania tego obiektu w tak złej kondycji - apeluje Dzięcielski.

Jak się okazuje właścicielem budynku jest skarb państwa a sam obiekt został wpisany w grudniu 2020 roku na listę zabytków.

- Podzielając pana opinię informuję, że miasto nie może zobligować właściciela nieruchomości do remontu obiektu, bo nie ma do tego narzędzie prawnych (...). Jak ustaliśmy w rozmowie z urzędem konserwatorskim zespół młyna został wpisany do rejestru zabytków decyzją wydaną nie na wniosek użytkownika wieczystego, ale "z urzędu" w celu umożliwienia skutecznej egzekucji. Wpis umożliwia przeprowadzenie kontroli, wydawania nakazów usunięcia nieprawidłowości i nałożenie kary od 500 do nawet 50 tysięcy złotych kary. Urząd konserwatorski planuje przeprowadzenie kontroli w II kwartale tego roku- informuje prezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska.

Przeczytaj komentarze (2)

Komentarze (2)

Zainteresowany sobota, 24.07.2021 13:13
Kiedy ten młyn został zamknięty?
Bolo czwartek, 22.07.2021 16:58
Przeznaczyć go na coś pożytecznego, to nie będzie straszył.