komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK

piątek, 7 sierpnia 2020

Kajetana, Doroty

Biskup zabrał głos ws. zwolnienia pracownika Ikei. Gratuluje mu odwagi

sobota, 6.7.2019 20:39 , komentarze: 46 , odsłony: 15990
kategorie artykułu:

Biskup świdnicki Ignacy Dec w imieniu Konferencji Episkopatu Polski wydał oświadczenie ws. zwolnienia przez szwedzką sieć Ikea swojego pracownika, który w wewnętrznych serwerach powołując się na pismo święte, skrytykował ideologię LGBT.

Akceptacja i promowanie homoseksualizmu i innych dewiacji to sianie zgorszenia. Pismo Święte mówi: biada temu, przez którego przychodzą zgorszenia, lepiej by mu było uwiązać kamień młyński u szyi i pogrążyć go w głębokościach morskich” oraz „Ktokolwiek obcuje cieleśnie z mężczyzną, tak jak się obcuje z kobietą, popełnia obrzydliwość. Obaj będą ukarani śmiercią, a ich krew spadnie na nich” - napisał Tomasz K., w ekstranecie swojego pracodawcy, czyli firmy Ikea w odpowiedzi na rozsyłaną korespondencję dot. Miesiąca Dumy LGBT, z czym związane było prowadzenie szeregu akcji.

Pozew złożył już Instytut Ordo Iuris, z urzędu sprawą zajął się także Rzecznik Praw Obywatelskich. Do firmy wkroczyła także Państwowa Inspekcja Pracy.

Oświadczenie, pod którym podpisał się biskup świdnicki Ignacy Dec, wydała także Konferencja Episkopatu Polski.

Jego pełna treść poniżej:

1. Kościół naucza, że każdy człowiek ma bezwzględny obowiązek szanować każdego człowieka. To odnosi się również do osób LGBT, ale musi działać w obydwie strony. Ogromnym niesmakiem, smutkiem, troską o przyszłość a nawet poczuciem zagrożenia napawają zwyczajnych ludzi zachowania i słowa aktywistów tego środowiska i wspierających je dziennikarzy. Niby walczą o wolność, tolerancję i szacunek, ale właśnie bez tolerancji, z pogardą wobec myślących inaczej i z agresją. 

2. W tym kontekście trzeba uznać za niedopuszczalny z punktu widzenia prawa ale przede wszystkim przyzwoitości i zdrowego rozsądku atak przypuszczony na pracownika IKEI, który nie życzył sobie w miejscu pracy indoktrynacji LGBT. Niepokoi, że wypowiedzi pod jego adresem są pełne agresji i pogardy. Odziera się go z godności ludzkiej i odmawia mu niezbywalnych praw. Tymczasem wolność sumienia i wyznania jest miarą demokracji. Agresja zaś i pogarda nie są Polsce potrzebne, burzą pokój społeczny, sieją niepewność i poczucie zagrożenia. Jakże łatwo ale też jakże niebezpiecznie jest przeciwstawić człowieka drugiemu człowiekowi! Konstytucja Rzeczypospolitej nie tylko gwarantuje każdemu wolność wyznania ale też chroni przed ingerencją w przekonania osobiste wbrew woli zainteresowanego. Równocześnie nieuczciwym intelektualnie jest reagować w Polsce na cytaty z Pisma Świętego, jakby kultura europejska nie wyrastała z logiki chrześcijaństwa. Nie można nazwać tego inaczej jak tworzeniem wirtualnej rzeczywistości i narzucaniem przekonań przy wykorzystaniu pozycji silniejszego. Kiedyś król polski Zygmunt II August oświadczył „Nie jestem królem waszych sumień”. Tym bardziej pracodawca nie ma i nie może sobie uzurpować takiego prawa.

3. Gratulujemy Panu Tomaszowi odwagi w wyznawaniu i obronie wiary w codziennym życiu. To jest właśnie apostolstwo świeckich postulowane przez Sobór Watykański II w dekrecie Apostolicam actuositatem oraz przypomniane przez św. Jana Pawła II w adhortacji Familiaris consortio. Pana postawa zasługuje na uznanie i naśladowanie. Wszelkie wypowiedzi, które chciałyby z Pana uczynić oszołoma, ignoranta i agresora – nie mają podstaw w faktach. Chciałoby się powiedzieć za szafarzem chrztu świętego: „Taka jest nasza wiara. Taka jest wiara Kościoła, której wyznawanie jest naszą chlubą w Chrystusie Jezusie, Panu naszym”. Mamy nadzieję, że wyrządzone Panu krzywdy moralne i materialne zostaną wynagrodzone, zaś firma zaprzestanie działań ideologicznych w oparciu o uprzywilejowaną pozycję pracodawcy. Liczymy na zainteresowanie sprawą związków zawodowych i prokuratury. Chodzi przecież o istotny element ładu ustrojowego i kulturowego.

4. Również z innych firm i korporacji docierają do nas niepokojące sygnały o próbach propagowania ideologii LGBT. Wykorzystuje się do tego oficjalne strony internetowe i firmowe adresy poczty elektronicznej poszczególnych pracowników. Organizuje się spotkania agitacyjne, także z zagranicznymi aktywistami, w pomieszczeniach firmowych. Wielu pracowników milczy wobec skierowanych do nich nacisków, gdyż boją się utraty pracy albo dyskryminacji za poglądy. Prosimy pracodawców o szacunek wobec sumienia pracowników. Rozumiemy trudną sytuację pracowników, dla których utrata pracy byłaby poważnym problemem, ale musimy przypomnieć, że wszędzie istnieją nieprzekraczalne granice. Prośmy Boga, aby ochronił nas przed upodleniem.

5. Nie mniej niepokoi zachowanie wielu nauczycieli wobec dzieci i młodzieży, nacechowane propagandą zachowań LGBT. Rodzice i młodzież uskarżają się na narzucanie jako lektur obowiązkowych, tekstów wulgarnych w formie i treści. Organizuje się w szkole wyjścia do teatru na sztuki wyjątkowo obsceniczne, które niszczą wrażliwość erotyczną młodych. Na lekcjach, pod pozorem nauki języków obcych młodzież zmuszana jest oglądać i dyskutować o filmach odzierających z intymności. Do takich obojętnych ideologicznie tematów, jak chociażby rozmowa o problemie bezpłodności w małżeństwie, dołącza się np. dyskusję o prawie do adopcji przez pary jednopłciowe i piętnuje przy tym uczniów przeciwnych takiej możliwości. Z relacji uczniów wynika też, że liczni nauczyciele nie licząc się psychicznymi i moralnymi konsekwencjami swoich zachowań, z godną napiętnowania beztroską zadają podczas lekcji gwałt poczuciu przyzwoitości i intymności swych niepełnoletnich uczniów. W tym kontekście prosimy wszystkich rodziców: nie pozostawiajcie waszych dzieci samym sobie. Wasze dzieci nie są niczyją własnością – są wasze. Wszelkie instytucje życia społecznego – w tym szkoła – to instytucje, które tylko i wyłącznie są na usługach rodziny.

6. Prosimy o poszanowanie godności i wolności osobistej każdego człowieka. Prosimy, aby każdy zamyślił się chociaż przez chwilę nad zgodnością swojego działania z Ewangelią, oraz nad tym, co może zrobić dla Polski. Kto antagonizuje i rozpala emocje, ten nie służy Bożej sprawie. Prosimy o działania wyważone, zrodzone w sercach pełnych pokoju i miłości. Prosimy o opamiętanie. Chlubimy się, że gdy szalały prześladowania i wojny religijne, Polska – jako jedyna w Europie – była państwem bez stosów. Niech tak będzie nadal. Módlmy się słowami Romana Brandstaettera z Hymnu do Czarnej Madonny:

Matko Słowa,| Matko Dobroci.| Módl się o dobroć| wszystkich polskich słów. (…)| Niech ani jedno słowo | nie będzie złe.| Niech ani jedno słowo| nie nienawidzi.| Niech nie krzywdzi.| Niech nie zabija.| Niech wybacza.| Niech leczy.| Niech łagodzi.| Niech zamyka| człowiecze rany (…)| Módl się. (…)| Panno Jasnogórska,| Czarna,| o twarzy w bliznach| jak polska ziemia.

- Skala niezrozumienia całej sytuacji oraz naszego przekazu osiągnęła taki poziom, że postanowiliśmy pozostawić ocenę powołanym do tego podmiotom - skwitowała w najnowszym oświadczeniu z kolei firma IKEA.

 

Wasze komentarze

niech ten dec zajmie sie caritasem bo nie da nic...
poniedziałek, 15.07.2019 08:41 autor: czytelnik
Nie uważasz że ważne jest kto do kogo kieruje te...
poniedziałek, 15.07.2019 18:38 autor: Nie kler
Niestety, biskup popiera homofobię i ciemnotę!
środa, 17.07.2019 17:10 autor: Stanko
Ciekawe czemu on i czym ten Ignacy jest tak zmartwiony...
wtorek, 09.07.2019 15:25 autor: Xara
niech już idzie na Emeryturę a nie pisze takie głupoty...
poniedziałek, 08.07.2019 21:39 autor:
Ale ekipa na zdjęciu. Chłopaki z ferajny.
poniedziałek, 08.07.2019 08:30 autor: hhf
Może podążają na plan filmowy ...
poniedziałek, 08.07.2019 10:03 autor:
Przestań prześladować 98% porządnych księży
poniedziałek, 08.07.2019 17:29 autor:
Szacunek dla Biskupa,,,,!! Nie żyjemy w na wyspach żyjemy...
poniedziałek, 08.07.2019 13:54 autor: Sowa
Popieram, super wypowiedź
poniedziałek, 08.07.2019 17:26 autor:
Przypuszczam że gdyby szef IKEA ...
poniedziałek, 08.07.2019 14:17 autor:
Załóżmy że w IKEA zatrudniony ...
poniedziałek, 08.07.2019 10:00 autor:
Ignacy jest równie wiarygodny co ...
poniedziałek, 08.07.2019 06:43 autor:
Mocne !
poniedziałek, 08.07.2019 06:57 autor:
pedofile w kościołach i udawanie że ich nie ma to...
niedziela, 07.07.2019 14:48 autor:
na szczęście stary satyr odchodzi
niedziela, 07.07.2019 11:38 autor: zdegustowany
Kiedy beatyfikacja "bohatera"?
niedziela, 07.07.2019 02:09 autor: aaa
Rozumiem szacunek dla obrońców wiary ,...
niedziela, 07.07.2019 07:24 autor: Rysia zawsze dziewica...
OBWIESZCZENIE ! Każdy nieszczęśnik który dokona...
niedziela, 07.07.2019 08:24 autor: wierny parafianin
wtorek, 4.8.2020 09:46
Mati Autogaz
Mati Autogaz
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Cukiernia Kasia
Cukiernia Kasia
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
Fotograf Świdnica
Fotograf Świdnica
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki