Aksamitki – kwiaty znane i lubiane

czwartek, 24.6.2021 16:14 265

Aksamitki należą do rodziny astrowatych i przywędrowały z cieplejszych rejonów Ameryki. W Polsce to bardzo popularne rośliny jednoroczne, obejmujące około 20 gatunków. Nasiona aksamitek w wielu odmianach sprawdź w tym sprawdzonym sklepie ogrodniczym.

Aksamitki – dekoracyjne rośliny jednoroczne

Aksamitki to rośliny charakteryzujące się silnie rozgałęzionymi pędami. Liście, które usytuowane są naprzeciwlegle, wydzielają bardzo intensywny zapach, choć obecnie dostępne są również odmiany bezwonne. Kwiaty mogą być pojedyncze lub pełne, a wysokość roślin waha się od kilkunastu centymetrów do nawet 1 metra, w zależności od odmiany. Aksamitki są doskonałe zarówno do obsadzania rabat i kwietników, ale doskonale sprawdzą się także do uprawy w donicach i pojemnikach na balkonie (odmiana wąskolistna). Kwitną od lipca do późnej jesieni.

Odmiany aksamitki różnią się od siebie pokrojem, wyglądem liści, budową, wysokością jak i osadzeniem oraz kolorem kwiatów. Najczęściej spotykamy rośliny o ciepłej barwie kwiatów, w odcieniach żółci i pomarańczu, choć dostępne są nawet odmiany białe.

Najpopularniejsze odmiany aksamitek

W Polsce najczęściej uprawiane są gatunki:

Aksamitka wyniosła, lub też wzniesiona. Wysokość roślin waha się od 20 do 100 cm. Sporych rozmiarów koszyczki kwiatowe o średnicy nawet do 15 cm, umiejscowione są pojedynczo na szczytach pędów. Zazwyczaj mają żółtą lub intensywnie pomarańczową barwę.

Aksamitka rozpierzchła, rośliny są niższe niż w przypadku odmiany wyniosłej i osiągają od 20 do 60 cm wysokości. Zapach jej liści jest najbardziej intensywny, są one mniejsze i wąskoeliptyczne. Nieduże, języczkowate kwiaty o średnicy 4-6 cm zazwyczaj są dwubarwne. Mogą mieć żółtą barwę z purpurową plamką lub ciemnobrunatną naznaczoną żółtymi brzegami.

Aksamitka wąskolistna to silnie krzewiąca się roślina o kulistym pokroju. Może dorastać do 70 cm wysokości, ale uprawiane są głównie niższe odmiany, o wysokości 15-25 cm. Gatunek ten charakteryzuje się cieńszymi łodygami i delikatnymi liśćmi oraz małymi koszyczkami kwiatowymi o średnicy 1-2 cm, o barwie żółtej lub szafranowej.

Wymagania aksamitek

Aksamitka rozpierzchła jest niezwykle łatwą w uprawie rośliną i mało wymagającą.

Można ją uprawiać praktycznie na każdej przeciętnej ziemi ogrodowej. Do jej uprawy nie nadają się tylko gleby bardzo suche oraz jałowe. Najlepiej czuje się na stanowisku słonecznym, ale toleruje i zakwita także w półcieniu. Podobnie jest z aksamitką wyniosłą. Może rosnąć zarówno w słońcu jak w i półcieniu, a jej uprawa nie uda się tylko na suchych i jałowych podłożach. Aksamitki wąskolistne również nie potrzebują specjalnych warunków i wystarczy im średnio wartościowa gleba oraz słoneczne stanowisko. Rośliny dobrze znoszą upały, a nawet kilkudniowe susze.

Uprawa i pielęgnacja aksamitek

Aksamitki uprawiane są głównie z rozsady. Nasiona aksamitek do inspektu możemy wysiewać już na przełomie marca i kwietnia, do gruntu przesadzamy ją dopiero w maju, ze względu na wcześniejsze przymrozki. Rośliny rozpoczynają kwitnienie po około 3 miesiącach od siewu. W rejonach o łagodniejszym klimacie można pokusić się o wysiew nasiona wprost do gruntu w maju. Jest jednak ryzyko, że rośliny będą przemarzać, a kwitnienie będzie znacznie opóźnione, rozsada bowiem znacznie wydłuża ich okres wegetacji. Po około 2 tygodniach od siewu , jeśli rośliny rosną zbyt gęsto, należy je przepikować do większych skrzynek lub osobnych doniczek. Rośliny dobrze tolerują przesadzanie, nawet jeśli są w trakcie kwitnienia. Około 7-10 dni przed wysadzeniem rozsady do gruntu trzeba ją zahartować.

Rośliny nie wymagają szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Wystarczy im umiarkowane podlewanie. Usuwanie przekwitłych kwiatostanów wspomaga obfite kwitnienie. W uprawie amatorskiej nawożenie nie jest konieczne, zwłaszcza zbyt duże ilości azotu mogą mieć niekorzystny wpływ na rośliny, które staną się zbyt wybujałe co osłabi kwitnienie. Warto pamiętać, że sąsiedztwo aksamitek jest korzystne dla innych roślin. Ich silny zapach działa odstraszająco na szkodniki glebowe, szczególnie na nicienie.

Jeśli interesują cię cebulki kwiatowe to sprawdź ofertę dostępną tutaj.