komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK

czwartek, 1 października 2020

Danuty, Remigiusza

Afgańczyk, który zamordował świebodziczanina ostrzega młodzież przed noszeniem ze sobą noży

środa, 18.9.2019 10:52 , komentarze: 11 , odsłony: 11343
kategorie artykułu:

Tłumaczyli, że działali w samoobronie. Wiary tym wyjaśnieniom nie dali jednak angielscy sędziowie, którzy skazali dwóch afgańczyków, na karę dożywotniego pozbawienia wolności za brutalne morderstwo na 24-letnim Łukaszu Furmanku, pochodzącym ze Świebodzic.Teraz, jeden z morderców nagrał film, w którym przestrzega młodzież przed noszeniem noży.

Przypomnijmy:

Do zbrodni doszło 31 maja 2015 roku. Przy Grove Lane w Birmighan nad ranem odnaleziono ciała dwóch ciężko rannych mężczyzn. Niestety, pomimo natychmiast udzielonej pomocy 24-letniego Łukasza Furmanka, mieszkańca Świebodzic nie udało się uratować. Zginął od ciosu nożem.

Po kilkunastu dniach intensywnego śledztwa policji udało się zatrzymać trzech podejrzanych w wieku 16, 19 oraz 24 lat. 

Jak ustalono, obaj Polacy byli najpierw w polskim klubie w Handsworth, potem wstąpili na zakupy do miejscowego supermarketu, następnie szli Grove Lane. Obaj oskarżeni natomiast spędzili wieczór z przyjaciółmi w Church Lane i na krótko przed godziną trzecią rano wyszli, by kupić na stacji benzynowej papierosy. Jak ustalono w czasie śledztwa, obaj napastnicy byli pijani. To, co zrobili, nagrały kamery monitoringu. Na zapisie widać, jak w pewnej chwili jeden z nich wyciąga nóż tak, jakby się chciał nim pochwalić. Potem zaatakował. Świebodziczanin dostał dwa ciosy, w tym jeden w serce. Żył jeszcze kilkadziesiąt sekund. Nie pomogła akcja reanimacyjna i zabieg na ulicy na otwarty sercu. Jego kolega, choć dostał 9 ciosów, miał więcej szczęścia. W szpitalu na intensywnej terapii uratowano mu życie.

Mordercami okazali się afgańscy imigranci: 19-letni Abdullah Atiqzoy i 16-letni Saddam Essakhil. Pomagał im brat jednego z nich 24-letni Feizullah Atiqzoy.

Cieszę się, że dwóch groźnych przestępców dostało dożywocie - mówił portalowi polishexpress.co.uk Jim Munro, detektyw, który prowadził sprawę. - Wiem, że to nie wróci życia Łukaszowi, ale być może te wyroki przyniosą nieco ulgi jego rodzinie oraz Radosławowi. To właśnie ci pochodzący z Afganistanu imigranci stanęli na drodze Łukasza Furmanka i jego kolegi Radosława Dudka w Handsworth, Birmingham.

Obrońcy odwołali się od styczniowego wyroku. Pod koniec listopada sąd odrzucił jednak ich apelacje i utrzymał w mocy wyrok sądu pierwszej instancji. Obaj mordercy będą mogli starać się o przedterminowe zwolnienie z kary dopiero po odsiedzeniu 19 lat. 24-letni Feizullah Atiqzoy za pomoc napastnikom dostał 4 lata. Warto wspomnieć, że żaden z oskarżonych w trakcie postępowania nie wyraził żalu z powodu tego co zrobił. 

16 września tego roku na stronach angielskich mediów opublikowano spot, w którym dziś 19-letni Sadam Essakhil przestrzega przed noszeniem ze sobą noży. Projekt zorganizowała policja West Midlands. 

- Ten nóż miał mnie chronić a odebrał mi życie (...) To jest trudne zwłaszcza, gdy jesteś w swojej celi i myślisz o różnych rzeczach, które przychodzą cię prześladować. Nosiłem nóż nie po ty by atakować ludzi, ale by się chronić. Nigdy nie myślałem, że kogoś zabiję. Co z jego rodziną? Bardzo często o nich myślę. Zabiłem matce jedynego syna. Nie jest łatwo żyć z przeświadczeniem, że odebrałem komuś życie - mówi w filmie Sadam. - Miejsce noża jest w kuchni. Ja go stamtąd niepotrzebnie zabrałem. 

- Widząc jego twarz w takim spocie czuję ogromną złość. Ten człowiek odebrał mojemu jedynemu synowi życie, straciłam w tamtej chwili ukochane dziecko. Dziś mogę powiedzieć, że czas nie goi ran i zamiast być lepiej, jest coraz gorzej. Nie przemawia też do mnie skrucha tego człowieka, bo wiem, że nigdy jej nie pokazał a byłam obecna na każdej rozprawie. Wygląda jakby ze SPA wyszedł. Oni nie mają poczucia winy z tego co zrobili. Łukasz nie żyje, i żadne akcje mu już życia nie zwrócą - mówi  nam mama Łukasza Furmanka, Iwona.

 

Wasze komentarze

wtorek, 29.9.2020 09:43
poniedziałek, 28.9.2020 17:44
17
poniedziałek, 28.9.2020 12:26
12
poniedziałek, 28.9.2020 08:20
4
niedziela, 27.9.2020 09:50
2
sobota, 26.9.2020 19:05
czwartek, 24.9.2020 14:19
18
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Fotograf Świdnica
Fotograf Świdnica
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Cukiernia Kasia
Cukiernia Kasia