7.09, Świdnica: Europejskie Dni Dziedzictwa w Muzeum Kupiectwa - spacer tematyczny "Po kolei o świdnickiej kolei"

poniedziałek, 2.9.2024 08:16 182 0

Już w najbliższą sobotę  7 września zapraszamy serdecznie na tegoroczną edycję Europejskich Dni Dziedzictwa, którym przewodzi hasło: „Szlaki, sieci, połączenia”.

W nawiązaniu do tegorocznego motywu przewodniego Muzeum Dawnego Kupiectwa przygotowało spacer tematyczny pt. „Po kolei o świdnickiej kolei” podczas którego będzie można zobaczyć jak na przestrzeni 180 lat zmieniła się infrastruktura kolejowa w Świdnicy. Spacer poprowadzi pracownik Działu Naukowo – Oświatowego który m.in. opowie i pokaże na dawnych grafikach i rycinach jak zmieniały się świdnickie dworce kolejowe oraz jak wyglądały i gdzie znajdowały się dwa imponujące wiadukty kolejowe oraz pierwszy dworzec kolejowy po którym do dzisiaj nie zachował się żaden ślad.

Szczegółowy program wydarzenia:

11:00 – 14:00 – Spacer tematyczny szlakiem świdnickiej kolei. Czas trwania spaceru ok. 3 godzin.
Na wydarzenie wstęp wolny.
Zbiórka przed wejściem do Muzeum Dawnego Kupiectwa. Rynek 37
UWAGA! Ilość miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy pod nr tel. 74/852-12-91 lub e-mail: edukacja@muzeum-kupiectwa.pl .
Zapisy ruszają od wtorku 3 września.

Europejskie Dni Dziedzictwa (#EDD) to wielkie święto kultury, które co roku gromadzi tysiące uczestników w 50 krajach Europy. To bezpłatne atrakcje – wystawy, koncerty, warsztaty i konkursy dzięki którym można poznawać historię oraz tradycje swojego regionu. W Polsce 32. edycję #EDD obchodzimy pod hasłem „Szlaki, sieci, połączenia”, które bezpośrednio odwołuje się do projektu Szlaków Kulturowych Rady Europy, który został zainicjowany w 1987 r. przez Radę Europy. Inicjatywa promuje przede wszystkim współpracę kulturalną w powiązaniu z rozwojem turystyki. Temat przewodni daje również możliwość pokazania różnorodności dziedzictwa niematerialnego, w tym zjawisk wpisanych na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Przede wszystkim mistrzów rzemiosła i rękodzieła, przekazujących umiejętności kolejnym pokoleniom, których możemy spotkać na licznych szlakach, takich jak: Kraina wątku i osnowy, Opoczyński, czy Małopolski Szlak Rzemiosła. W haśle Szlaki. Sieci. Połączenia. swoje miejsce znajdzie także kultura cyfrowa i cyfrowe bazy danych, które już dziś proponują zwiedzającym wycieczki tematyczne obejmujące trasy po zabytkach lub wirtualne poznanie szlaków i obiektów.  (informacja ze strony www.edd.nid.pl)

Dodaj komentarz

Komentarze (0)